به گفته دانشمندان، پایین‌ترین قسمت جو زمین از سال ۱۹۸۰ تاکنون ۵۰ متر در هر دهه بالا رفته است و به همین دلیل هواپیماها ممکن است مجبور شوند برای جلوگیری از تلاطم و آشفتگی‌های پرواز، در ارتفاع بالاتری پرواز کنند.
۹۵ درصد حریق مهار شد
هکتارها از نیزارهای تالاب انزلی گیلان عصر روز گذشته دچار آتش‌سوزی شد که بخشی از آن صبح امروز مهار شد. مرادی، مدیرکل مدیریت بحران گیلان با اعلام اینکه ۹۵ درصد حریق در تالاب انزلی مهار شده است، گفت: شواهد حاکی از عمدی بودن آتش‌سوزی با هدف زمین‌خواری است که عوامل آن شناسایی شده‌اند.
پدر علم کویر شناسی ایران امروز در قطعه نام آوران بهشت زهرا(س) تهران تشییع و به خاک سپرده شد.
آتشی زیر خاکستر
یک خبر چند خطی با تیتر‌های عجیب‌وغریب به سرعت پخش می‌شد و خبر از افزایش فعالیت‌‌های هسته‌ای در خرابه‌های چرنوبیل می‌داد. به این ترتیب برای یک بار دیگر این نیروگاه اتمی بعد از پخش سریال جنجالی «چرنوبیل» در 2019 بر سر زبان‌ها افتاد. به لطف ترس و وحشتی که این سریال در دل مخاطب از حادثه نیروگاه چرنوبیل ایجاد کرده بود، حالا همه نگران افزایش فعالیت‌های هسته در قلب خرابه‌های این نیروگاه شدند. انفجار احتمالی دوباره این نیروگاه ممکن است مواد رادیواکتیو را در مناطق وسیعی پخش کند. آیا باید نگران باشیم؟ آیا فاجعه چرنوبیل بار دیگر تکرار می‌شود؟
لابی سیاسی برای برداشت آب
بحران آب در ایران که سال‌ها متخصصان در مورد آن هشدار می‌دادند، حالا یک نمونه عینی پیدا کرده که نشان می‌دهد کمبود آب، چقدر سریع می‌تواند به یک بحران بدل شود: اعتراض به وضعیت آب در خوزستان.
همه سد گتوند را با نام محمود احمدی نژاد می‌شناسند و وقوع فاجعه آن با دولت دهم برایشان تداعی می‌شود. در این گزارش بررسی کرده ایم، تمامی دولت‌ها با سیاست‌های توسعه‌ای خود چگونه جزیی از پروژه سد گتوند بوده‌اند.
با توجه به تشدید خشکسالی در خوزستان و اعتراض به کم‌آبی در این استان اظهارنظرهایی درباره نقش سد گتوند در این وضعیت مطرح شد که با واکنش رییس سابق سازمان محیط زیست روبرو شد و او گفت: هیچگاه سازمان حفاظت محیط زیست مجوز ساخت سد را صادر نکرد.
«کاوه فرزانه» عکاس طبیعت، معماری و حیات وحش ایران بر اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت.
«متاسفانه روند توسعه در کشور ما متناسب با ظرفیت زیست‌بوم‌های ما نیست و شکلی از توسعه را شاهد هستیم که پیامد آن شرایط بحرانی امروز تالاب‌هاست. شاید باید سیاستی به عنوان خودکفایی آب در کشور داشته باشیم. وزارت نیرو به جای راهکارهای سازه‌ای و فیزیکی، در توزیع برنامه آب باید به راه حل مبتنی بر طبیعت روی بیاورد.»
پژوهش‌گر و فعال حوزه محیط‌زیست
محمد درویش پژوهش‌گر و فعال حوزه محیط‌زیست از کاشت برنج در مناطق خشک ایران انتقاد کرد.
صفحه  از ۱۵۰