یک کارشناس اقتصاد مسکن می‌گوید: در قانون مالیات بر عایدی سرمایه باید نرخ مالیات با تعداد واحد مسکونی نسبت مستقیم و با طول دوره نگهداری نسبت معکوس داشته باشد. یعنی هرچقدر تعداد واحدهای تحت تملک افراد کمتر شود مالیات کمتری بدهند. در سوی مقابل هرچقدر افراد املاک بیشتری داشته باشند و بخواهند در بازه‌های کوتاه مدت آن را به بازار عرضه کنند مالیات بیشتری بپردازند.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با اعلام اخطار آخر به مالکان ساختمان‌های نا ایمن و بحرانی پایتخت از برخورد قضایی در صورت عدم توجه به اخطارها خبر داد.
تجارت و سرمایه‌گذاری به عنوان یک موضوع کلی در نشست سالانه امسال در داووس مطرح شد. شوک‌های ژئوپلیتیکی، جهانی‌شدن، اقدامات اقلیمی و فناوری برخی از عواملی بودند که ظاهراً تأثیر عمده‌ای بر تجارت و سرمایه‌گذاری در ماه‌ها و سال‌های آینده خواهند داشت. همچنین، نقش مردم بومی در تجارت جهانی و دستور کار سرمایه‌گذاری نیز یکی از نکات کلیدی گفت وگو بود.
مناطق ۵ و ۱۰ در غرب و مرکز پایتخت با ۲۴.۴ درصد از کل معاملات شهر تهران، دو منطقه‌ی پررونق در بازار مسکن محسوب می‌شوند؛ در سوی مقابل مناطق ۱۹ و ۲۰ جمعا با ۱.۹ درصد از قراردادها کمترین اقبال را در بین خریداران خانه داشته‌اند.
در هفته‌های اخیر بین قیمت‌های قطعی در معاملات با نرخ‌های دلخواه فروشندگان در بازار مسکن شهر تهران فاصله ایجاد شده است.
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن گفت: در قالب طرح نهضت ملی مسکن به دو صورت عمل می‌کنیم؛ در مدل اول از طریق پیمانکاری واحدها را می‌سازیم که اصطلاحا به آن پیمان ـ دستمزد می‌گوییم و در بخش دوم به متقاضیان، زمین واگذار می‌کنیم که خانه‌های یک تا سه طبقه احداث می‌کنند.
نایب رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران گفت: این حرف را که دولت نباید به طور مستقیم وارد عرصه ساخت و ساز شود به فال نیک می‌گیریم. دولت صرفا شرایط را برای سازندگان تسهیل کند؛ چرا که بیش از ۹۰ درصد تولید مسکن توسط بخش خصوصی انجام می‌شود.
آمار پنج سال گذشته نشان می‌دهد که بازار مسکن شهرتهران آبان ۱۳۹۹ بالاترین و اسفند ۱۴۰۰ پایین‌ترین میزان تورم نقطه به نقطه را تجربه کرده است.
تعداد ۲۲۴ هزار متقاضی برای واحدهای پرند ثبت نام کرده و تاکنون تنها ۲۵ هزار نفر تایید شده‌اند. مسئولان می‌گویند که طرح‌ها متقاضی محور هستند و شرایط پنج گانه مثل سبز بودن فرم «ج» و پرداخت آورده در شروع اجرای پروژه‌ها اثرگذار است اما بررسی‌ها نشان می‌دهد بسیاری از افراد واجد شرایط ماه‌هاست در انتظار دریافت پیامک تعیین تکلیف به سر می‌برند.
تورم ماهیانه بازار مسکن شهر تهران طبق اعلام دو مرکز ارایه آمار در آذرماه امسال کاهش یافته و کارشناسان معتقدند در صورت کنترل تورم و نقدینگی می‌توان به ثبات نسبی قیمت خانه امیدوار بود.
صفحه  از ۳۵۵