کد خبر: ۲۰۲۱۴
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۱ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۹
سالن‌های سینما پس از کرونا باز هم از مردم پر می‌شوند؟
در حالی که عادی‌سازی شرایط پس از اعمال محدودیت‌های مقطعی به دلیل شرایط ناشی از شیوع کووید19 یا ویروس کرونا باعث شده است که آمار ابتلا و مرگ بر اثر ابتلا به این ویروس در ایران دوباره به قله پیشین بازگردد، این روزها اخبار گوناگونی از بازگشایی سینماها، به عنوان یکی از معدود مراکز همچنان تعطیل پس از شیوع کرونا به گوش می‌رسد.
قلم‌نیوز: ویروس کرونا موسوم به کووید ۱۹  اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‫الریه نام برده می‌شد‫ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

نشانه‌هایی از ابتلا به این بیماری در ایران از ۳۰ بهمن مشاهده شد و در‫پی این امر ضمن اعلام تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها اماکن فرهنگی و هنری شامل سالن‌های سینما، تئاتر، کنسرت‌ها و آموزشگاه‌ها همچنین رویدادهای مختلف فرهنگی مانند نمایشگاه قرآن مجید و نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از هفته اول اسفند ۱۳۹۸ تعطیل و لغو شدند.

با این حال و در شرایطی که از ابتدای اردیبهشت 99 بسیاری از محدودیت‌های کرونایی لغو شده‌اند، سینماها هنوز تعطیلند. حالا مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی خبر داده که قرار است سینماها از اول تیرماه با ۵۰ درصد ظرفیت و براساس ضوابطی که ستاد ملی کرونا تاییدکرده بازگشایی شوند.

مسعود نجفی درباره بازگشایی سینماها‫ گفت: عمده قوانین برای بازگشایی سینماها درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی است که نحوه سانس‌بندی، نحوه ورود و خروج در ۱۵ بند تدوین می‌شود. وی با بیان اینکه کسانی که اعضای خانواده هستند در کنار هم می‌نشینند و سایر افراد با فاصله زمانی که می‌خواهند بلیط خریداری می‌کنند، افزود: فاصله سانس‌ها بیشتر شده تا ضد‫عفونی کردن سالن‌ها درست انجام شود و همه با خیال راحت به سینماها بیایند. مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی ادامه داد: از اول تیرماه ۷ فیلم اکران می‌شود؛ ۵ فیلم که از اسفند اکرانشان متوقف شد و فقط ۲ فیلم جدید روی پرده خواهد رفت که به زودی نامشان اعلام خواهد شد.

نجفی گفت: درمورد محرومیت ۶ ماهه فیلم‌ها درصورت انصراف از اکران، آیین‌نامه به صراحت گفته که اگر فیلمی قرارداد منعقد کند و بعد از قرارداد بگوید اکران نمی‌کنیم محرومیت ۶ ماهه دارد. وی خاطرنشان کرد: اکران آنلاین ادامه می‌یابد به‌خصوص که ۴۰ فیلم در صف اکران آنلاین هستند و به نظر می‌رسد اکران آنلاین همزمان با اکران سراسری باقدرت به کار خود ادامه خواهد داد.

دستورات بهداشتی ضدکرونا برای بازگشایی سینماها
گفتنی است، درپی درخواست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سیدعباس صالحی، ستاد ملی مقابله با کرونا در جلسه روز شنبه ۱۷ اردیبهشت با بازگشایی سالن‫های سینما، تئاتر و موسیقی مشروط به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، استفاده از حداکثر ۵۰ درصد ظرفیت در اختیار از اول تیرماه موافقت کرد.

برخی از اهم دستورالعمل‫های بهداشتی به شرح زیر اعلام شده است:

۱.‫ در مقطع بازگشایی و تا اعلام وضعیت سفید قطعی، ظرفیت فروش بلیت برای هر سالن تا سقف ۵۰ درصد مجاز است.
۲.‫ لازم است هنگام ورود و خروج تماشاچیان و حضور در سالن انتظار، فاصله‫گذاری ایمن رعایت شود.
۳ .در دسترس بودن مایع ضدعفونی کننده برای مراجعه‫کنندگان الزامی است.
۴ .ضد‫عفونی کامل سینما و سالن ها طبق دستورالعمل اعلامی وزارت بهداشت هر روز یک بار الزامی است.
۵ .بوفه‫های سینما و سالن‫های هنری  و آموزشگاه‌ها موظف به رعایت حداکثر موازین بهداشتی بوده و مجاز به عرضه مواد غذایی، تنقلات و نوشیدنی به صورت فله نیستند.
۶ .تمامی هنرجویان آموزشگاه‌ها از وسایل آموزشی اختصاصی استفاده کنند.
۷ .استفاده از دستکش و ماسک در محیط سالن‌های سینمایی، هنری و آموزشگاه ها برای کارکنان، هنرجویان و مراجعان الزامی است.
۸.‫ با سینماها، سالن‌های هنری و آموزشگاه‌هایی که رعایت دستورالعمل‫ها را نداشته باشند، نسبت به تعطیلی آن‌ها اقدام خواهد شد.
۹ .ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها مکلف به نظارت دقیق بر اجرای دستورالعمل‌ها خواهند بود.
همچنین با توجه به بازگشایی سینماها از ابتدای تیرماه، مقرر شد سازمان اورژانس کشور در‫خصوص آموزش پروتکل‌های لازم به مدیران و پرسنل سینما با سازمان سینمایی همکاری کند و با حضور نمایندگانی از دو سازمان برنامه‌های آموزشی نیز در صدا و سیما برای اطلاع‫رسانی و آموزش گسترده‫تر تولید و پخش شود.

نام فیلم‌های اکران تیرماه هنوز قطعی نیست

در همین راستا سخنگوی شورای صنفی نمایش، هرگونه اظهار نظر درباره نام فیلم‌هایی که قرار است طی روزهای آینده اکران شوند‫ را کذب خواند.
غلامرضا فرجی، در گفت‌وگو با ایرنا‫ اظهار کرد: اظهار نظرهای مختلفی درباره ۵ فیلم اکران نوروز و ۲ فیلم جدید همزمان با بازگشایی سینماها از ابتدای تیرماه در رسانه‌های مختلف مطرح شده که هیچ کدام صحت ندارد. وی افزود: همچنان در حال صحبت با صاحبان دو فیلم «خوب، بد، جلف ۲: ارتش سری» و «شنای پروانه» هستیم که در‫صورت رضایت نهایی این دو فیلم در ابتدای تیرماه اکران خود را آغاز خواهند کرد. سخنگوی شورای صنفی نمایش ادامه داد: البته باز هم تاکید می‌کنم همچنان چیزی در این باره مشخص نیست و در صورت تایید نهایی خبر موثق از طریق سازمان سینمایی اعلام خواهد شد. فرجی درباره فیلم‌هایی که اظهار تمایل برای اکران از ابتدای تیرماه داشته‌اند نیز گفت: این آثار برای اکران دوم و بعد از بازگشایی ابتدی تیرماه است و در آن زمان شرایط فیلم‌ها بررسی و تصمیم‌گیری درباره آنها خواهد شد.
پیش از این اعلام شده بود که از اول تیرماه ۷ فیلم اکران می‌شوند که شامل ۵ فیلم که از اسفند اکرانشان متوقف شد و ۲ فیلم جدید هستند که سخنگوی شورای صنفی نمایش این خبر را رد کرد. روزهای پایانی اسفند ماه سال گذشته بود که اکران ۶ فیلم شنای پروانه، لامینور، لاله، بازیوو، پسرکشی، زن‌ها فرشته‌اند و خوب، بد جلف ۲ برای اکران نوروز مشخص شده بود که سینماها تعطیل شد و بعد از چند بار تمدید تعطیلی در سال گذشته حالا قرار است در نخستین روز تابستان امسال دوباره بازگشایی شود.
روز گذشته هم رسول صدرعاملی، تهیه‌کننده «شنای پروانه» اعلام کرده بود که این فیلم به کارگردانی محمد کارت اولین فیلم اکران سال 99 خواهد بود.
حال باید دید که اگر ستاد ملی مبارزه با کرونا با توجه به اوج‌گیری دوباره این بیماری، محدودیت‌های جدیدی را اعمال نکند، سینماها در بازگشایی خود باز هم مردم را به خود خواهند دید یا با تداوم تاکید بر در خانه ماندن به جز موارد ضروری، همین ظرفیت محدود اکران هم خالی خواهد ماند.

منبع: ابتکار


خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: