کد خبر: ۲۹۶۵۸
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۹ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۹
چشم‌انداز آتی معامله‌گران ارزی مه آلود و تصور اینکه در آینده چه اتفاق سیاسی خواهد افتاد، برای بازیگران بازار دشوار شده است
قلم‌نیوز:در چنین شرایطی، آنها ترجیح می‌دهند خود را با جریان اخبار روزمره هماهنگ کنند، در نتیجه در روزهایی که خبرهای اصطلاحا مثبت به بازار می‌رسد، در موقعیت فروش قرار می‌گیرند و در روزهایی که جریان اخبار، حاکی از دشوار شدن حل مشکلات مربوط به تحریم‌ها باشد، در سمت خرید قرار خواهند گرفت.

روز سه‌شنبه، کانال‌های اطلاع‌رسانی معامله‌گران ارزی بیشتر سعی کردند روی این موضوع مانور دهند که آزادسازی پول‌های ایران در کره‌جنوبی مشروط به تایید آمریکاست. این در حالی بود که سخنگوی دولت تاکید کرد، قرار است یک میلیارد دلار از دارایی‌های ایران درکره‌جنوبی آزاد شود. ایجاد شک و شبهه در مورد آزادسازی پول‌های بلوکه شده کافی بود که در چهارمین روز هفته روند کاهشی سکه و دلار قطع شود.

قطع موقت روند کاهشی سکه و دلار

روز سه‌شنبه، روند کاهشی قیمت دلار قطع شد و این ارز از سطح ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومانی فاصله گرفت. همزمان با افزایش ارزش اسکناس آمریکایی، سکه امامی توانست به بالای مرز ۱۱ میلیون تومانی بازگردد. در چهارمین روز هفته، فلز گران‌بهای داخلی ۲۳۰ هزار تومان رشد را به ثبت رساند و روی عدد ۱۱ میلیون و۲۰۰ هزار تومان قرار گرفت. بخشی از رشد سکه ناشی از ماندن اونس بالای محدوده هزار و ۸۱۰ دلاری تا ساعت ۳ بعدازظهر بود.

با این حال، عاملی که نقش مهم‌تری در رشد قیمت سکه داشت، افزایش قیمت دلار بود. دیروز اسکناس آمریکایی ۳۰۰ تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای ۲۴ هزار و ۸۵۰ تومان رسید. به گفته فعالان، رفتار افزایشی بازیگران بازار ارز از معاملات پشت خطی روز دوشنبه آغاز شده بود؛ در آن مقطع زمانی، نوسان گیران تلاش داشتند به این موضوع بپردازند که بین دولت و مجلس درباره چگونگی اجرایی شدن پروتکل الحاقی اختلاف وجود دارد.  بازار پس از افزایش پشت خطی روز دوشنبه آرام‌تر شد و معامله‌گران سعی کردند محتاطانه رفتار کنند.

در واقع دیروز کمتر کسی تمایل به خرید داشت و کمتر کسی نیز حاضر به فروش بود. در این شرایط، قیمت در کانال ۲۴ هزار تومانی تا ساعت ۴ بعدازظهر آرام گرفته بود.  فعالان ارزی اعتقاد دارند در شرایطی که مشخص نیست در آینده چه اتفاق سیاسی رخ دهد، بهتر است معاملات خود را بر اساس نقاط حمایتی و مقاومتی تنظیم کنند. در شرایط فعلی، برای معامله‌گران ارزی مرز ۲۵ هزار تومانی از اهمیت زیادی برخوردار است.

در صورتی که دلار به بالای این مرز بازگردد، سیگنال افزایشی جدیدی به بازار ارسال خواهد شد. دلار در بهمن توانسته بود در کانال ۲۵ هزار تومانی پیشروی کند و حتی در مقطعی به بالای مرز ۲۶ هزار تومانی برود. در صورتی که دلار به بالای مرز ۲۵ هزار تومانی بازگردد، احتمال شکست خط ۲۶ هزار تومانی وجود خواهد داشت. مرز مقاومتی میان مدت دلار نیز توسط برخی بازیگران فنی عدد ۲۷هزار و ۵۰۰ تومانی برآورد شده است.

در واقع کمتر کسی انتظار دارد که اسکناس آمریکایی در سال جاری به بالای ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان برود.  در مقابل، نیروهای کاهشی بازار اعتقاد دارند، دلار برای قرار گرفتن در مسیر کاهشی نیاز دارد که دو حمایت ۲۴هزار و ۵۰۰ و ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان را از دست بدهد.

آنها باور دارند در صورت از دست رفتن محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومانی، دلار می‌تواند تا میانه کانال ۲۲ هزار تومانی عقب‌نشینی کند. اسکناس آمریکایی در اواخر دی ماه حتی توانسته بود تا کانال ۲۱ هزار تومانی نزول پیدا کند.

در آن هنگام، معامله‌گران امیدواری زیادی پیدا کرده بودند که با روی کار آمدن دولت جدید بایدن، تحریم‌ها به سرعت لغو شوند. با این حال، در یک ماه گذشته، آنها چنین چیزی را مشاهده نکردند و همین مساله موجب شد که قدرت خریداران در بازار بیشتر شود. بازار برای عقب راندن تقاضا، نیاز به اخبار سیاسی مثبت دارد.

خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: