معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت:تا به حال ۸۷ هزار و ۶۸ قرارداد اجاره در سامانه خودنویس مردم با مردم و هم از طریق مشاوران املاک فعالیت شروع شده است.
بر اساس فرمول قبلی متقاضیان باید طی ۲۰ سال، ۲۴۰ قسط به مبلغ هشت میلیون و ۴۸۸ هزار تومان پرداخت می‌کردند، اما با تصمیم دولت قرار شد اقساط وام ۵۵۰ میلیون تومانی طرح نهضت ملی مسکن با روش پلکانی محاسبه شود.
یک کارشناس بازار مسکن تاکید کرد: به طور کلی تا زمانی که به شاخص‌های کلان اقتصادی بی‌توجهی شود و تورم افسار گسیخته مهار نشود، افزایش بهای خانه امری ناگزیر به شمار می‌رود. تورم ۴۶ درصدی بدون تردید گریبان بازار مسکن را خواهد گرفت و به طور حتم در اسفندماه قیمت خانه با افزایش ملموسی مواجه می‌شود.
دبیر اتحادیه مشاوران املاک گفت: وقتی نرخ دلار بالا می‌رود، قیمت مسکن هم افزایش پیدا می‌کند چراکه گران شدن مصالح ساختمانی در قیمت تمام شده مسکن اثرگذار است.
مرکز آمار ایران گزارش تورم دی‌ماه 1402 را اعلام کرد. بر این اساس، قیمت مسکن و اجاره در این مقطع یک ماهه افزایشی معادل 3.1 درصد را پشت سر گذاشته‌اند. از آنجا که این دو بازار سهم بالایی در تورم عمومی دارند، می‌توان گفت روند صعودی قیمت در آنها یکی از عوامل تورم رو به رشد در دی‌ماه بوده است.
در حالی برخی ارگان‌ها برای تغییر کاربری اراضی دوشان‌تپه پافشاری دارند، که از نظر کارشناسی این طرح نتیجه‌ای جز ایجاد یک فاجعه شهری ندارد.
نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که وام خرید مسکن پاسخگوی نیاز مردم در بازار مسکن نیست، گفت: با توجه به طولانی شدن رکود بازار مسکن، سازندگان در آخر سال، واحدها را با قیمت‌های مناسب عرضه می‌کنند.
اجاره نشینی از دهه ۷۰ خورشیدی تاکنون رو به افزایش بوده است.
عضو انجمن انبوه‌سازان با بیان اینکه بانک‌ها با دستور وام نهضت ملی مسکن را پرداخت نمی‌کنند، گفت: راهکار این است که بانک‌ها در طرح مذکور مشارکت داشته باشند و سهمی را دریافت کنند.
کارشناس حوزه مسکن با بیان اینکه رونق معاملات در بازار مسکن تا شب عید غیرممکن است، گفت: در شرایط فعلی به دلیل باز بودن دست مالکان و سازندگان در قیمت‌گذاری مسکن، توانایی مردم برای خرید به صفر رسیده و تا زمانی که قیمت‌ها به شرایط تعادلی بازنگردد، امکان ایجاد رونق در خرید و فروش ها وجود ندارد؛ بنابراین مردم نگران گرانی مسکن نباشند.
صفحه  از ۳۷۹