کد خبر: ۳۳۱۳۲
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۱ - ۰۱ تير ۱۴۰۰
شاخص بورس در ساعات ابتدایی معاملات اولین روز تابستان با جهش قابل توجه به استقبال سهامداران آمده است. نقشه بازار به کلی سبزرنگ شده و کمتر نماد شاخص‌سازی را می‌بینید که رنگ قرمز داشته باشد یا در مسیر نزولی حرکت کند.
قلم‌نیوزاین اتفاق باعث شده در عرض ۳۰ دقیقه از شروع معاملات شاخص کل بورس تهران جهش ۱۱ هزار و ۵۰۰ واحدی را تجربه کند که در نوع رقم چشمگیری به حساب می‌آید. تا اینجای کار شاخص کل یک درصد و شاخص هم‌وزن ۵۴ صدم درصد رشد کرده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد شرکت‌های کوچک هم مثل بزرگتر‌ها در مسیر صعودی حرکت می‌کنند، اما شرایط برای نماد‌های شاخص‌ساز بهتر است. از جمله آن‌ها می‌توان به فارس، فملی، فولاد، شپنا، شستا، خودرو و شتران اشاره کرد که امروز بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص کل گذاشته‌اند.

افزایش قیمت سهام در بیش از سه چهارم نماد‌ها

در ساعات ابتدایی معاملات امروز سه‌شنبه اول تیرماه ۱۴۰۰، از بین ۲۷۱ نماد معامله شده در بورس حدود ۸۲ نماد روند نزولی دارند و ۱۸۹ نماد با افزایش قیمت مواجه شده‌اند. موردی که نشان می‌دهد امروز بیش از سه چهارم نماد‌های بازار بورس سبزپوش هستند و سهامدارانشان را خوشحال کرده‌اند. همچنین در بازار فرابورس تا لحظه نگارش این متن از بین ۱۵۲ نماد معامله شده ۹۳ نماد در مسیر صعودی حرکت می‌کنند و ۵۹ نماد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات امروز سراسر سبزرنگ است. در گروه صندوق‌های ETF پالایش و دارا یکم هم حدود دو درصد رشد کرده‌اند و دیگر صندوق‌های سهامی نیز گام‌های کوچکی در مسیر صعودی برداشته‌اند.

خودرویی‌ها از لیدرهای بازار در این مسیر رو به رشد هستند. برای خودرو، خساپا، خزامیا و چند نماد دیگر در این گروه صف خرید تشکیل شده و خگستر، خپارس، خبهمن و ... هم افزایش قیمت قابل توجهی را تجربه می‌کنند. در گروه محصولات غذایی چالیش بین خریداران و فروشنده‌های غکورش دوباره بالا گرفته اما زور خریداران بیشتر است و در حال تشکیل صف خرید برای غکورش هستند. دیگر نمادهای غذایی معاملات چندان پرشوری ندارند و نوسانات قیمت سهامشان عموما کمتر از دو درصد است. خبر دیشب درباره قیمت هر دوز واکسن کووایران برکت، صف خرید نماد این شرکت در بورس را سنگین‌تر کرده است.

این بار دیگر نمادهای دارویی از جمله تیپیکو در مسیر صعودی همراه برکت هستند. گروه فرآروده‌های نفتی هم لباس سبز پوشیده. شبریز پنج درصد، شپنا چهار درصد و شتران سه درصد افزایش قیمت را پشت سر گذاشته‌اند. فولاد و فملی همچنان کم‌رمق ظاهر شده‌اند و به افزایش دو و یک درصدی بسنده کرده‌اند. بانک‌ها عموما بین دو تا سه درصد افزایش قیمت دارند و محصولات شیمیایی هم شرایط مشابهی را تجربه می‌کنند. در بین گروه‌های کوچک، امروز خوش خوشان سهامداران نهادهالی مالی مثل شرکت‌های بورس تهران، بورس انرژی، بورس کالا و فرابورس ایران است. حمل و نقل، انبوه‌سازی، مخابرات، محصولات کاغذی، کاشی و سرامیک، خدمات فنی مهندسی و ساخت محصولات فلزی از دیگر گروه‌های سبزرنگ بازار امروز به حساب می‌آیند.
 
قدرت‌نمایی صف‌های خرید در برابر فروشنده‌ها


بررسی وضعیت صف‌های خرید و فروش در ساعات پایانی معاملات امروز نشان می‌دهد حدود ۱۱۰ نماد به صف خرید رسیده‌اند. این تعداد ۱۷ درصد بازار سرمایه را تشکیل می‌دهند و تا اینجای کار رکوردی در سال ۱۴۰۰ به حساب می‌آید. ارزش کل صف‌های خرید امروز به دحدود ۸۵۰ میلیارد تومان رسید. از طرف دیگر روند کاهشی تعداد و ارزش صف‌های فروش امروز هم ادامه داشت. ۱۶۸ نماد تا پایان معاملات صف فروش داشتند که ۲۶ درصد بازار را تشکیل می‌دهند و ارزش صف آن‌ها در مجموع دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است.
 
اخابر؛ سنگین‌ترین صف خرید بازار
اگر صف خرید ۱۴۰ و ۸۰ میلیاردی دو نماد عرضه اولیه ومدیر و ولکار را در نظر نگیریم، می‌توان گفت امروز اخابر مثل روز گذشته در صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های خرید بازار قرار گرفته است. این نماد که به تازگی از صف فروش مداوم رها شده امروز شاهد تشکیل صفی از خریداران به ارزش ۷۸ میلیارد تومان است. برکت با حجم انبوه خبر‌های مثبت حدود ۴۹ میلیارد تومان صف خرید دارد و شبریز با صف ۴۵ میلیاردی در رتبه سوم ایستاده است. ذوب، وبملت، خساپا، حکشتی، خزامیا، فتوسا و بورس از دیگر نماد‌های دارای صف خرید سنگین در بازار امروز هستند.  
 
خزر؛ سنگین‌ترین صف فروش بازار

روند صعودی بازار امروز به کام خیلی از سهامداران نبود. از جمله آن‌ها می‌توان به سهامداران خزر اشاره کرد که امروز با صف فروش ۶۴ میلیارد تومانی مواجه شدند و سهامشان در صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های فروش قرار گرفت. ثنوسا با صف فروش ۵۱ میلیاردی و غدام با صف فروش ۵۰ میلیاردی در رتبه‌ها دوم و سوم قرار دارند. سنیر، کمرجان، ثالوند، غنوش، بکاب، حپترو و سدبیر از دیگر نماد‌های دارای صف فروش سنگین در بازار امروز هستند.
 
جهش ۱۸ هزار واحدی شاخص بورس در اولین روز تابستان

طولانی‌ترین روز سال با جهش بورس همراه بود. شاخص کل در پایان معاملات امروز سه‌شنبه اول تیرماه ۱۴۰۰ با رشد ۱۸ هزار و ۲۳۱ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۸۶ هزار و ۸۹۵ واحد رسید. در این روز شاخص کل ۱.۵۶ درصد و شاخص هم‌وزن ۸۵ صدم درصد رشد کردند. موردی که نشان می‌دهد نماد‌های کوچک در مسیر صعودی همراه بودند، اما شرایط برای نماد‌های بزرگ خیلی بهتر بود. فارس، فملی، فولاد، وبملت، کگل، خودرو و شپنا امروز بیشترین تاثیر را بر جهش شاخص کل گذاشتند و به نظر می‌رسد بعد از کناره‌گیری شستا از رهبری بازار، فلزات اساسی لیدر‌های بعدی باشند.  
 
نقشه سبزرنگ بازار امروز به خوبی نشان می‌دهد الکی نیست که شاخص کل ۱۸ هزار واحد جهش داشته. امروز شرایط برای اغلب گروه‌ها خوب پیش رقت. در گروه صندوق‌های ETF دارا یکم ۲.۶ درصد و پالایش ۱.۲ درصد رشد کردند و دیگر صندوق‌های سهامی عموما دو تا سه درصد افزایش قیمت پیدا کردند.

صندوق‌های درآمد ثابت به واسطه خروج پول از پارکینگ و همچنین تعدیل قیمت اول ماه، بعضا به رنگ قرمز درآمدند. بانک‌ها و موسسات اعتباری در میانه معاملات سرعت خود را افزایش دادند. اتفاقی که باعث شد نهایتا برای وبملت، وتجارت، وبصادر، وپست و وسینا صف خرید تشکیل شود.

صف خرید خودرو و خساپا تا پایان معاملات پابرجا ماند. فلزات اساسی که شروع کم‌رمقی داشتند، در ادامه خودی نشان دادند. فملی در آستانه تشکیل صف خرید قرار گرفت و فولاد رشد ۲.۵ درصدی را پشت سر گذاشت. اغلب نماد‌های این گروه به رنگ سبز درآمدند و عموما بالای دو درصد رشد کردند. شستا امروز سرعت خود را کاهش داد و به رشد یک درصدی بسنده کرد. در گروه دارویی‌ها اغلب نماد‌ها در کنار نماد پرحاشیه برکت سبزرنگ ببودند. محصولات شیمیایی به روند آرام خود ادامه دادند و فرآورده‌های نفتی هم شرایط مشابهی را تجربه کردند. 

منبع: فرارو
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: