کد خبر: ۳۲۹۳۷
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۳ - ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
جزئیات معاملات بورس امروز ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه ۲۶ خردادماه ۱۴۰۰ با کاهش دو هزار و ۴۵۸ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۴۷ هزار و ۶۷۰ واحد رسید. فملی، فارس و شستا بیشترین تاثیر را روی کاهش شاخص کل داشتند و تلاش‌های نوری، کگل، شپنا و پارسان برای رشد شاخص کل نتیجه چندانی در پی نداشت
قلم‌نیوز:شاخص بورس صبح امروز کار خود را با گام‌های کوتاه در مسیری نزولی آغاز کرده است. البته این روند نزولی آرام بعد از ۱۰ دقیقه معکوس شده، ولی هنوز نمی‌توان درباره روند کلی مطمئن بود.

چراکه نوسان قیمت‌ها در بعضی نماد‌های شاخص‌ساز بالاست و امکان دارد معاملات در ساعات بعدی به هر شکلی رقم بخورد. با همه این تفاسیر شاخص کل بورس در ۳۰ دقیقه ابتدایی بازار امروز به کاهش هزار واحدی بسنده کرده و روی رقم یک میلیون و ۱۴۹ هزار واحد ایستاده است.

فملی، شستا و فولاد بیشترین تاثیر منفی را روی شاخص کل گذاشته‌اند و در طرف مقابل نوری، شپنا، پترول و شبریز در تلاش برای افزایش شاخص کل هستند. انگار که گروه محصولات شیمایی می‌خواهد جای خودرویی‌ها را در روند صعودی بازار بگیرد.

رنگ سبز برای نماد‌های شاخص‌ساز

به گزارش فرارو، در ساعات اولیه معاملات امروز چهارشنبه ۲۶ خردادماه، از بین ۱۵۴ نماد معامله شده در بورس تهران شاهد کاهش قیمت ۱۹۱ نماد هستیم و تنها ۶۳ نماد در مسیر صعودی قرار دارند. از آنجاکه اغلب آن‌ها نماد‌های بزرگ هستند به همین خاطر شاخص کل هم در مدار افزایشی حرکت می‌کند. در بازار فرابورس از بین ۱۵۵ نماد معامله شده در ساعات اولیه ۱۱۱ نماد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند و ۴۴ نماد با رنگ سبز به تابلو معاملات آمده‌اند.

گروه خودرو و ساخت قطعات از نظر آمار معاملات امروز گوی سبقت را از صندوق‌های ETF ربوده و دست کم در ساعات ابتدایی بازار بیشترین معاملات را به خود اختصاص داده. گروهی که در آن یک نماد با صف خرید سنگین به چشم می‌خورد.

خگستر سبزترین نماد گروه است اما خبری از همراهی هم‌گروهی‌هایش نیست. خاهن، خودرو، خساپا و خبهمن نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می‌شوند و خپارس، خمحرکه و خزامیا قرمزرنگ هستند.

گروه فرآورده‌های نفتی بعد از یک روز استراحت به روند صعودی برگشته است. تا لحظه نگارش این متن شپنا و شتران حدود دو تا سه درصد رشد کرده‌اند و برای شبریز صف خرید تشکیل شده است. دو نماد عرضه اولیه فتوسا و فگستر در کنار فرآور، فرزین و فجر از معدود نمادهای سبز گروه فلزات اساسی هستند.

فولاد امروز بدون تغییر نسبت به روز گذشته و فملی و ذوب با کاهش قیمت یک درصدی معامله می‌شود. محصولات شیمیایی انگار که در تلاش برای کسب عنوان رهبری بازار باشند، امروز در مسیر صعودی حرکت می‌کنند. برای پترول و نوری صف خرید تشکیل شده و اغلب نمادهای بزرگ شیمیایی حدود یک تا دو درصد رشد کرده‌اند. انبوه‌سازی، رایانه و محصولات چوبی از معدود گروه‌های نسبتا سبز بازار امروز هستند و دیگران عموما در مسیر نزولی حرکت می‌کنند.

 ادامه کاهش ارزش صف‌های فروش

با وجود روند نزولی شاخص بورس و رنگ قرمز نقشه بازار، امروز ارزش صف‌های فروش در ادامه روز‌های گذشته کاهش پیدا کرد و به دو هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسید. در ساعات پایانی بازار حدود ۲۰۰ نماد یعنی یک سوم بازار سرمایه صف فروش دارند. در طرف مقابل ۴۶ نماد شاهد تشکیل صف خرید به ارزش ۳۵۰ میلیارد تومان هستند.

 خزر؛ سنگین‌ترین صف فروش بازار سرمایه

بعد از سمگا، بنو، کویر و غصینو حالا نوبت به تیم جدیدی از نماد‌های نفرین شده رسیده تا هر روز در صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های فروش بازار قرار بگیرند. امروز مثل روز‌های قبل خزر با صف فروش ۶۹ میلیارد تومانی در رتبه اول و ثنوسا با صف ۵۸ میلیاردی و سنیر با صف ۵۷ میلیاردی در رتبه دوم و سوم قرار دارند. غدام، غنوش، کمرجان، فرابورس، بکاب و غپاک از دیگر نماد‌های دارای صف فروش سنگین در بازار امروز هستند که ارزش صف آن‌ها بیش از ۳۰ میلیارد تومان است.

  کاهش ۲.۵ هزار واحدی شاخص بورس در روز پرنوسان

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه ۲۶ خردادماه ۱۴۰۰ با کاهش دو هزار و ۴۵۸ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۴۷ هزار و ۶۷۰ واحد رسید. امروز شاخص کل بورس سه مرتبه مسیر خود را عوض کرد و روند پرنوسانی را پشت سر گذاشت. فملی، فارس و شستا بیشترین تاثیر را روی کاهش شاخص کل داشتند و تلاش‌های نوری، کگل، شپنا و پارسان برای رشد شاخص کل نتیجه چندانی در پی نداشت. نماد‌های کوچک در بازار شرایط سخت‌تری را تجربه می‌کنند. چراکه امروز شاخص کل ۲۱ صدم درصد عقب‌نشینی کرد، اما شاخص هم‌وزن کاهش ۷۵ صدم درصدی را پشت سر گذاشت.

تعداد نمادهای قرمزرنگ نقشه بازار امروز رفته رفته افزایش پیدا کرد. پالایش و دارا یکم به ترتیب یک و دو درصد ارزش خود را از دست دادند و دیگر صندوق‌های ETF سهامی هم عموما یک درصد عقب‌نشینی داشتند. دوران رهبری خودرویی‌ها بر بازار سرمایه به پایان رسیده است.

هرچند خگستر و ورنا همچنان به روند صعودی ادامه می‌دهند و امروز صف خرید داشتند اما کلیت گروه قرمز پوش بود و خساپا 1.5 و خودرو 2.3درصد ارزش خود را از دست داد. همچنین تعداد زیادی از نمادهای خودرویی از جمله خاهن و خزامیا امروز به صف فروش رسیدند.

در گروه فلزات اساسی هر نماد ساز خودش را می‌زند. فگستر، فروی، فرآور، فتوساو فباهنر امروز افزایش قیمت قابل توجهی داشتند و اغلب به صف خرید رسیدند.

میدکو و فولاد با قیمت روز گذشته معامله شدند، فجر و فرزین و فوکا قدم‌های کوتاهی در مسیر صعود برداشتند، فملی، کویر، کیمیا، کاوه، هرمز و فخوز کمی عقب‌نشینی کردند و ذوب سه درصد ارزش خود را از دست داد.

فرآورده‌های نفتی و محصولات شیمیایی رنگ سبز خود را تا پایان معاملات حفظ کردند. شپنا دو درصد، شبریز پنج درصد و شتران چند دهم درصد افزایش قیمت را پشت سر گذاشتند. در بین پتروشیمی‌ها هم پترول، نوری و شخارک بهترین عملکرد را از خود نشان دادند و به صف خرید رسیدند.

دیگر نمادهای گروه به جز شاروم و فارس، عموما روند صعودی آرامی داشتند. بانک‌ها امروز تیره‌رنگ بودند و اغلب با کمترین نوسان قیمت مواجه شدند. سرمایه‌گذاری‌ها، سیمان، هتل و رستوران، محصولات چوبی، حمل و نقل، استخراج زغالسنگ، قند و شکر، نیروگاه‌ها، لیزینگ‌ها، دارو، لاستیک، محصولات کاغذی و کاشی و سرامیک از گروه‌های قرمز بازار امروز هستند.

منبع: فرارو

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: