کد خبر: ۴۲۹۲۶
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۶ - ۰۴ مهر ۱۴۰۲
در پی اجرای موفق طرح پاداش صرفه جویی و کاهش سه درصدی سرانه مصرف برق خانگی در سال گذشته، اجرای این طرح در سال جاری عمومیت یافت و ۴۰ درصد مشترکان خانگی ۲۲۰۰ میلیارد تومان پاداش صرفه جویی دریافت کردند.
به گزارش قلم نیوز و به نقل از ایسنا، تامین برق خانگی در دوره اوج بار شبکه همواره به عنوان اولویت وزارت نیرو مورد تاکید بوده است. از طرفی سیاست های تشویقی برای جلب اقبال عمومی به صرفه جویی در مصرف برق با کسب مجوزهای قانونی و موافقت هیات دولت طی دو سال اخیر به مرحله اجرا گذاشته شد که سال گذشته کاهش سه درصدی سرانه مصرف برق خانگی را در پی داشت.

امسال نیز باعث شد رشد سرانه مصرف برق خانگی از ۴.۳ درصد پیش بینی شده به ۱.۳ درصد محدود شود که موجبات تخصیص سهم بیشتری از برق تولیدی کشور به بخش های مولد اقتصادی به ویژه بخش صنعتی را فراهم آورد، در نهایت امسال برای نخستین بار طی سه دهه اخیر، تامین برق صنعتی از خانگی سبقت گرفت.

رجبی مشهدی - سخنگوی صنعت برق کشور - درباره چالش های تابستان امسال به رشد ۵.۷۷ درصدی اوج بار و افزایش تعداد روزهای اوج بار شبکه از ۱۷ روز در تابستان ۱۴۰۱ به بیش از ۳۵ روز در تابستان امسال اشاره کرد و گفت: برخی روزها بیش از ۸۰۰۰ مگاوات به مصرف شبکه افزوده شد، اما با تلاش همکاران صنعت برق در بخش های دولتی و خصوصی و همکاری مردم، شبکه به طور پایدار اداره شد.

وی وضعیت عرضه تولیدات صنعتی در بورس را حاکی از افزایش عرضه تولیدات صنعتی نسبت به تقاضا و ایجاد ثبات در بازار عنوان کرد و افزود: امسال به برکت مدیریت مصرف برق، در بخش صنعت کشور ۳۰۰ واحد بزرگ و انرژی بر نسبت به سال گذشته رشد ۵.۵ درصدی و در مقایسه با سال ۱۴۰۰ رشد ۱۹.۶ درصدی مصرف برق را تجربه کردند که تاثیر مستقیم بر رشد تولید این صنایع داشته است.

به عبارت دیگر امسال با وجود افزایش بی سابقه دما، ناترازی شدید تولید و مصرف و افزایش تعداد مشترکان به ۳۱ میلیون مشترک، علاوه بر عدم اعمال خاموشی در بخش خانگی، برق تحویلی به صنایع نسبت به سال ۱۴۰۰ معادل ۲۶ درصد افزایش یافت و بهره مندی ۴۰ درصد مشترکان خانگی از ۲۲۰۰ میلیارد تومان پاداش صرفه جویی از موفقیت سیاست برد - برد وزارت نیرو در پیاده سازی طرح سراسری پاداش صرفه جویی برق خانگی در کشور حکایت دارد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: