کد خبر: ۲۹۱۴۵
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۸ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۹
مزیت جذاب واکسن‌ استنشاقی کرونا بر نوع تزریقی‌
رئیس موسسه سرم‌سازی رازی گفت: پس از دریافت ۲ دوز تزریق و یک دوز استنشاقی واکسن رازی کووپارس، می‌توانید ماسک نزنید.
قلم‌نیوز:علی اسحاقی، رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی، با تشریح پلتفرم واکسن رازی کووپارس اظهار کرد: ما اکنون به مرحله تست انسانی واکسن کووپارس رسیده‌ایم و داوطلبان شرکت در کارآزمایی بالینی می‌توانند به سایت covid.rvsri.ac.ir مراجعه و ثبت‌نام کنند، کارآزمایی بالینی و غربالگری را متخصصان در دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام می‌دهند و افراد مناسب برای شرکت در فاز نخست بالینی انتخاب می‌شوند.
 
وی ادامه داد: ویروس کرونا چند پروتئین دارد که یکی از پروتئین‌های این ویروس تاجکدار است و اسپایک نام دارد، با این تاجک‌ها ویروس می‌تواند به داخل گیرنده‌های بدن بچسبد؛ ما ژنوم ویروس را انتخاب کرده‌ایم و در سیستمی پروتئین تخلیص شده است و با فرموله کردن خاص واکسن را فرآوری کرده‌ایم. 

هیچ ویروسی در واکسن کوو پارس وجود ندارد

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با بیان اینکه هیچ میکروارگانیسمی در واکسن کوو پارس وجود ندارد، بیان کرد: هیچ ویروس، جرم زنده یا ویروس نوترکیب و به طور کلی هیچ میکروارگانیسمی در واکسن کوو پارس وجود ندارد و به همین دلیل از ایمن ترین واکسن ها و پلتفرم ها محسوب می شود.

اسحاقی با تشریح نحوه تزریق و ایمنی زایی واکسن رازی کوو پارس بیان کرد: دوز اول و دوم تزریقی و دوز سوم استنشاقی هستند و با تزریق دوز اول و دوم ایمنی در بدن فرد ایجاد می شود اما مشکل اینجاست که در قسمت فوقانی مجاری دستگاه تنفسی ایمنی ایجاد نمی شود بنابراین ویروس می تواند در انتهای بینی لانه گزیند و جای بگیرد در این شرایط فرد ایمن است و فرد بیمار نمی شود اما ناقل ویروس است و می تواند بیماری را به سایر افرادی که ایمن نیستند منتقل کند. 

14روز بعد از دوز سوم می‌توانید ماسک نزنید

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی ادامه داد: وقتی دوز سوم استنشاقی استفاده می‌شود فرد بعد از ۱۴ روز می‌تواند ماسک خود را بردارد و اکنون در دنیا اعلام می‌کنند حتی با تزریق واکسن باید افراد همچنان ماسک بزنند اما پس از دوز سوم استنشاقی کووپارس فرد دیگر ناقل ویروس نخواهد بود.

اسحاقی با اشاره به جزئیات کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس بیان کرد: فاز نخست واکسن کووپارس رازی با ۱۳۳ داوطلب آغاز می‌شود و داوطلبان باید ثبت‌نام کنند و کارآزمایی بالینی واکسن در بیمارستان حضرت رسول دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام می‌شود. 

جزئیات کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس

کارآزمایی بالینی فاز ۱، تصادفی‌شده، دوسوکور، با کنترل پلاسبو که بر روی ۱۳۳ نفر انجام خواهد شد. ۱۳ نفر اول به صورت پیش‌قراول و ۱۲۰ نفر بعدی در چهار گروه وارد مطالعه می‌شوند.

فاز یک، بررسی ایمنی و ایمونوژنیسیتی واکسن نوترکیب پروتئین اسپایک کووید– ۱۹ تولید موسسه رازی (Razi Cov Pars)، فاز یک در جمعیت بالغان سالم ۱۸ تا ۵۵ ساله؛ طراحی موازی، ۴ گروه شامل ادجوانت به تنهایی و واکسن در دوزهای ۵، ۱۰ و ۲۰ میکروگرم در ۲۰۰ میکرولیتر؛ کارآزمایی بالینی تصادفی‌شده، دو سو کور.

منبع: باشگاه خبرنگاران
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: