کد خبر: ۳۰۳۶۱
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۳ - ۰۲ فروردين ۱۴۰۰
در سال ۹۹ بورس برای کسانی که از ابتدای سال وارد بازار سرمایه شده بودند به گواه شاخص کل بازدهی ۱۵۷ درصدی داشت. بورس در سال ۱۴۰۰ چگونه خواهد بود؟
قلم‌نیوز: بورس ۹۹ با همه فراز و نشیب‌های خود در ۲۷ اسفند ۹۹ به کار خود پایان داد و معاملات بورس در سال ۱۴۰۰ از روز شنبه ۷ فروردین ماه آغاز خواهد شد.

هر چند که بسیاری در بورس ۹۹ ضرر کردند، اما رشد شاخص کل بیانگر بازدهی ۱۵۷ درصدی بورس در سال گذشته بود.  

در سه ماه ابتدایی سال جاری مهمترین اتفاق سیاسی که می‌تواند بر بورس تاثیرگذار باشد، انتخابات ریاست جمهوری است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری همواره بورس روند صعودی داشته است. (در این رابطه بیشتر بخوانید: بورس تا انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ مثبت است؟)

فارغ از مسئله انتخابات ریاست جمهوری و تاثیر آن بر بورس، در کل بورس در سال ۱۴۰۰ چگونه خواهد بود؟


فردین آقابزرگی، کارشناس بازارسرمایه درخصوص وضعیت بورس ۱۴۰۰ طی مصاحبه‌ای گفت: نرخ ارز در مقایسه با روز‌ها و هفته‌های گذشته ثبات پیدا کرده است که این موضوع موجب رکود دیگر بازار‌های موازی خواهد شد بنابراین بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰ یکه‌تاز خواهد بود و در این بین انتظارات تورمی در سال ۱۴۰۰ نیز بورس را در وضعیت خوبی قرار خواهد داد. وی افزود: به دلیل تبلیغات انتخاباتی در ۳ ماهه نخست ۱۴۰۰، نامزد‌های ریاست‌جمهوری سعی خواهند کرد مخاطبین خود که طیف وسیعی از آن‌ها حدود ۵۰ میلیون سهامدار هستند را جلب کنند. آقابزرگی ادامه داد: با توجه به دلایل بنیادی ذکر شده، بهره‌برداری از فضای انتخابات ریاست‌جمهوری و توجهی که فعالان بازار سرمایه به صحبت‌های کاندیدا‌ها و نحوه برخورد و تعامل آن‌ها با بازار سرمایه مورد توجه خواهد بود که به نظر می‌رسد بازار با یک رشد هیجانی همراه باشد، اما پس از گذر از انتخابات، جناح‌های سیاسی سعی خواهند کرد تعادل موردنظر را حاکم کنند.

مهدی سوری، تحلیلگر و کارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰ گفت: در سال ۱۴۰۰ فضای بازار‌های جهانی و بازار سرمایه ایران با ابهامات بسیار زیادی همراه خواهد بود و به صورت قطعی نمی‌توان درباره وضعیت آن اظهارنظر کرد، اما به واسطه پایین آمدن قیمت سهم‌ها و بالا رفتن سودآوریشان و به واسطه روشن شدن فضای بین المللی به لحاظ بنیادی بازار سرمایه ظرفیت رشد را دارد. وی افزود: به دلیل بی اعتمادی مردم به واسطه تصمیمات غیرکارشناسی مسوولان، ابهامات را در فضای اقتصادی کشور افزوده است و همچنین فضای مبهم اقتصاد کشور و جهان، نبود قطعیت درباره پیش بینی بازار را تقویت می‌کند. اما اگر مسوولان با تصمیمات موثر و واقعی تعهد خود را نشان بدهند بازار سرمایه ظرفیت رشد را در سال ۱۴۰۰ خواهد داشت.

حسن شیبانی، دیگر کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگویی در رابطه با بورس ۱۴۰۰ گفت: نباید انتظار داشته باشیم در سال ۱۴۰۰ شاخص کل مانند سال ۹۹ رشد دو یا سه برابری داشته باشد. از طرفی هم ریزش زیاد هم دیگر محتمل نیست، زیرا ریزش بورس زاییده رشد خطرناک بازار سرمایه بود. شیبانی در رابطه با روند بازار‌ها در سال ۱۴۰۰ گفت: متغیر‌های اقتصادی از منظر تورم انتظاری و نسبت تحریمی کشور بیشتر از سال‌های قبل است. از طرفی واردات در کشور تقریبا تعطیل بوده و طرف تقاضا هیچ تحریکی نداشته است. به همین دلیل اگر در‌های کشور باز شود و روابط با دیگر کشور‌ها بهبود پیدا کند بازار سرمایه پتانسیل حرکت مثبت را بیش از سایر بازار‌ها دارد. این کارشناس در ادامه گفت: تا زمان انتخابات ریاست جمهوری هیچ پالس مثبتی برای بازار سهام وجود ندارد و به نظر می‌رسد بازار سهام نیز تا آن زمان روندی متعادل خواهد داشت. اما برای روند بازار سهام در سال ۱۴۰۰ باید گزینه‌های اصلی ریاست جمهوری را براندازی کنیم و ببینیم واکنش غربی‌ها به رئیس جمهور جدید چیست. شیبانی اظهار داشت: وضعیت بازار سهام در سال ۱۴۰۰ به مراتب از ۶ ماه دوم سال ۹۹ بهتر است، چون تورم انتظاری و خوش‌بینی به مذاکرات می‌تواند بر شرایط بورس اثرگذار باشد. همچنین بازار سهام در مقایسه با سایر بازار‌ها ریسک کمتر، اما سود بیتر را به دنبال خواهد داشت.

محسن احمدی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ملت درباره پیش‌بینی بازار سرمایه در سال ١۴٠٠ گفت: اگر با همین روند به پیش رویم و شرایط ایران با دلار ۲۲ هزار تومانی به پیش رود، بازار سرمایه بازدهی ۲۰ درصدی خواهد داشت. احمدی افزود: بازار سرمایه با دلار ۲۵ تومان می‌تواند بازدهی بالاتری داشته باشد، البته قیمت‌های جهانی نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد. اما در سال جدید بازدهی ۳۰ درصدی را برای بازار سهام می‌توان مناسب دانست که این ۳۰ درصد شامل رشد شاخص کل می‌شود و بازدهی خوبی خواهد بود.

منبع: نبض بورس

خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: