دونالد ترامپ رییس جمهور سابق آمریکا روز یکشنبه ضمن تبریک به رجب طیب اردوغان بابت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه, او را دوست خوب توصیف کرده است.
دبیرکل کنگره ملی آفریقا در آفریقای جنوبی اعلام کرد، کشورش در صورت سفر رئیس جمهوری روسیه از آن استقبال کرده و او را دستگیر نخواهد کرد.
پوتین:
رئیس جمهوری روسیه معتقد است که آمریکا و متحدانش برای حفظ سلطه خود، عامل تحریک کانون‌های تنش جدید و ایجاد بحران‌های انرژی و غذایی در مناطق مختلف جهان هستند و تنها جایگزین ایجاد یک سیستم امنیت یکپارچه و غیرقابل تقسیم است.
در ادامه تنش های تجاری میان پکن و واشنگتن، دولت چین روز دوشنبه ورود تراشه حافظه شرکت آمریکایی میکرون به صنایع کلیدی داخلی را به دلیل نگرانی های امنیتی ممنوع کرد.
بیانیه برجامی سران گروه ۷
بر اساس بیانیه‌ای که پس از اجلاس رهبران کشورهای گروه ۷ منتشر شد، آنها برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را برای حل دیپلماتیک موضوع هسته‌ای ایران مفید اعلام کردند..
وزیر خزانه داری آمریکا:
وزیر خزانه داری آمریکا گفت دولت دیگر توانایی استفاده از تدابیر خاص برای جلوگیری از بدهی‌ها را ندارد.
رئیس گروه دوستی پارلمانی مکزیک
رئیس گروه دوستی پارلمانی مکزیک در دیدار با معاون کنسولی وزارت امور خارجه اظهار داشت: روابط دو کشور می‌تواند در پرتو همکاری‌های پارلمانی و مناسبات فرهنگی بیش از پیش توسعه یابد.
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه انتظار می‌رود در آینده شاهد ارتقای روابط با چین باشیم گفت که ان شاءالله در آینده سطح صادرات محصولات نفتی و غیر نفتی به چین بیشتر شود و سفر رئیس جمهور به چین مقدمه‌ای برای عادی سازی روابط با چین باشد.
در حالی که کمتر از شش ماه دیگر شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در ترکیه خواهیم بود و حزب عدالت و توسعه به ریاست رجب طیب اردوغان تلاش دارد که ریاست دو دهه‌ای خود بر ترکیه را همچنان تداوم دهد، یکی از پرونده‌های مهم در عرصه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، تلاش بر گسترش روابط اقتصادی با ترکیه و تلاش برای اجرای برنامه جامع همکاری‌های راهبردی میان تهران و آنکارا است.
صفحه  از ۲۵۵