کد خبر: ۳۵۴۰۴
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۵ - ۰۷ شهريور ۱۴۰۰
وزیر اقتصاد دستور داد
با دستور وزیر اقتصاد بزودی کارگروهی با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط تشکیل می‌شود و سازوکار حذف رجیستری موبایل از مبادی را تعیین خواهند کرد.
قلم‌نیوز:مهرداد ارونقی، معاون فنی گمرک ایران، در رابطه با بازدید روز شنبه وزیر اقتصاد از گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) مواردی را اذعان داشت که دستور اعمال تغییراتی در مورد فرآیند رجیستری یکی از این موارد است.

وی با بیان اینکه وزیر اقتصاد در محل انجام فرآیند رجیستری گوشی تلفن همراه مسافران ورودی حاضر شد و در جریان مسائل مربوطه قرار گرفت. وی گفت، مقرر شد ضمن هماهنگی با دستگاه‌های مربوطه، فرآیند رجیستری به‌طور کامل از مبادی ورودی گمرک حذف و کاملاً غیرحضوری انجام شود.

معاون فنی گمرک ایران، با ابراز اینکه "در زمان حاضر هر مسافر می‌تواند همراه خود یک گوشی تلفن همراه بیاورد”، وی افزود: بعد از اعمال تغییرات در فرآیند رجیستری از سال گذشته تا کنون این‌گونه بود که مسافر به‌هنگام ورود و قبل از خروج از مبادی ورودی، باید اطلاعات اولیه تلفن همراه را ثبت می‌کرد که این از سوی گمرک و از طریق بارکدخوان در مدت زمان بسیار کوتاهی صورت می‌گرفت و مابقی فرایند، غیرحضوری بود، با این حال طی بررسی‌های صورت‌گرفته از سوی گمرک ایران به این نتیجه رسیدیم که موضوع در کارگروهی مطرح و با توجه به دستور وزیر اقتصاد بر حذف فرآیند‌های زاید، همین فرآیند نیز از مبادی ورودی حذف شود.


وی یادآور شد: با اجرایی شدن این تصمیم، هر مسافر بعد از ورود به کشور بدون ارائه مشخصات در گمرک، مانند رویه قبلی، یک ماه فرصت دارد با ورود به سامانه نسبت به رجیستری اقدام کند.

این مقام مسئول در گمرک ایران تأکید کرد که همچنان هر مسافر می‌تواند یک گوشی با خود بیاورد و با هر پاسپورت و کد ملی فقط یک گوشی رجیستر خواهد شد.

باید توجه داشت که فرآیند رجیستری تلفن همراه از سال گذشته طی چند مرحله دستخوش تغییر شده است؛ به‌طوری که از نیمه مهرماه ۱۳۹۹، با تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سایر دستگاه‌های مربوطه، انجام رجیستری گوشی باید در مبادی ورودی و به‌صورت حضوری انجام می‌شد، بر این اساس در آذرماه معاون فنی گمرک ایران، در نامه‌ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا با ارائه گزارشی از شرایط موجود درخواست کرد که با توجه به تبعات رویه حضوری، اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل، به‌صورت غیرحضوری و پس از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک انجام شود که به‌دنبال آن مقرر شد از اول دی سال گذشته رجیستری به‌صورت غیرحضوری انجام، ولی ثبت اطلاعات و مشخصات گوشی تلفن همراه در بدو ورود انجام شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: