کد خبر: ۴۳۸۸۳
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۷ - ۰۲ دی ۱۴۰۲
داروی دیابت ممکن است به زنان کمک کند پس از ترک سیگار از افزایش وزن جلوگیری کنند.
به گزارش قلم نیوز و به نقل از مدیکال نت، تجزیه و تحلیل ثانویه داده‌های کارآزمایی بالینی نشان می‌دهد که داروی دیابت، دولا گلوتاید ممکن است به‌طور قابل توجهی خطر مهم افزایش وزن را پس از ترک سیگار کاهش دهد.

این تحلیل نشان می‌دهد که ظاهرا زنان پس از ترک سیگار، نسبت به مردان  پنج برابر وزن بیشتری اضافه می‌کنند.

محققان خاطرنشان کردند: به‌نظر می‌رسد که زنان نسبت به مردان نرخ برگشت به سیگار بیشتری دارند. یکی از توضیحات پیشنهادی و احتمالی برای این موضوع این است که آنان احتمالا بیشتر نگران خطر افزایش وزن شدید به دنبال ترک سیگار باشند، اگرچه هیچ مدرک محکمی برای این موضوع وجود ندارد.

نتایج کارآزمایی بالینی قبلی نشان داد که در مقایسه با درمان مصنوعی، داروی دیابت، دولاگلوتید به‌طور قابل توجهی افزایش وزن را در افرادی که سیگار را ترک کرده بودند کاهش داد اما به گفته محققان، مشخص نیست که آیا این کاهش وزن مختص جنسیت است یا خیر. به همین دلیل، آنان داده‌های این کارآزمایی را دوباره تجزیه و تحلیل کردند تا دریابند که آیا تفاوت‌های جنسیتی در کاهش یا افزایش وزن در ۱۲ هفته پس از تلاش برای ترک سیگار وجود دارد یا خیر.

این کارآزمایی شامل ۲۵۵ بزرگسال بود که ۱۵۵ نفر از آنان زن بودند. میانگین سنی بین ۴۲ تا ۴۴ سال و تعداد سیگارهای مصرفی روزانه به‌طور متوسط ۲۰ نخ برای دوره‌ای بین ۱۹ تا ۲۲ سال بود.

شرکت‌کنندگان کارآزمایی به‌طور تصادفی به دو گروه دریافت دوز ۱.۵ میلی‌گرم در ۰.۵ میلی‌لیتر دولا گلوتاید یا ۰.۵ میلی‌لیتر داروی مصنوعی، به‌علاوه داروی ترک سیگار وارنیکلین ۲ میلی‌گرم در روز و مشاوره رفتاری برای مدت ۱۲ هفته تقسیم شدند.

دولاگلوتید اثرات هورمون پپتید شبه گلوکاگون یک را تقلید می‌کند که به‌طور طبیعی در روده در پاسخ به غذا تولید می‌شود و به تنظیم میزان گلوکز در خون و افزایش وزن کمک می‌کند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: