کد خبر: ۴۱۱۰۱
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۷ - ۰۹ خرداد ۱۴۰۲
سرانه صادرات نفت ماه آوریل:
رئیس اسبق بانک مرکزی اعلام کرده که ایران در ماه آوریل به خاطر تداوم تحریم‌ها فقط ۱۴ درصد عراق درآمد نفتی کسب کرده که نتیجه آن کسری بودجه، تورم، رشد قیمت ارز و کاهش قدرت خرید مردم است.
به گزارش قلم نیوز و به نقل از اکو 365، عبدالناصر همتی، رئیس اسبق بانک مرکزی در توئیتر نوشته که عراق با ۳/۳ میلیون بشکه صادرات روزانه نفت درماه آوریل ۷/۷ میلیارد دلار درآمد کسب کرد. (سرانه ماهانه ۱۸۳ دلار)

همتی اظهار کرده که ایران در ماه آوریل به خاطر تداوم تحریم حداکثر ۱/۲ میلیون بشکه ( با تخفیف) درحد ۲/۲ میلیارد دلار درآمد نفتی کسب کرده است.

براساس اظهارات رئیس اسبق بانک مرکزی ایران، درآمد ماهانه هر ایرانی 25 دلار است و این درآمد نفتی فقط 14 درصد عراق بوده است.

همتی نوشته، نتیجه، کسری بودجه، تورم، رشد قیمت ارز و کاهش قدرت خرید مردم بوده است.

اظهارات همتی در حالی مطرح می‌شود که هر بشکه نفت ایران در بازارهای جهانی بیش از 70 دلار قیمت‌گذاری شده است. بر اساس گزارش‌های پیشین اکوایران، ایران هم سابقه صادرات ۵.۶ میلیون بشکه نفت در روز را در کارنامه خود دارد و هم فروش ۴۰۰ هزار بشکه، در ماه اردیبهشت سال جاری اما روند صادرات نفت ایران در کمترین سطح چهار دهه گذشته ایستاده است.

براساس اطلاعات منتشر شده مرکز آمار ایران، عراق که یکی از مهمترین شرکای ایران در کالاهای غیرنفتی است، در سال 2021 سه میلیون و 440 هزار بشکه نفت در روز صادر کرده است؛ این یعنی دو برابر بیشتر از مجموع صادرات نفت ایران در سه سال.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: