رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا آخرین وضعیت جوی و ترافیکی جاده‌های کشور را تشریح کرد.
بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین کیفیت هوای پایتخت هم‌اکنون (۳۱ شهریورماه) در وضعیت قابل قبول قرار دارد.
با وجود حجم بالای پسماندهای تولید شده در کشور هنوز تعداد قابل توجهی از شهروندان به دلایل مختلف به تفکیک پسماندهای خود اقدام نمی‌کنند. امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌های ارتباطی می‌توان از ظرفیت اپلیکیشن‌های بازیافت برای تسهیل تفکیک و مدیریت پسماندها بیشتر استفاده کرد. به گفته معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط‌ زیست به منظور مدیریت پسماند به‌شدت به استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی نیاز است و وزارت کشور به عنوان مجری باید بستر آن را فراهم کند.
فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به اینکه سه بند موجود در قانون حمایت قضایی از محیط‌بانان برای شرایط کاری آن‌ها کافی نیست، گفت: اصلاح این قانون در دستور کار مجلس قرار دارد.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با وجود بحرانی بودن وضعیت یوزپلنگ، حفاظت از زیستگاه همچنان اولویت اصلی ماست و تمام تلاش مجموعه معاونت محیط زیست طبیعی برای بهبود وضعیت زیستگاه است.
سخنگوی صنعت آب ضمن رد شایعاتی مبنی بر خشک شدن دریاچه ارومیه اظهار کرد: در مهرماه سال ۱۳۹۴ تراز دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۴ بود، اما اکنون این عدد به ۱۲۷۰.۱۸ رسیده که این نشان دهنده افزایش تراز دریاچه ارومیه است.
امروز (۹ شهریور ماه) روز ملی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی است؛ گونه‌ای در معرض انقراض که در سال‌های اخیر با استفاده از روش‌های مختلفی از جمله حفاظت از زیستگاه‌ها و تکثیر در اسارت سعی در جلوگیری از انقراض این گونه با ارزش شده است، اما همچنان با تهدیداتی مانند تصادفات جاده‌ای دست و پنجه نرم می‌کند.
تاکنون محققان تاریخچه اهلی‌سازی سیب را مربوط به ۴۰۰۰ سال قبل در کوه‌های Tien Shan آسیای مرکزی و جد اصلی سیب تجاری دنیا را گونه وحشی سیب با نام Crabapples (M. sieversii) می‌دانستند، ولی نتایج مطالعات دانشگاه تربیت مدرس نشان می‌دهد سیب‌های قفقازی رویش یافته در لرستان و کردستان ایران دارای ساختار ژنتیکی متفاوت از سیب‌های تجاری دنیا است و این محققان به این نتیجه رسیدند که رویدادهای اهلی‌سازی در ایران نسبت به اروپا متفاوت بوده‌ و برای اولین بار اثبات شد که ایران یکی از مراکز اهلی‌سازی در زمینه سیب در دنیا بوده است.
مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور گفت: تاکنون حدود ۱۰۰ راس تلفات ناشی از این بیماری در حیات وحش مشاهده شده و تلفاتی از این بیماری در دام اهلی گزارش نشده است.
قرق‌های اختصاصی امروزه از نظر بسیاری از دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی مرتبط با محیط زیست از مهم‌ترین مدل‌های حفاظت از تنوع زیستی و روشی غیر قابل انکار برای توسعه شبکه‌های ملی حفاظت محسوب می‌شوند. سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات‌ وحش از وضعیت خوب قرق‌های فعلی کشور خبر داد و گفت: در حال رایزنی با سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور برای احداث قرق‌های جدید هستیم.
صفحه  از ۱۵۸