نه تنها با این شیب قیمتی در بازار مسکن که متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی ۷۸۵ درصد حداقل دریافتی یک نفر در سال ۱۴۰۰ است، افراد صاحب خانه نمی‌شوند بلکه همین سفره غذایی و کالا‌هایی که توان خریدش را دارند، در آینده‌ای نه‌چندان دور نیز ناپدید می‌شود.
با یک حساب سرانگشتی، با توجه به این‌که تورم تقریبا همه بودجه خانوار را بلعیده است و پس‌انداز به حداقلی‌ترین شکل ممکن رسیده است و طبق آمار رسمی در بهترین حالت بیش از سی سال طول می‌کشد تا فرد بواند خانه ای نقلی بخرد.
طی شش ماه گذشته از بین ۲۰ محله که بالاترین میزان رشد قیمت‌های پیشنهادی در شهر تهران را داشته‌اند ۱۴ محله در منطقه یک قرار دارند و این در حالی است که هیچ یک از مناطق پرتقاضا در بین مناطق دارای بالاترین تورم ملکی قرار نداشتند.
پیامدهای احتمالی اجرای طرح جهش تولید مسکن بررسی شد
مهرپور، کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به طرح جهش تولید مسکن گفت: اگر این طرح به طور تمام و کمال اجرا شود تاثیری در کاهش قیمت مسکن نخواهد داشت اما بزرگ‌ترین نکته مثبت در اجرای طرح جهش تولید مسکن این است که این برنامه می‌تواند رشد اقتصادی به همراه داشته باشد.
شهر جدید پردیس دارای ۱۲ فاز است که فاز ۱۲ آن اواخر آذرماه سال ۱۳۹۹ کلنگ زنی شده است. فاز‌های یک تا چهار در شهر اصلی، فاز پنج، چهار کیلومتر، فاز هشت، هشت کیلومتر، فاز ۹ پنج کیلومتر، فاز ۱۱ شش کیلومتر از شهر اصلی فاصله دارند.
دولت «نفت» را به «مسکن» گره زد
طرح دو‌فوریتی «جهش تولید مسکن»، بالاخره پس از رفت و برگشت بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، به تایید شورای نگهبان رسید و مغایر با شرع و قانون اساسی شناخته نشد.
توضیحات وزیر مسکن درباره تامین منابع مالی وعده مسکن‌سازی
رستم قاسمی وزیر راه، مسکن و شهرسازی شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی حاضر شد و درباره اینکه چگونه می‌خواهد سالانه یک میلیون مسکن بسازد توضیحاتی ارائه کرد. وعده ساخت یک میلیون مسکن در سال هم از سوی رییس جمهور مطرح شده و هم از سوی وزیر راه تائید شده است.
وزیر راه و شهرسازی گفت: تمام مولفه‌های مورد نیاز برای احداث ۴ میلیون واحد مسکن طی ۴ سال در کشور وجود دارد.
در اقتصاد متورم ایران، درصورت ثبات نسبی قیمت مسکن در چندین‌ماه یا چند سال، حباب قیمتی این بازار تخلیه خواهد شد؛ مانند اتفاقی که از سال ۹۲ تا ۹۶ در این بازار رخ داد و اکنون نیز آمار‌ها از احتمال تکرار مشروط آن حکایت دارد.
متوسط قیمت مسکن در تهران در مرز ۳۱ میلیون تومان
مرداد امسال میانگین قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران به ۳۰ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید که نسبت به ماه قبل ۳.۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۴ درصد افزایش یافته است.
صفحه  از ۳۰۴