کد خبر: ۴۱۰۶۷
تاریخ انتشار: ۱۶:۵۵ - ۰۷ خرداد ۱۴۰۲
به بهانه در پیش بودن لیگ ملت ها:
بازیکن تیم ملی والیبال ایران که چند سالی است در لهستان و ایتالیا بازی می کند دارای رکورد بیشترین بازی برای این تیم در دو رویداد لیگ ملت ها و لیگ جهانی است.به گزارش قلم نیوز و به نقل از مهر، جدال بلندقامتان ایران در مسابقات لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۳ در گروه مردان از اواسط خردادماه آغاز و اوایل مردادماه با معرفی تیم‌های برتر به پایان خواهد رسید.

مرحله مقدماتی این مسابقات با حضور ۱۶ تیم کانادا، آمریکا، آرژانتین، ایتالیا، کوبا، آلمان، هلند، برزیل، ژاپن، فرانسه، چین، ایران، لهستان، صربستان، بلغارستان و اسلوونی پیگیری خواهد شد.

شاگردان بهروز عطایی در نخستین دیدار خود به مصاف ژاپن در شهر ناگویای این کشور می‌روند. پس از آن در تاریخ ۱۸ تیرماه، تیم ملی ایران در کمتر از ۲۱ ساعت دو مسابقه برگزار خواهد کرد که به وقت تهران در کمتر یک روز به مصاف دو تیم آرژانتین و کوبا خواهد رفت.

از زمان حضور والیبال ایران در رقابت‌های لیگ ملت‌ها ۱۰ سال می‌گذرد، بلندقامتان ایران در سال ۲۰۱۳ برای نخستین بار سهمیه حضور در لیگ جهانی را از آن خود کردند و از آن زمان تاکنون پای ثابت این رقابت‌ها بودند.

تیم ملی والیبال ایران در مجموع ۹ دوره در لیگ جهانی و لیگ ملت‌ها با هدایت ۶ سرمربی (خولیو ولاسکو، اسلوبودان کواچ، رائول لوزانو، ایگور کولاکوویچ، ولادیمیر آلکنو و بهروز عطایی) به مصاف حریفان قدرتمند والیبال جهان رفتند؛ ملی‌ پوشان با بهروز عطایی برای دومین سال پیاپی در این مسابقات حضور پیدا خواهد کرد.

در ۹ دوره حضور تیم ملی والیبال ایران در رقابت‌های لیگ جهانی و لیگ ملت‌ها ۵۷ بازیکن سابقه بازی در این رقابت‌ها را دارند که میلاد عبادی‌پور با ۱۰۵ بازی ملی در این دو رویداد مهم، باسابقه‌ترین بازیکن کشورمان محسوب می‌شود. اخیراً عبادی‌پور پس از ۵ سال بازی برای تیم اسکرا لهستان و یک فصل حضور در میلانو با تیم اورال اوفا به توافق دست پیدا کرده است. او در این دوره از رقابت‌های لیگ ملت‌های ۲۰۲۳ برای تیم ملی ایران بازی نخواهد کرد.

همچنین در مجموع ۹ دوره لیگ جهانی و لیگ ملت‌ها بازیکنان ایران در پست‌های مختلفی حضور داشتند که پست مدافع میانی با ۱۷ بازیکن، بیشترین بازیکن را در اختیار داشته است. در پست دریافت‌کننده قدرتی هم ۱۶ بازیکن و پست‌های پاسور، قطر پاسور و لیبرو نیز هر کدام با هشت بازیکن، دیگر بازیکنان شرکت کننده در این مسابقات محسوب می‌شوند. در مجموع با ۱۱۷ بازی که تیم ملی والیبال کشورمان در ۹ دوره حضور در رقابت‌های لیگ ملت‌ها داشت، سه بازیکن بازوبند کاپیتانی را در اختیار داشته اند که سعید معروف در ۱۰۱ بیشترین بازوبندی را در اختیار داشته است. میلاد عبادی‌پور هم در ۱۵ مسابقه (۱۳ بازی لیگ ملت‌ها ۲۰۲۲ و دو دیدار ایران با ژاپن و روسیه ۲۰۲۱) کاپیتان تیم ملی والیبال ایران بوده است.

بیشترین مسابقه تیم ملی والیبال هم در این رویدادها بازی با تیم لهستان بوده که تاکنون این دو تیم ۱۶ بار به مصاف هم رفتند. کشورهای برزیل و ایتالیا از نظر تعداد بازی در لیگ جهانی و لیگ ملت‌ها دیگر حریفان مهم ایران بودند که تاکنون ۱۳ بار برابر یکدیگر صف‌آرایی کردند.

با وجود اینکه میلاد عبادی پور و سعید معروف جز بازیکنان باسابقه ایران در لیگ ملت‌های والیبال به حساب می آیند، این دو بازیکن در این دوره از رقابت‌های در تیم ملی حضور ندارند؛ سعید معروف که پس از المپیک توکیو از حضور در تیم ملی خداحافظی کرد و میلاد عبادی پور هم در لیگ ملت‌های امسال غایب است.

فهرست بازیکنان تیم ملی والیبال ایران در ۹ دوره این رقابت‌ها بر اساس فرم O2 مسابقات در پست‌های مختلف به شرح زیر است:

مدافع میانی (۱۷) بازیکن: سید محمد موسوی عراقی، عادل غلامی، علی شفیعی، مسعود غلامی، علی اصغر مجرد، سامان فائزی، آرمین تشکری، امیرحسین توخته، رضا عابدینی، مهدی جلوه، محراب ملکی سرخی، محمدحسن صنوبر، مصطفی شریفات، امیررضا سرلک، سعید مصطفی وند، محمد فلاح زرچوب و علیرضا جدیدی

دریافت کننده قدرتی (۱۶) بازیکن: میلاد عبادی‌پور قرا، فرهاد قائمی، مجتبی میرزاجانپور، مرتضی شریفی، پوریا فیاضی دامنابی، محمدجواد معنوی‌نژاد، امیرحسین اسفندیار، حمزه زرینی، علیرضا مباشری دامنه، میثم صالحی، فرهاد نظری افشار، اسماعیل مسافر، رحمان داوودی، احسان دانش دوست، آرش کمالوند و آرش کشاورزی

پاسور (۸) بازیکن: میرسعید معروف لکرانی، مهدی مهدوی، محمدطاهر وادی، جواد کریمی سوچلمایی، فرهاد سال افزون، علی رمضانی، فاضل پژومان و علیرضا بهبودی

قطر پاسور (۸) بازیکن: امیر غفور، شهرام محمودی، صابر کاظمی، بردیا سعادت، پوریا یلی، رضا قرا، امین اسماعیل‌نژاد و فرهاد پیروت‌پور

لیبرو (۸) بازیکن: محمدرضا حضرت‌پور، مهدی مرندی، فرهاد ظریف، محمدرضا مؤذن، عبدالرضا علیزاده، آرمان صالحی، مصطفی حیدری و ابوالفضل قلی‌پور
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: