کد خبر: ۱۸۷۳۷
تاریخ انتشار: ۱۸:۳۶ - ۱۳ آبان ۱۳۹۸
دوره کارگاهی و آموزش فشرده (بوت کمپ) تحت عنوان «کرومیت» (مجموعه رویدادهای ایده‌گرد، بوت‌کمپ، معدن و اکتشاف) به فعالیت ۱۸ روزه خود در مرکز رشد و نوآوری شماره دو دانشگاه علامه طباطبایی در حالی پایان داد که فعالان این بخش، بر لزوم آگاهی بیشتر نسبت به نیازهای بخش معدن تاکید کردند.
«خداداد غریب‌پور» معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت در آیین اختتامیه این دوره کارگاهی و آموزش فشرده در اختتامیه دوره مزبور در تالار قلم کتابخانه ملی ایران گفت: امروز بیش از چهار هزار شرکت دانش بنیان در سطح کشور فعالیت دارند که از این رقم ۲۵۴ شرکت در بخش معدن فعالیت دارند.

وی جایگاه بخش معدن در اقتصاد کشور را با ارایه آمارهای روز چنین تشریح کرد که سال گذشته ۹.۲ میلیارد دلار ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی بود که برای امسال نیز برآورد می شود عدد مشابه به دست آید و بالغ بر ۱۲۱ کشور صادرات ایران در این بخش را جذب می کنند.

به گفته رئیس هیات عامل ایمیدرو امسال حداقل ۳.۵ میلیارد دلار طرح های قابل افتتاح این بخش در دست اقدام است و علاوه بر اجرای برنامه اکتشاف در گستره ۲۵۰ هزار کیلومترکه در سال ۹۷ به پایان رسید، امسال فعالیت اکتشافی در وسعت ۴۰۰ هزار کیلومتر پیش بینی شده است که با همکاری سازمان های زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، انرژی اتمی و سازمان فضایی ایران در دستور کار است.

غریب پور تصریح کرد: امروز اولویت ایمیدرو توجه به مسایل آموزشی و پژوهشی است، بگونه ای که در دوره ۶ ماهه امسال در بخش آموزش رشد ۵۰ درصدی بودجه نسبت به پارسال اختصاص یافت و در زمینه پژوهش هم ۶۰ درصد رشد بودجه محقق شد.

وی گفت: امسال ۱۹ طرح پژوهشی که همه تقاضا محور بوده اند و ۱۹ نیاز بخش معدن وصنایع معدنی را برطرف می سازد، درقالب قرارداد شکل اجرایی به خود می گیرد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو بابیان اینکه نهضت ساخت داخل از ساخت تجهیزات در کشور آغاز شده، گفت: تجهیزات پایین دست محسوب می شود و باید در زمینه ماشین سازی صاحب دانش فنی شویم و امروز مجری اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است که راه را بدرستی انتخاب و در حال پیمودن است.

ضرورت برداشت از ذخایر معدنی با تکیه بر دانش روز

«اسدالله کشاورز» مدیرکل دفتر امور اکتشاف وزارت صنعت هم در این مراسم ضمن یادآوری اینکه مجموعه پروانه های بهره برداری از معادن که صادرشده هفت درصد کل کشور را پوشش می دهد و ۹۳ درصد تاکنون تحت عملیات قرار نگرفته است.

وی ضمن رد این موضوع که برداشت ذخایر معدنی موجب اتمام انها می شود و نسل های آینده از آنها بی بهره خواهد ماند، گفت: امروز کشور نیاز بسیار بالایی برای برداشت از ذخایر معدنی دارد که چنانچه اجرایی نشود، ۱۰ تا ۱۵ سال آینده کشور دچار مشکل می شود.

کشاورز برگزاری دوره های کارگاهی ( بوت کمپ ) در بخش معدن را برای آینده مهم دانست و افزود: می توان برنامه نویسی لازم را انجام داد و در قالب فعالیت پهبادها باید مشخصه نمونه گیری را تعریف کرد که اجرای این ایده در آینده می تواند کمک بزرگی برای فعالیت های معدنی باشد.

این مقام مسئول یادآور شد: شرکت های دانش بنیان برای رویکرد خاصی تعریف نشده و از آنها در زمینه های مختلف می توان بهره گرفت و وزارت صنعت هم یکی از فعالیت هایی که با مشخصه دانش بنیان اجرایی ساخته، استفاده از فضای مجازی برای ثبت و صدور پروانه های معدنی است و این اقدام گامی در زمینه شفاف سازی و برطرف سازی شائبه ها محسوب می شود.

بخش معدن و مسایل زیست محیطی

وی گفت: استفاده از شرکت های دانش بنیان به منظور بهره گیری از سرمایه گذاری در بخش معدن و حفظ محیط زیست، می تواند نقش آفرین باشد، زیرا امروز یکی از چالش های بسیار وقت گیر و جدی در حوزه معدن و صنایع معدنی، بحث های زیست محیطی است.

همچنین در پنل مراسم اختتامیه هم سروش قاضی نوری معاون سیاستگذاری و اعتبار بخشی سازمان فناوری اطلاعات توضیح داد: شرکت ها و بنگاه های بزرگ برای ماندن در عرصه رقابت به نوآوری نیاز دارند و اغلب شرکت های بزرگ در مجموعه خود نسبت به فعال سازی واحد های تحقیق و توسعه اقدام کرده اند.

همپوشانی شرکت های دانش بنیان

وی خاطرنشان ساخت: امروز چنانچه بخواهیم از فناوری و نوآوریهای دنیا فاصله نگیریم، باید شبکه ای از شرکتهای دانش بنیان را درکنار خود قرار دهیم تا آنها با همپوشانی یکدیگر مجموعه ای توانمند را برای پاسخ به نیازهای بنگاه شکل دهند.

قاضی نوری یادآور شد: هدف از همکاری با بنگاه های بزرگ، اینگونه نیست که شرکت های دانش بنیان بزرگ شوند، بلکه آنها به رشد بنگاه ها در حوزه داخل و خارج کمک خواهند کرد.

صندوق بیمه و پوشش ریسک در مسیر اهداف

علاوه براین، فرید دهقانی مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی هم در پنل اضافه کرد: امروز نوآوری یک امر لازم برای شرکت ها در عرصه داخلی و بین المللی است و برای حرکت رو به رشد نیاز به بهره گیری از فناوری روز و نوآوری داریم.

وی یادآور شد: تحریم فعلی در واقع یک جنگ نابرابر علیه اقتصاد کشور است که شکل گرفته و در حوزه عملکردی صندوق بیمه با توجه به اینکه نوآوری با ریسک بالایی می تواند همراه باشد، باید بگونه ای مدیریت شود که بنگاه ها آسیب نبینند، یا کمتر سرمایه گذاری به مخاطره بیفتد.

دهقانی افزود: صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی باید بگونه ای شرکت های دانش بنیان را هدایت کند تا آنها به اهداف خود دستیابند و پوشش ریسک هم از سوی صندوق به اجرا درآید.

وی گفت: واقعیت اینکه شرکت های استارتاپ که در کنار بخش خصوصی فعال در بخش معدن وصنایع معدنی همکاری می کند، برای برطرف سازی مشکل بهره وری پایین وارد عمل می شود، ایده شرکت دانش بنیان پس از تایید معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از سوی صندوق بیمه پشتیبانی و پوشش داده می شود.

بخش معدن نیازمند نگاه خلاقانه

همچنین حامد عسکری زاده مشاور ارشد امور اجرایی شرکت معدنی صنعتی گل گهر هم گفت: براساس آمارهای اعلامی برآورد شده که در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۶۰۰ میلیارد دلار در بخش معدن جهان سرمایه گذاری شده، بنابراین این حوزه روند رو به توسعه دارد و نیازمند تحول است.

به اعتقاد وی، بخش معدن با چالش های گسترده روبروست و نیازمند نگاه خلاقانه است و در پنج سال گذشته تعداد ۲۰۰ شرکت استارتاپ در کشور شکل گرفته اند و شرکت های بزرگ نیز از آنها استقبال کرده اند.

عسکری زاده یادآور شد: فضای اکتشافی کشور فرصت های زیادی را برای فعالیت فراهم می کند و اکنون استخراج مواد معدنی از سطح رو به اتمام است و ناگزیر از استخراج از عمق هستیم، بنابراین نیاز به پردازش اطلاعات برای بهره برداری از ذخایر عمقی داریم.

واقعیت اینکه مجموعه رویدادهای ایده گرد کرومیت، بوت کمپ معدن / اکتشاف، ایده های خلاقانه و فناورانه فرصت های تازه ای برای کسب برتری در رقابت، بهبود تولید و کارایی، امکان ایجاد روش های نوین مدیریت و سازماندهی و توسعه تجارت های جدید ایجاد خواهد کرد.

ترکیب تجارت و راهکارهای فناورانه به بهبود عملکرد درونی و بیرونی سازمان منجر می شود و وضعیت آن را در افزایش رقابت داخلی و خارجی تقویت می کند.

این دوره با محورهای پهباد، دورسنجی، طبقه بندی و پردازش داده و تصاویر ماهواره ای از شانزدهم مهرماه ۹۸ آغاز شده بود، چهارم آبان ماه جاری به کار خود پایان داد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: