حتما می‌دانید که لب‌ها برخلاف دیگر ارگان‌های بدن از نعمت داشتن غدد چربی و عرق محروم هستند و درست به همین علت هرگونه تغییرات محیطی و آب‌وهوایی روی سلامت و ظاهر آن تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین خشکی، ترک‌های دردناک و پوسته پوسته شدن آن‌ها را فقط با مراقبت مداوم و رطوبت‌رسانی می‌توانید درمان کنید. در این فصل از سال کم نوشیدن مایعات، خشک و سرد بودن آب‌وهوا سلامت پوست لب‌ها را تهدید می‌کند به همین دلیل برای پیشگیری،استفاده از محصولات درمانی لب می‌تواند در کنار ترمیم آسیب‌ و خشکی، پوسته‌های مرده را برداشته، سلامت و نرمی پوست لب را برای کل سال تضمین می‌کند.
ازکشف عضو تازه در بدن انسان، باکتری در مغز تا ذرات پلاستیک در بدن ما؛
بدن انسان مجموعه شگفت‌آوری است و درست به همین علت است که حتی در این دوره که پیشرفت‌های وسیعی را در همه زمینه‌ها پشت سر گذاشته‌ایم، هنوز به آموختن چیزهای تازه‌ای درباره خودمان ادامه می‌دهیم. سال 2018 این یافته‌ها در طیف متنوعی ما را به مرزهای تازه‌ای رساند. از کشف اندامی ناشناخته در بدن، تا شناسایی باکتری در مغز و تولید الکتریسته در روده‌ها!
13 موردی که به طور غیرارادی برای انسان‌ها ترسناک هستند
درحالی‌که گفته می‌شود انسان‌ها قدرت برترند و چیزی برای ترسیدن ندارند اما تحقیقات نشان می‌دهد که مواردی در( DNA) انسان‌ها وجود دارد که می‌تواند بیانگر ترس‌های درونی انسان‌ها باشد. همیشه این سوال مطرح می‌شود که چرا چیزهای خاصی برای بشر ترسناک هستند؟ بعضی از محققان معتقدند که بعضی از موارد چون خاطرات منفی را برای ما تداعی می‌کنند، باعث ایجاد ترس می‌شوند. درحالی‌که عده‌ای دیگر علت این ترس را به‌خاطر تغییرات فیزیکی که در بدن ایجاد می‌شوند، می‌دانند. چیزهای زیادی وجود دارد که به‌طور غریزی برای انسان‌ها ترسناک است. ترس یک مولفه‌محوری و کلیدی در زندگی روزمره است که از اجداد قدیمی ما نسل به نسل به ما منتقل شده است. بعضی از این ترس‌ها به فوبیا‌های تمام و کاملی تبدیل می‌شوند و بعضی به فراموشی سپرده می‌شوند. بعضی از دانشمندان معتقدند که ترس از طریق DNA منتقل می‌شود، به این معنی که موارد خاصی وجود دارند که ما با آن‌ها متولد شده‌ایم که باعث ترس ما می‌شوند. یافته‌های محققان نشان می‌دهد که 13مورد زیر که درباره آن‌ها مفصل خواهیم گفت از طریق DNA و به صورت ژنتیکی نسل به نسل منتقل می‌شود.
مروری بر برترین اپ‌های تغذیه و تناسب اندام
شما هم دچار اضافه وزن و چاقی شده‌اید؟ شما هم مدت‌هاست که بدن‌تان را پشت میز و روی صندلی‌های متحرک و چرخان به بند کشیده‌اید و حرکت نداشته‌اید؟ اگر جواب‌تان مثبت هست، تبریک می‌گویم شما محصول دنیای مدرن و دیجیتالی امروز هستید که همه تلاشش را می‌کند که با ابتکار و خلاقیت مهندسان و دانشمندان شما مدام محصول جدید رو کند و نگذارد، شما دست به سیاه و سفید بزنید اما با همه این لطف و مرحمت دنیای تکنولوژی اما قطعا یک جای کار می‌لنگد و آن هم وقتی مقابل آینه قرار می‌گیریم و شاهد اضافه وزن، چاقی، بدریختی در اندام و البته به خطر افتادن سلامتی‌مان می‌شویم اما نگران نشوید دنیای فناوری برای این دستاورد نامبارکش هم دست به کار شده و راه‌حل‌هایی دارد. با ما در این نوشتار همراه شوید، برای آشنایی با پنج برنامه کاربردی که شما را از نظر تغذیه و سلامت همراهی می‌کنند.
کرایوتراپی یک روش ویژه برای سایز کم کردن
چاقی‌های موضعی یا همان چربی‌هایی که یک گوشه در بدن جمع می‌شوند و تناسب اندام‌ را به هم می‌زنند، موضوعی آزاردهنده برای بسیاری از افراد است. معضلی که هرکس را به سمت راهکاری می‌برد. ورزش، رژیم غذایی یا راهکارهایی دیگر که ما را از شر آن‌ها خلاص کنند اما این پایان ماجرا نیست. دانش پزشکی که هرگز متوقف نمی‌شود، برای این دل نگرانی هم یک راهکار در آستین دارد. راهکاری به نام «کرایوتراپی» یا سرما درمانی که مستقیم به سراغ چربی‌های جا خوش کرده در اندام‌هایی مثل شکم، پهلو، باسن، بازو و از این دست می‌رود و مجبورشان می‌کند دست از مقاومت بردارند و آب شوند. دکتر لیلی فروزش، درباره این شیوه توضیحاتی را با شما در میان می‌گذارد.
چربی‌ها اساسا به‌عنوان دشمنان ما تلقی می‌شوند. چیزهایی که باید از ایجاد آن جلوگیری کنیم یا اگر ایجاد شده، از بین ببریم. درحالی‌که چربی‌ها هم جزئی حیاتی از بدن انسان هستند که بدون وجود آن‌ها بدن انسان دچار انجماد و انسداد می‌شود. به این معنا که بخشی از نرمی و قدرت انعطاف بدن درحرکات مختلف به یمن توده‌های چربی است که باید در بدن به میزان کافی وجود داشته باشد. مثال دیگر از کارکرد چربی در بدن، پوشش غشاء خارجي نورون‌ها در سیستم عصبی ماست که از ذراتي با ساختار چربي پوشیده شده‌اند، درصورت نبود چربی به میزان کافی، نورون‌ها انعطاف‌پذیری خود را از دست داده و دچار ارتباطات درهم برهم و متقاطع می‌شوند. وسعت کار سلول‌های چربی از تامین ویتامین گرفته تا سیستم ایمنی و سلامت پوست را دربرمی‌گیرد. مثلا سلول‌های «ادیپوسایت» که لیپید (چربی)های اضافی را ذخیره می‌کنند، در اصل متشکل از ملکول‌های چربی و دیگر عناصر مرتبط هستند. این سلول‌های چربی که در عمیق‌ترین بخش پوست یعنی «هیپودرم» قرار دارند، مهم‌ترین عامل تولید چربی زیر پوستی هستند. درون این سلول‌ها فعل و انفعالاتی صورت می‌گیرد که برآیند نهایی آن ایجاد تعادل منظمی بین واکنش‌های مربوط به تولید و مصرف چربی است. این سلول‌ها نقش مهمی در حفظ زیبایی و جوانی دارند، زیرا به مرور زمان با افزایش سن، دچار پیری شده و توانایی خود را در تولید چربی از دست می‌دهند که درنهایت سبب می‌شود پوست چروکیده شود. اما روغن کاری ارگان‌ها و عملکرد آن‌ها کوچک‌ترین خدمتی است که از سلول‌های چربی در بدن برمی‌آید.
از چشم‌های بیونیک تا چشم‌هایی که ژن آن‌ها اصلاح شده است
چشم انسان اندامی بسیار پیچیده است، محققان و دانشمندان در پی یافتن چگونگی عملکرد آن هستند. تخمین‌زده شده است که چیزی حدود 36میلیون‌نفر در دنیا نابینا هستند و حدود 217میلیون‌نفر دارای اختلال خفیف یا شدید بینایی هستند. علم چگونه می‌تواند به اختلال بینایی و نابینایی کمک کند یا حتی بینایی را به فرد نابینا بازگرداند.
با توجه به رشد روزافزون جمعیت در دنیا، علم بیوتکنولوژی می‌تواند نقش اثرگذاری در تامین غذاوداروی نسل حاضر و آینده کشورها را داشته باشد. بیوتکنولوژی کاربرد تکنیک‌های مهندسی ژنتیک در تولید محصولات کشاورزی صنعتی، درمانی و تشخیص باکیفیت بالاتر، قیمت ارزان‌تر، محصول بیشتر و کم‌خطرتر است؛ مهندسی ژنتیک به مجموعه روش‌هایی گفته می‌شود که به‌منظور جداسازی، خالص‌سازی و وارد کردن و بیان یک ژن مفید در یک میزبان به کار می‌روند و درنهایت منجر به بروز یک صفت مفید یا تولید محصول موردنظر در میزبان می‌شود و کاربردهای آن نامحدود به نظر می‌رسد. به‌طور کلی بهره‌برداری از میکرو ارگانیسم‌ها در راستای منافع انسانی است. یکی از بخش‌های مهم علم بیوتکنولوژی مربوط به بیوتکنولوژی دارويی است که در آن با توجه به اصول بیوتکنولوژی داروها را توسعه می‌دهند. بیوتکنولوژی دارویی با ظهور تکنولوژی ترکیب‌سازی و مهندسی متابولیسم در مسیر پیشرفت قرار گرفت. درحقيقت با گردهم‌آوری و ترکیب تمامی این متدها می‌توان به تولید در مقیاس بزرگ‌تر، کاهش هزینه‌ها، اثربخشی و مقرون به صرفه بودن کل فرآیند در صنايع مختلف دست یافت.
آيا بشر مي‌تواند سن‌بازنشستگي‌ سلول‌ها را به تاخیر بيندازد؟
بعضی سوالات چنان اهمیت زیادی دارند که قرن‌هاست برای دانشمندان همچنان مرموز مانده‌اند. دستیابی به پاسخ برای این سوالات اهمیت زیادی ندارد، زیرا جست‌وجو برای دستیابی به آن به دانش انسان می‌افزاید. يكي از جذاب‌ترين پرسش‌ها اين است كه آيا مي‌توان به اكسيرجواني دست‌ يافت. آيا مي‌تواند روندي را دنبال كرد كه پيري را متوقف كرد يا براي رهايي از آن چاره‌اي انديشيد.
خطرناك‌ترين غذاهاي دنيا
اين خوراك در گروه غذاهاي دريايي قرار مي‌گيرد و در ژاپن بسيار محبوب و پرفروش است. اين غذا از گوشت ماهي فوگو كه نوعي بادكنك‌ ماهي است، تهيه مي‌شود كه به قول ژاپني‌ها بسيار لذيذ است اما اعضاي داخلي بدن ماهي مانند كبد و اعضاي دروني اين ماهي مملو از سمي كشنده به نام «تترودوتوكسين» است كه مي‌تواند در كوتاه‌ترين زمان مصرف كننده را به كام مرگ بكشاند.
صفحه  از ۱۴۶