کد خبر: ۳۳۱۴۹
تاریخ انتشار: ۱۷:۱۳ - ۰۱ تير ۱۴۰۰
سید ابراهیم رئیسی در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری توجه به مشکلات معیشتی پرستاران و پزشکان را از جمله برنامه‌های خود اعلام کرد. کاهش ۵۰ درصدی هزینه‌های درمانی و پرداخت هزینه درمان برخی گروه‌ها از طریق ارائه کارت سلامت از جمله دیگر وعده‌های وی بود. جامعه ۲۴ در این گزارش به بررسی وعده‌های رئیس جمهور منتخب در حوزه سلامت پرداخته است.
قلم‌نیوزماراتن انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه با پیروز شدن ابراهیم رئیسی رسما پایان یافت تا وی به عنوان رئیس جمهور منتخب معرفی و ۱۴ مرداد نیز رسما سکان دولت را به دست بگیرد.

رئیس جمهور منتخب ایران در زمان تبلیغات انتخاباتی با حضور در بیمارستان میلاد از نزدیک در جریان برخی از مشکلات حوزه سلامت قرار گرفت. در همین زمان وی وعده‌هایی را برای حل این مشکل ارائه کرد.

رئیسی در آن زمان توجه به مشکلات معیشتی پرستاران و پزشکان را از جمله برنامه خود اعلام کرد. کاهش ۵۰ درصدی هزینه‌های درمانی و پرداخت هزینه درمان برخی گروه‌ها از طریق ارائه کارت سلامت از جمله دیگر وعده‌های وی بود.

حل مشکلات معیشتی پزشکان و پرستاران

معیشت پزشکان و به ویژه پرستاران سال‌ها است که در برنامه دولت‌های مختلف قرار داشته است. با این حال آن‌ها در این سال‌ها انتقادات مختلفی داشته‌اند لذا به نظر می‌رسد شرایط آن‌ها تغییری نکرده است.

در این سال‌ها پرستاران نسبت به تأخیر در پرداخت کارانه‌ها، تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، عدم به کارگیری فارغ‌التحصیلان پرستاری، تبعیض بین گروه‌های مختلف پرستاری از یکسو و تبعیض بین پزشکان و پرستاران از سوی دیگر معترض بودند و درخواست حل آن‌ها را از دولت‌های مختلف داشته‌اند.


موضوع تعرفه خدمات پرستاری سال‌هاست مطالبه این گروه بزرگ از نظام سلامت کشور است که حتی در آخرین دیدار رهبر انقلاب این موضوع مورد توجه ایشان قرار گرفت با این حال به گفته برخی از فعالان صنفی پرستاری هنوز این مطالبه تحقق نیافته است و روند حاکم بر نظام سلامت و درمان نشان می‌دهد، انگیزه‌ای برای اجرای این قانون وجود ندارد. گروه‌های پرستاری امیدوارند با اجرای این قانون هم در رفع تبعیض با سایر حرفه‌های پزشکی گام‌های اساسی برداشته شود و هم اینکه زمینه‌های بهبود وضعیت معیشت آن‌ها نیز فراهم شود.

موضوع دیگر تبعیض علیه پزشکان طرحی، دانشجویان تخصص یا دستیاران با سایر گروه‌های پزشکی است که اعتراضات بسیاری را در فضای مجازی شکل داده است. به گفته نمایندگان این گروه‌ها عمده آن‌ها شرایط سختی داشته و بدون حقوق مکفی عملا نمی‌توانند هزینه‌های زندگی را بپردازند لذا یکی دیگر از برنامه‌های رئیسی در حوزه بهبود معیشت پزشکان می‌تواند اجرای برنامه‌هایی برای بهبود این وضعیت باشد.

پرداخت ۵۰ درصد هزینه‌های درمانی

یکی دیگر از وعده‌های رئیس جمهور منتخب در زمان تبلیغات پرداخت ۵۰ درصد هزینه‌های درمانی است. این در حالی است که یکی از برنامه‌های دولت فعلی (یازدهم) کاهش پرداختی از جیب بیماران در قالب طرح تحول سلامت بود. در این دولت بیماران از هزینه‌های سرسام‌آور اقدامات درمانی در بیمارستان‌های دولتی، خصوصی و ... به تنگ آمده بودند به همین منظور دولت مقرر کرد تا از طریق بیمه‌ها افرادی را که تحت پوشش قرار نداشتند به زیر چتر بیمه‌ها ببرد. در همین راستا قرار شد ۶ میلیون نفر بیمه شوند، اما عملا بیش از ۱۲ میلیون نفر بیمه شده هزینه‌های زیادی را بر دست دولت گذاشت.

از سوی دیگر دولت ۷۰ درصد هزینه‌های بستری از طریق بیمه‌ها را پرداخت تا بیمار تنها ۳۰ درصد هزینه را بپردازد. این موضوع موجب شد تا هم طرح تحول سلامت هزینه‌های زیادی بر دانشگاه‌های علوم پزشکی از سویی و بر بیمه‌ها از سوی دیگر تحمیل کند تا جایی برخی از بیمه‌ها تا مدت‌ها توان پرداخت بدهی خود به بیمارستان‌ها را نداشتند و همین موضوع سبب شد تا بسیاری از بر این اعتقاد باشند که این طرح به درستی اجرا نشده است. حال رئیس جمهور منتخب وعده پرداخت ۵۰ درصد هزینه‌ها از سوی بیماران را داده است که البته مشخص نیست تمامی بیماران مشمول این موضوع می‌شوند یا فقط گروه‌های آسیب پذیر و اقشار کم درآمد؟ از سوی دیگر وی اعلام نکرده است که آیا این کار بر بستر طرح تحول سلامت شکل خواهد گرفت یا اینکه طرح دیگری قرار است اجرا شود. همچنین منابعی که برای هدف در نظر گرفته می‌شود نیز دارای اهمیت است.
وعده رئیسی در کارت درمان اقشار کم درآمد

رئیسی همچنین با اشاره به مشکل برخی از مردم در تأمین هزینه‌های اولیه درمان مانند پیش پرداخت در بیمارستان‌ها از حل این معضل از طریق کارت سلامت خبر داد. ارائه کارت‌های رفاهی برای خرید یا برخی خدمات دیگر در ایران سابقه دارد، اما هیچ سابقه‌ای از کارت سلامت نیست اگرچه برخی از بیمه‌های تکمیلی این امکان را دارند که فرد همزمان با مراجعه به مراکز درمانی از این ساز و کار بهره‌مند شده و عملا پرداختی نداشته باشند، اما این امکان برای درصد کمی از مردم فراهم است که اقدام به پرداخت حق بیمه خود کرده‌اند.

باید دید مشاوران رفاهی و سلامت و همزمان برنامه‌ریزان اقتصادی دولت جدید چه ساز و کاری را برای این موضوع در نظر می‌گیرند. آیا کارت سلامت شبیه کارت‌های رفاهی و بیمه‌های تکمیلی است که سقف محدودی دارند یا اینکه این کارت‌ها به گونه‌ای در نظر گرفته می‌شوند که محدودیتی برای پرداخت هزینه‌های درمانی ندارند.

 

منبع: جامعه24

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: