سخنگوی طالبان در مصاحبه‌ای با اشاره به دلیل مخالفت احمد مسعود، رهبر مقاومت ملی افغانستان در پنجشیر با پیشنهاد این گروه، گفت که طالبان به شرط پایان جنگ با مبارزان در پنجشیر با این منطقه و مبارزان آنها مانند دیگر مردم افغانستان رفتار خواهد کرد.
شواهد میدانی در افغانستان، ادعاهای طالبان درباره احترام به حقوق زنان را رد می‌کند. هرچه بیشتر از قدرت گرفتن طالبان می‌گذرد، روایات بیشتری از حکومت وحشت این گروه بر افغانستان منتشر می‌شود و در میان همه سرکوب‌شدگان، سهم زنان از هراس و نگرانی بیشتر است.
سخنگوی وزارت امورخارجه افزود: «واشنگتن بداند راهی جز ترک اعتیاد تحریمی خود و استفاده از ادبیات و رفتار محترمانه در قبال تهران ندارد.»
«احمد مسعود» در توییتى شایعه سقوط پنجشیر و فرار خود را تکذیب کرد و آن را به رسانه‌هاى پاکستانى نسبت داد.
ملا برادر در سال ۱۹۹۴ بعد از شرکت در جنگ گروه مجاهدین علیه دولت مورد حمایت شوروی سابق در افغانستان به شکل گیری طالبان کمک کرد.
آمریکا نمی‌تواند تا ابد منتظر بازگشت ایران به مذاکرات بماند
نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، اظهار کرد که واشنگتن نمی‌تواند تا ابد منتظر بازگشت ایران به مذاکرات وین جهت احیای برجام بماند.
همه طرف‌های برجام بر لزوم بازگشت سریع ایران به میز مذاکرات تاکید کرده‌اند
به‌طور کلی می‌توان گفت که رویه و رویکرد دولت ابراهیم رییسی برمبنای احیای برجام قرار نگرفته است و اساسا برجام اولویت دولت رییسی نیست. از این جهت است که طی یک ماهی که از تشکیل دولت رییسی می‌گذرد کمتر موضع «فعالی» از سوی این دولت درخصوص برجام اعلام شده است.
تفاهماتی که بایدن تأیید می‌کند، توافق ۱۹۶۹ ریچارد نیکسون، رئیس جمهور آمریکا و گلدا مایر، نخست وزیر آمریکا مبنی بر این بود که واشنگتن اسرائیل را به پیوستن به پیمان منع اشاعه هسته‌ای وادار نمی‌کند و بیت‌المقدس اعلام، آزمایش یا تهدید به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای نخواهد کرد.
با وجود تاکید رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر اینکه روابط دیپلماتیک آتی با افغانستان به رفتار طالبان بستگی دارد، مقام‌های طالبان "انتظار دارند" جو بایدن سفارت واشنگتن در کابل را بازگشایی کند.
بلومبرگ گزارش داده احتمال می‌رود دولت جدید ایران مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام را تا ماه نوامبر از سرنگیرد.
صفحه  از ۲۱۵