کد‌های رئیسی به شناسایی ریشه بحران می‌انجامد؟
ابراهیم رئیسی در جلسه اخیر خود با گروهی از مسوولان بخش مسکن، «لزوم ثبات و قابل پیش‌بینی بودن آینده» را برای رونق، مهم عنوان کرده و اثرگذاری خانه‌سازی «بدون مهار سفته‌بازی» را نیز غیرممکن دانسته است.
رکورد‌های بی‌سابقه در دهه ۹۰، این‌بار مسکن
بازار مسکن، در یک دهه اخیر فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کرده است. البته که مهم‌ترین تغییرات قیمتی را از سال ۹۷ و با افزایش نرخ ارز داشته، جایی که متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی از ۵ میلیون تومان در سال ۹۷ به بیش از ۳۰ میلیون تومان در زمستان سال ۹۹ رسید.
رییس انجمن سازندگان شهر تهران مطرح کرد:
رییس انجمن سازندگان شهر تهران با اشاره به اینکه بکارگیری سازنده ذیصلاح درفرآیند ساخت وساز سبب ارتقای کیفیت ساختمانها و نیزافرایش عمرمفید آنها می شود درعین حال با اشاره به برنامه دولت جدید برای ساخت وسازهای انبوه،خواستارتدوین شرایط مناسب به منظوربکارگیری سازندگان ذی صلاح وشرکتهای واجد صلاحیت درساخت وسازها شد.
بازار مسکن در تیر ماه در حالی تغییر رنگ داده و از «سفید» به «خاکستری» متمایل شده است که این موضوع نشات گرفته از دیدگاه سمت «عرضه» در بازار است.
با خاموشی برخی صنایع بزرگ، قیمت برخی مصالح گران شد
از آنجایی که تورم مصالح ساختمانی یکی از مهم‌ترین عناصر تاثیرگذار بر تورم مسکن است، احتمال ایجاد تورم مصالح ساختمانی بر قیمت مسکن، دور از ذهن نخواهد بود، اما منشا این تورم نه افزایش قیمت دلار یا سایر متغیر‌های اقتصادی که قطعی برق خواهد بود.
امروز بیشتر از یک هفته‌ای می‌گذرد که خبر کمبود سیمان در کشور را هر روز روی خروجی خبرگزاری‌ها می‌شود دید. خبر‌ها از البرز، مشهد، کهگیلویه‌و‌بویراحمد و اردبیل می‌آید که سیمان در بازار نیست، سهمیه‌بندی شده و قیمت آن بسیار بالا رفته است.
در حال حاضر هر پاکت سیمان ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان و در برخی مناطق دوردست تا ۱۲۰ هزار تومان به دست سازندگان می‌رسد. اما در شرایط معمولی قیمت سیمان در بازار تقریبا دو برابر قیمت کارخانه است. هر یک از فعالان این حوزه هم سعی می‌کنند منافع بیشتری به دست بیاورند. اما حالا صحبت از سلطان سیمان یا سلطان های سیمان است که به نوعی بر بازار حکمرانی می کنند.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه‌وشهرسازی می‌گوید: ۶۰ درصد بازار مسکن تهران در خواب است و فقط در محلاتی محدود بورس‌بازی مسکن وجود دارد. وزارت راه‌وشهرسازی، آمار‌های بانک مرکزی از بازار مسکن و تسری آن به کل بازار را قبول ندارد و رشد ۳ درصدی قیمت مسکن در خردادماه را ناشی از بورس‌بازی در چند منطقه پایتخت می‌داند.
سازندگان مسکن ملی یک‌لگنه‌پا معطل ارزانی سیمان
با اینکه سیمان در بورس کالا عرضه می‌شود و همه افراد دارای کد بورسی می‌توانند دست کم ۱۰ تن خریداری کنند، به دلیل ماهیت سیمان هنوز قیمت‌گذاری سنتی سیمان در بازار وجود دارد.
دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن استان تهران معتقد است قیمت‌گذاری در بخش مسکن و همچنین وارد شدن مسکن به بورس به بازار مسکن لطمه وارد می‌کند.
صفحه  از ۲۹۶