امکان ثبت‌سفارش خودروهای وارد شده به مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی قبل از تاریخ ۱۴۰۲/۱۰/۱۹ به سرزمین اصلی در سامانه جامع تجارت فراهم شده است.
هیات وزیران عوارض واردات از مناطق آزاد تجاری-صنعتی را مصوب کرد، بر این اساس عوارض واردات ماشین‌آلات تا ۱۰ درصد و هواپیما یک تا ۴۵ درصد هزینه ارزش کالا، بیمه و حمل‌ونقل خواهد بود.
عضو هیأت رییسه شورای هماهنگی و همکاری فعالین اقتصادی مناطق آزاد، مناطق آزاد تجاری صنعتی را در سطح جهانی یکی از بهترین سازوکارهای قرار گرفتن کشورها در مسیر توسعه ارزیابی کرد و اظهار داشت: در الگوهای موفق بین المللی و در کشور ما نیز مناطق آزاد در نقاط همجوار با دریاهای بین المللی و کشورهای همسایه به منظور گسترش همکاری های اقتصادی و اجرای طرح های سرمایه گذاری مشترک تولیدی ایجاد شده اند.
مشاور و قائم‌مقام دبیر شورایعالی مناطق آزاد در ستاد جهش سرمایه‌گذاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از برنامه‌ریزی برای فراهم کردن تسهیلات و شرایط ویژه برای حضور حداکثری سرمایه گذاران در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خبر داد و گفت: تا پایان سال ۱۴۰۲ زمینه مناسب را برای حدود ۲۰ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد ایجاد می‌کنیم.
سرانجام پس از حدود ۵ ماه بلاتکلیفی منطقه آزاد کیش، دبیر شورای عالی مناطق آزاد مدیرعامل جدید این منطقه را برای صدور حکم به وزیر اقتصاد معرفی کرد.
مدیرکل فرودگاه بین المللی قشم از برقراری خط پروازی قشم به عربستان برای اولین بار از فرودگاه بین المللی قشم خبر داد. رجبی ادامه داد: این پرواز که با یک فروند هواپیمای AIR BUS 300_600 انجام می‌شود، دو کاروان از زائران خانه خدا را مستقیما از جزیره قشم به جده درعربستان منتقل می‌کند.
سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش:
مهندسان کشورمان با ساخت نخستین چمن فوتبال هیبریدی کشور در جزیره کیش، بی نیازی کشور در بهره گیری از مشاوران و پیمانکاران خارجی را رقم زدند.
مناطق آزاد تجاری در ایران قرار بود با بهره‌گیری از مزایایی مانند معافیت‌های مالیاتی، بخشودگی سود و عوارض گمرکی، نبود تشریفات دست‌وپاگیر ارزی و اداری، تسریع در فرآیندهای صادرات و واردات با جذب سرمایه‌گذاری خارجی و انتقال فناوری، به توسعه کشور کمک کنند اما آنچه در دولت ابراهیم رئیسی شاهد هستیم، بی سر و سامانی مناطق آزاد و تغییرات مداوم مدیران آن است تا این پتانسیل مهم اقتصادی در کشور نادیده گرفته شود.
شرکت خلاق تولید محصولات کشاورزی AeroFarms به عنوان یکی شرکت‌های پیشرو در کشاورزی گلخانه‌ای جهان، ساخت مزارع عمودی در مناطق آزاد قطر را آغاز کرده است.
در نشست تخصصی مناطق آزاد مشترک مطرح شد؛
مدیر هماهنگی امور نهادهای مالی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد در نشست تخصصی مناطق آزاد مشترک در ارس، اظهار داشت: ایجاد مناطق آزاد مشترک میان ایران و کشورهای هدف در دستور کار دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد قرار دارد و ما بر تحقق این موضوع تاکید داشته و پیگیر شکل‌گیری این مناطق هستیم.
صفحه  از ۱۵۵