کد خبر: ۱۶۹۱۴
تاریخ انتشار: ۱۸:۰۶ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۸
همه چیز درباره عمل‌های زیبایی زنانه
جراحی زیبایی این روزها انواع و مدل‌های مختلفی پیدا کرده است. حالا به غیر از بینی، گونه، پلک، دور لب و ابرو جراحی‌هایی انجام می‌شود که ممکن است با عوارض خطرناکی همراه باشد.
چند سالی است که عمل‌های زیبایی متعددی روی دستگاه تناسلی خارجی خانم‌ها انجام می‌شود. دو مورد از شایع‌ترین این جراحی‌ها لابیاپلاستی و واژینوپلاستی هستند. این جراحی‌ها برای تغییر شکل ظاهری دستگاه تناسلی یا تغییر در کانال واژن و تنگ کردن آن انجام می‌شوند. در بعضی زنان متقاضی این جراحی‌ها به علل سرشتی شکل ظاهری دستگاه تناسلی ایراداتی دارد یا بافت کلاژن و قوام کانال واژن خوب نیست و در بعضی دیگر تغییراتی به‌واسطه بارداری، زایمان، افزایش سن، تغییرات وزنی و ورزش نکردن ایجاد می‌شود. این جراحی‌ها را چقدر می‌شناسید؟ این جراحی‌های زیبایی آیا پایان زیبایی هم دارند؟
*لابیاپلاستی و واژینوپلاستی چیست؟
دکتر مرجان قاجار، جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی درباره این دو عمل به همشهری تندرستی می‌گوید: «در مواردی که لابیاهای مینور یا لابیاهای کوچک، بدشکل یا غیرقرینه یا بزرگ باشند، می‌توان روی آن‌ها ترمیم انجام داد و آن‌ها را همسان و کوچک کرد. به این عمل لابیاپلاستی می‌گویند. منظوراصلی از واژینوپلاستی، ترمیم و بازسازی کانال واژن به قصد تنگ کردن آن است. کانال واژن به شکل یک استوانه عضلانی است که در سقف آن مثانه و در کف آن رکتوم یا راست روده قرار دارد. حد فاصل عضله واژن با مثانه بافتی به نام فاشیا قرار گرفته است. در مواردی پارگی‌ها و شل‌شدگی‌هایی در فاشیای حد فاصل مثانه و واژن داریم که باعث می‌شود مثانه به پایین بیاید و به آن سیستوسل یاافتادگی مثانه گفته می‌شود. دراین موارد فرد از مشکلات ادراری به صورت ریزش ادرار با عطسه و سرفه شاکی است و هنگام تنگ کردن واژن این مورد نیز قابل‌ترمیم است. در مواردی نیز شلی و پارگی در فاشیای حد فاصل رکتوم و واژن داریم و رکتوسل یا افتادگی روده ایجاد می‌شود، دراین حالت فرد گاهی مشکلات دفعی نیز دارد. این مورد هم با عمل قابل اصلاح است. همچنین در مواردی نیز به علت گشادی، احساس وجود هوا یا صدا در کانال واژن دارند و این مورد نیز با عمل رفع می‌شود.»
*برای چه مشکلاتی از لابیا پلاستی استفاده می‌شود؟
اما سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا بعضی از زنان به دنبال عمل‌های زیبایی واژن هستند. دکتر قاجار دراین‌باره به همشهری تندرستی می‌گوید: «در مواردی که زنی قصد لابیاپلاستی دارد ممکن است زیباسازی برایش مطرح باشد. یعنی از ظاهر بدنش راضی نباشد. این ترمیم باعث می‌شود زنان احساس بهتری به خودشان داشته باشند و اعتماد به نفس‌شان بیشتر شود و از لحاظ جنسی کیفیت زندگی‌شان بهتر شود اما مسئله زیبایی و جنسی تنها دلیل نیست. در مواردی بزرگی یا بدشکلی لابیاها باعث کشیدگی و سوزش هنگام ورزش، ناراحتی هنگام پوشیدن لباس تنگ و درد هنگام رابطه جنسی می‌شود یا تجمع رطوبت و ترشحات روی لابیاها باعث عفونت‌های مکرر و خارش در محل است اما درباره جراحی واژینوپلاستی نیز باید گفت که در بعضی زنان گشادی کانال واژن باعث ایجاد عفونت‌های مکرر، احساس خروج هوا و ایجاد صدا می‌شود. در مواردی نارضایتی زن یا همسر در رابطه جنسی مطرح است‌. گاهی مشکلات ادراری و دفعی وجود دارد. این‌ها مهم‌ترین دلایل زنان برای انجام عمل‌های زیبایی است.»
*توهم یا واقعیت، مسئله این است!
دکتر قاجار تاکید می‌کند، لازم است قبل از تصمیم به عمل، دقیقا مشکلات پرسیده و بررسی شود. در مواردی تصوراتی نادرست از نتایج عمل در فرد وجود دارد و در این موارد باید با مشاوره درست او را منصرف کنیم. به‌عنوان مثال در بعضی موارد نارضایتی‌هایی در روابط جنسی وجود دارد که علل دیگری برای آن‌ها مطرح است و این درست نیست ‌که خانم فکر کند با ترمیم و زیباسازی می‌تواند آن مشکلات را حل کند.
*چه سنی برای انجام این عمل‌ها مناسب است؟
دکتر قاجار، متخصص زنان و زایمان در پاسخ به این سؤال می‌گوید: «ابیاپلاستی در هر سنی بعد از اتمام دوره بلوغ جنسی قابل انجام است. دختران باکره هم می‌توانند این عمل را انجام دهند و هیچ منعی برای آن‌ها وجود ندارد و آسیبی به پرده بکارت وارد نمی‌کند. واژینوپلاستی هم در هر سنی قابل انجام است اما بعد از یائسگی چون به علت تغییرات هورمونی خشکی در واژن داریم باید با احتیاط بیشتری انتخاب برای عمل انجام شود. این نکته نباید فراموش شود که با چاقی و لاغری، بارداری، زایمان، رابطه جنسی ممکن است مجدد شل شدگی کانال و یا تغییر شکل در لابیاها رخ دهد.»
لابیاپلاستی و واژینوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟
لابیاپلاستی به دو روش انجام می‌شود، لیزر و چاقوی جراحی. برداشت بافت لابیا نیز به دو روش ممکن است، روش trim که در آن لابیا از کنار خارجی به صورت خطی برداشته می‌شود و دیگری روش wedge که درآن بافت v شکل از داخل لابیا برداشته می‌شود. در روش wedge نتایج از نظر زیبایی بهتر است. دکتر قاجار در ادامه توضیح می‌دهد: «انتخاب نوع عمل بستگی به شرایط فرد و تشخیص پزشک دارد. واژینوپلاستی هم با لیزر و هم به روش جراحی قابل انجام است. درمواردی شلی کانال فقط در بافت عضلانی واژن است و ترمیم روی عضله انجام می‌شود. گاهی هم سیستوسل یا رکتوسل نیز وجود دارد که این موارد هم با جراحی قابل اصلاح است.»
انجام این جراحی همزمان با زایمان ممکن است؟
دکتر قاجار درباره همزمانی این جراحی با زایمان می‌گوید: «بهتر است این اتفاق نیفتد چون هنگام زایمان بافت تناسلی پر عروق و شل است، آن‌طور که انتظار می‌رود ترمیم انجام نمی‌شود، از طرفی خونریزی طبیعی که بعد از زایمان هست، نیاز به استفاده از نوار بهداشتی دارد و این مورد هم باعث افزایش احتمال عفونت در محل و عدم ترمیم مناسب می‌شود.»
مراقبت‌های بعد از عمل زیبایی واژن چیست؟
 -بعد از عمل شست‌وشو و خشک کردن محل لازم است.
 -لباس زیر روزانه باید تعویض شود.
- برای بهبود سریع زخم و جلوگیری از عفونت، به بیماران توصیه می‌شود که از رابطه زناشویی تا زمان بهبودی کامل اجتناب کنند و داروهای تجویز شده را مصرف کنند.
- استفاده از بسته‌های یخ در کاهش درد، تورم و التهاب کمک کننده است.
این جراحی‌ها چه عوارضی دارد؟
هر جراحی زیبایی ممکن است با عوارض همراه باشد. دکتر مرجان قاجار، درباره عوارض این جراحی‌ها می‌گوید: «خونریزی، عفونت، درد، جدا شدگی، عدم جوش خوردن در بعضی نواحی و ایجاد چسبندگی در بعضی نواحی از عوارض لابیاپلاستی است؛ ازعوارض واژینوپلاستی هم می‌توان به آسیب به مثانه، مقعد، خونریزی، عفونت اشاره کرد. در موارد استفاده از لیزر سوختگی، ایجادالتهاب و چسبندگی نیز ازعوارض احتمالی است.»
تاثیر جراحی‌های زیبایی بر رابطه زناشویی
این‌که بعضی از پزشکان می‌گویند این جراحی‌ها می‌تواند باعث رابطه زناشویی بهتر شود، خیلی ادعای درستی نیست. این عمل‌های زیبایی به همین دلیل الزاما رابطه جنسی و ارگاسم را بهتر نمی‌کنند و در موارد خاصی موثرند اما به علت بهبود شکل ظاهری و افزایش اعتمادبه‌نفس ممکن است میل جنسی را بیشتر کند و باعث بهبود روابط زناشویی شوند. »
تاثیر عمل‌های زیبایی واژن بر بارداری و زایمان
این متخصص زنان و زایمان با اشاره بر این‌که این عمل‌های زیبایی تاثیری بر بارداری ندارند، تاکید می‌کند: «اگر بعد از انجام عمل واژینوپلاستی، تنگی و فیبروز بافتی زیاد باشد زایمان طبیعی نباید انجام شود. از طرفی چون در دوران بارداری، تغییرات عروقی و بافتی در دستگاه تناسلی رخ می‌دهد امکان شل شدگی مجدد وجود دارد، حتی اگر فرد سزارین شود.»
 چه کسانی نباید این عمل را انجام بدهند؟
-زنان باردار.
-افرادی که دچار زگیل یا تبخال تناسلی و عفونت هستند هم باید از انجام این عمل‌ها پرهیز کنند و قبل از هر چیز عفونت را درمان کنند.
- عمل‌های زیبایی برای دختران زیر 20 سال ممنوع است، مرحله بلوغ جنسی تا بیست سالگی ادامه دارد.
- به زنان یائسه توصیه می‌شود که این عمل‌ها را انجام ندهند، چون قدرت بدن در بازسازی و جوش خوردن زخم‌ها کمتر است و از طرفی همان‌طور که گفته شد؛ خشکی ناشی از نبود هورمون‌ها وجود دارد و بعد از عمل فرد ممکن است نتواند رابطه زناشویی برقرار کند.

منبع: تندرستي
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: