نماینده دائم آفریقای جنوبی در سازمان ملل از برگزاری نشست شورای امنیت درباره توافق هسته‌ای با ایران در تاریخ ۲۲ دسامبر (۲ دی ماه) خبر داد.
جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا بار دیگر بر موضع خود در مورد بازگشت به برجام تاکید کرد و در عین حال آن را کاری دشوار دانست.
اصلاح‌طلبان مدعی‌اند که اگر اصول‌گرایان به پاستور راه یابند، اهل مذاکره و تعامل با آمریکا نیستند و کشور را به سرعت برق به جنگ می‌کشانند. سخن ظریف، اما این ادعا را باطل می‌کند، زیرا آنطور که او می‌گوید اصول‌گرایان نه فقط در این زمینه راغبند بلکه برای آنکه خودشان طرف مذاکره با آمریکا باشند حتی زیراب رقیب سیاسی خود را هم می‌زنند!
سخنگوی وزارت خارجه به این سوال که برخی رسانه‌های عربی مدعی شده‌اند یکی از فرماندهان ایرانی در مرز سوریه و عراق به شهادت رسیده است ‌پاسخ داد.
وزیر امور خارجه کشورمان با رد برخی اظهارنظرها مبنی‌بر این‌که نام شهید محسن فخری‌زاده از طریق لیست‌های سازمان ملل به دست موساد رسیده است، اظهار کرد: این مطلب ١٨٠ درجه خلاف واقعیت است .
هدف مخالفان برجام این است که نمی‌خواهند اقتصاد ایران احیا شود!
یک روزنامه آمریکایی در تحلیلی به انتقام ایران و تبعات ترور فخری زاده در آینده دیپلماسی و منطقه را بررسی کرده و معتقد است که شرایط بسیار کند و سخت پیش خواهد رفت مگر اینکه بایدن افسار اسرائیل را بکشد!
نیکی هیلی نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل که از چهره‌های ضد ایرانی در دولت دونالد ترامپ به حساب می‌آمد با اشاره به اینکه بایدن می خواهد به توافق هسته ای با ایران (برجام) باز گردد مدعی شد که بازگشت جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا به برجام اشتباه بزرگی است.
روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی درمورد ترور شهید فخری‌زاده دانشمند برجسته هسته ای و دفاعی ایران نوشت: ترور وی به نوعی با موافقت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا انجام شده است.
احتمال بازگشت آمریکا به برجام در دولت دوازدهم
وزیر خارجه ایران در این سال‌ها با اتهامات زیادی مواجه شده و پای صحبتش که بنشینی درددل‌های زیادی دارد؛ چراکه اکنون هم حوزه او یعنی سیاست خارجی با انتخابات پیش‌روی گره خورده است.
اهداف و پیامدهای ترور فخری‌زاده
"رویترز نوشت: "ترور "محسن فخری‌زاده" تلاش‌های احتمالی "جو بایدن" رئیس جمهوری منتخب امریکا برای احیای تنش‌زدایی و آشتی‌جویی مشابه دوره اوباما با ایران را پیچیده‌تر خواهد ساخت".
صفحه  از ۸۹