کد خبر: ۲۲۲۵۶
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۳ - ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
خودروهای فاقد استاندارد یورو۵ شماره‌گذاری نمی‌شوند
رئیس پلیس راهور ناجا از رده خارج شدن ۳ مدل خودروی پراید و یک مدل از خودرو پژو ۴۰۵ خبر داد و گفت: خودروهای فاقد استاندارد یورو۵ شماره‌گذاری نمی‌شوند.
قلم‌نیوز: سردار کمال هادیانفر، رئیس پلیس راهور ناجا گفت: شرکت‌های خودروسازی سایپا و ایران‌خودرو براساس تحلیل‌ها و گزارش‌های پلیس، ۳ مدل پراید و همچنین یک مدل از خودرو پژو ۴۰۵ را از رده خارج کرده‌اند و قطعا ما در سال آینده تاثیرات مثبت آن را در کاهش تصادفات خواهیم دید. من هم از سرپرست وزات صمت و مدیران عامل شرکت سایپا و ایران خودرو سپاسگزارم.

وی در ادامه درباره ممنوعیت فروش خودروهای فاقد استاندارد یورو ۵ گفت: براساس ماده ۸ قانون هوای پاک تاکید شده است که در سال ۹۸ خودروهایی که فاقد استاندارد یورو ۵ هستند پلاک نشوند، اما با توجه به درخواست وزارت صنعت و خودروسازان یک سال تنفس به خودروسازان داده شد و در سال ۹۸ نیز خودروهایی که دارای استاندارد یورو۴ بودند هم پلاک شدند.

سردار هادیانفر اظهار کرد: در سال ۹۹ این مهلت زمانی تمام شده و مقرر شده که تنها خودروهایی که دارای یورو ۵ هستند، پلاک شوند. البته یک مدل از خودروهای پژو ۴۰۵ بود که مردم برای تحویل آنها مراجعه می‌کردند و برخی از نمایندگی‌ها اعلام کرده بودند که پلیس به این خودروها پلاک نمی‌دهد. مردم بدانند که پلیس خود را مکلف به انجام وظیفه و خدمتگزاری مردم بدون منت و در اسرع وقت می‌داند. یعنی هر آن چیزی که به ما ابلاغ شود، برابر قانون بلافاصله آن را اجرا می‌کنیم.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا خاطرنشان کرد: اگر خودروساز خودرویی را که تولید می‌کند، استاندارد یورو ۵ نیست، ما مجاز به پلاک کردن آن خودرو براساس قانون نیستیم و ادعای برخی از نمایندگی‌ها که تحت فشار خریداران هستند، مبنی بر اینکه پلیس پلاک به خودرو نمی‌دهد، درست نیست، بلکه خودروها استاندارد یورو ۵ نیستند و به همین دلیل ما آنها را پلاک نمی‌کنیم.

سردار هادیانفر گفت: حتما خودروساز باید برای این خودرو مجوز یورو ۵ را از سازمان محیط زیست دریافت کند و سپس ما آن را پلاک می‌کنیم. ما به محض اینکه مجوزها از سمت وزارت صمت، سازمان‌ محیط‌زیست و سازمان استاندارد بیاید، خودرو را پلاک کرده و در اختیار مردم قرار می‌دهیم.

این مقام مسئول درباره اقدامات انجام‌شده در حوزه ترافیک جاده‌های کشور در کمیسیون ایمنی راه‌ها هم گفت: مدیریت سرعت در جاده‌های کشور طرح مشترک بین چند دستگاه از جمله پلیس و وزارت راه است که یکی از مهم‌ترین موضوعات در خصوص ترافیک جاده‌ای است. این طرح به صورت آزمایشی و پایلوت در سه استان در حال انجام است و امیدواریم بتوانیم این طرح را که مصوبه کمیسیون ایمنی راه‌ها است، به طور کامل در کشور اجرا کنیم.

وی با بیان اینکه این طرح در مهرماه به صورت سراسری در کشور انجام می‌شود، تاکید کرد: مهمترین و بیشترین علت مرگ و میر در تصادفات جاده‌ای سرعت بالاست که امیدواریم بتوانیم با طرح مدیریت سرعت که متناسب با شرایط فیزیکی جاده‌ها است، سرعت در جاده‌ها را کنترل کنیم و آمار مرگ و میر در جاده‌ها را کاهش دهیم.خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: