کد خبر: ۳۲۵۷۸
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۱ - ۰۸ خرداد ۱۴۰۰
سران دو حزب رقیب نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای تشکیل کابینه ائتلافی موافقت کرده‌اند

قلم‌نیوز:کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد «نفتالی بنت»، رئیس حزب یامینا و «یائیر لاپید»، رئیس حزب «یش عتید» با تشکیل کابینه ائتلافی موافقت کرده‌اند.

مطابق این گزارش، مقرر شده ابتدا بنت تا سپتامبر ۲۰۲۳ نخست‌وزیر شود و پس از آن لاپید تا نوامبر ۲۰۲۵ این سمت را به عهده بگیرد.

روزنامه جروزالم‌پست نوشته انتظار می‌رود مراسم تحلیف، ظرف ۱۰ روز پس از اعلام توافق این دو نفر در شب شنبه یا روز یکشنبه برگزار شود.

«بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز جمعه به «نفتالی بنت» حمله کرد و گفت که او کابینه راست‌گرا را رد کرده و در عوض می‌خواهد نخست‌وزیر «یک دولت چپ‌گرا» باشد.

نتانیاهو گفت: «نفتالی بنت چپ‌گرا شده است. این خلافی تمامی اصول و قول‌ها و کار‌های لازم برای تضمین آینده کشورمان است.»

ساعاتی قبل‌تر، لاپید گفته بود علی‌رغم جلسه‌ای که شب قبل‌تر با نفتالی بنت داشته هنوز نمی‌داند قبل از فرا رسیدن ضرب‌الاجل چهارشنبه شب موفق به تشکیل کابینه ائتلافی با او شود.

رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش داده بودند دیدار لاپید و بنت گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال توافق این دو برای عبور از نتانیاهو را تقویت کرده است.

اواسط ماه پیش، رئیس رژیم صهیونیستی در پی ناکامی نتانیاهو در تشکیل کابینه «یائیر لاپید» را مأمور تشکیل کابینه کرد.

بعد از برگزاری یک انتخابات نیمه‌تمام دیگر در ماه مارس در فلسطین اشغالی، نه نتانیاهو و نه هیچ‌یک از رقیبانش قادر به تشکیل کابینه نبودند، اما نظر اکثریت قانونگذاران رژیم صهیونیستی این بود که رئیس این رژیم، بار دیگر نتانیاهو را مأمور تشکیل کابینه کند.

نتانیاهو بعد از چند هفته رایزنی با طرف‌های مختلف پیشنهاد‌های مختلفی از جمله استعفای موقت از سمتش را مطرح کرد، اما این پیشنهادات به او کمکی برای عبور از مخالفت‌ها نکرد و او سرانجام در تشکیل کابینه شکست خورد.

نتانیاهو امیدوار بود رقیبانش هم نتوانند کابینه تشکیل دهند تا رژیم صهیونیستی مجبور به برگزاری پنجمین انتخابات از سال ۲۰۱۹ شود. چنین سناریویی او را که از ماه مه ۲۰۲۰ درگیر محاکمه در پرونده‌های فساد است را دست‌کم تا چند ماه دیگر در قدرت نگاه می‌داشت.

«امانوئل نیون»، تحلیلگر مسائل سیاسی در تل‌آویو به وال‌استریت‌ژورنال گفت: «امیدواری او در حال حاضر ادامه همین روال است. او امیدوار است نه تنها انتخابات پنجم، بلکه انتخابات ششم و هفتم یا هشتم برگزار شود.»

در صورتی که گزارش کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی صحت داشته باشد نقشه‌های نتانیاهو بر آب شده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: