احتمال رشد محدود و کُند صادرات نفت ایران
اکونومیست با هشدار نسبت به خوش‌بینی ها در خصوص افزایش قابل‌توجه صادرات نفت ایران در دولت بایدن نوشت: رشد درآمد نفتی ایران احتمالاً محدود خواهد بود.
با وجود مخالفت دولت، طرح مجلس به تایید شورای نگهبان رسید
قانون جنجالی تامین قیر برای پروژه‎های عمرانی به تایید شورای نگهبان رسیده و به دولت ابلاغ شده است. این طرح از اواخر تیرماه امسال در مجلس با قید «دو فوریت» بررسی و تصویب شد و به شورای نگهبان رفت و حالا با تصویب نهایی آن، سالانه دو میلیون تن قیر (۴ هزار میلیارد تومان) در اختیار پیمانکاران به‌طور «رایگان» قرار می‌گیرد. آنگونه که در طرح یاد شده آمده، «دستگاه‌های اجرایی می‌توانند با این پول فقط قیر خریداری کرده و آن را در مکان معین استفاده کنند.»
مدیر فروش صنایع شرکت نفت ایرانول از افزایش سهم بازار صنایع شرکت نفت ایرانول خبر داد و گفت: از ابتدای سال 99 تا امروز واحد فروش به صنایع شرکت نفت ایرانول توانسته 60 مشتری جدید جذب کند.
وزیر نفت با اشاره به شایعاتی مبنی بر سیل جدید تحریم‌ها علیه ایران گفت: تحریمی باقی نمانده است، اما این تحریم‌ها تاثیری نداشته، ما نه از تحریم نمی‌ترسیم و نه خللی در کار ایجاد کرده است بلکه تنها عزم ما را راسخ کرده است.
مصرف بنزین روی کانال ۷۵ میلیون لیتر در روز قرار گرفت
آخرین باری که مصرف بنزین به حوالی ۱۰۰ میلیون لیتر در روز رسید، چنین روز‌هایی در سال گذشته بود. نیمه اول آبان ۱۳۹۸، مصرف به بالاترین رقم پایدار خود رسیده بود و اگر با همان فرمان جلو می‌رفت، ایران در سال ۱۴۰۰ دوباره واردکننده بنزین می‌شد. این درحالی بود که فقط یک سال از افتتاح بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان می‌گذشت؛ پالایشگاه عظیم تولید بنزین که به واسطه بهره‌برداری از آن، ایران در این زمینه خودکفا و حتی صادرکننده شده بود.
عضو کمیسیون انرژی اظهار داشت: به دنبال این هستیم که یارانه خودرو‌های مازاد دهک‌های برخوردار را حذف می‌کنیم و به هر خانوار یک خودرو و همچنین خانوار‌هایی که خودرو ندارند، سهمیه بنزین به آن‌ها تعلق بگیرد.
بازار نفت روزهای عجیبی را پشت سر می‌گذارد. چندی پیش بود که بازارهای جهانی با شوک کاهش قیمت نفت روبه‌رو شدند و بهای طلای سیاه به پایین‌ترین سطح خود طی۳۰ سال گذشته رسید. در آن زمان مهم‌ترین عامل ریزش قیمت نفت را شیوع ویروس کرونا عنوان می‌کردند، اما روند به همین شکل باقی نماند و اخیرا بازار نفت وضعیت متعادل‌تری را می‌گذراند.
درآمد‌های نفتی دولت آینده می‌تواند حدود ۱۲ برابر دولت فعلی باشد
صادرات نفت ایران مدت‌ها است که به عرصه زورآزمایی میان ایران و آمریکا بدل شده و حالا ظاهراً مدتی است که نتیجه این زورآزمایی به نفع ایران بوده است. در هفته نخست مهرماه، خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از شرکت «تانکر ترکرز» که در زمینه ردیابی تانکر‌ها فعالیت می‌کند، از افزایش صادرات نفت ایران به حدود یک و نیم میلیون بشکه در طول روز خبر داد.
تبعات اختصاص ۳۰ لیتر بنزین ماهیانه به هر ایرانی
رضا پدیدار در واکنش به طرح بنزینی جدید مجلس می‌گوید: دولت در یک اقدام قیمت بنزین را گران کرد که به تبع آن تورم تحت تاثیر قرار گرفت و عوارض سیاسی و اجتماعی برای جامعه در پی داشت. در حال حاضر برگشتن به این طرح و درگیر کردن جامعه با مساله بنزین اشتباه مضاعف است.
نکات مهم طرح جدید مجلس برای تغییر سهمیه بندی بنزین
۳۶نماینده مجلس سرانجام از طرح خود برای سهمیه‌بندی بنزین سرانه خانوار رونمایی کردند. براساس این طرح که ۱۲مهرماه در پایگاه قوانین و مقررات کشور منتشر شد، ماهانه ۳۰لیتر بنزین به هر ایرانی به غیراز ایرانیان مقیم خارج از کشور با نرخ هر لیتر ۱۰۰۰تومان اختصاص خواهد یافت؛ پیشنهادی که اگر مجلس به آن رأی بدهد عملا مصوبه سران قوا در آبان سال ۹۷برای سهمیه‌بندی بنزین بر مبنای هر خودرو وتو خواهد شد.
صفحه  از ۱۳۰