کد خبر: ۳۲۰۳۷
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۲ - ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
در جلسه هیات دولت مطرح شد:
رییس جمهوری گفت: انتخابات و پایین و بالا شدن قدرت ارزش ندارد که بخاطر آن دروغ بگوییم و تهمت بزنیم.
قلم‌نیوز:حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز چهارشنبه در جلسه هیات دولت ضمن تبریک عید سعید فطر گفت: «اگر بعد از ماه مبارک رمضان، قفل خاصی بر زبان ما ایجاد شده و حساب شده حرف بزنیم و تهمت، دروغ و بدگمانی را کنار بگذاریم این نشان می دهد که از فرصت ماه رمضان استفاده کرده ایم.»

او تاکید کرد: «در حق الناس هم اراده خداوند این است که دخالت کند و باید صاحب حق بگذرد مگر انتخابات و تغییر قدرت و یک میز تا چه اندازه دارای ارزش است که انسان دروغ بگویید و تهمت بزند و آبروی مردم را ببرد ما می‌دانیم که از دید اخلاق اسلامی گناه غیبت از گناه هفتاد زنا بالاتر است.»

حسن روحانی با اشاره به انفجار مدرسه سید الشهدا در افغانستان که به کشته و زخمی شدن جمعی از دانش آموزان منجر شد، تصریح کرد: «این روزها دو حادثه بسیار غمبار اتفاق افتاد، حادثه افغانستان که بسیار دلخراش و غیر قابل تحمل بود مسیر ناحق چگونه وجدان، عقل و فهم انسان را زیر پا می گذارد. کشتار ختر بچه مدرسه ای چه مفهومی دارد و این افراد اسلام را بدنام کردند.»

روحانی افزود: "جنایت اصلی متعلق به کسانی است که در این کشور دخالت و جنایت کردند چه شرق و چه غرب این مردم عزیز یک روز راحت نداشتند و در روزهای اول انقلاب تاکنون یک شب راحت ندارند مگر گناه این مردم چیست؟"

او جنایت رخ داده در کابل را به مردم و دولت افغانستان تسلیت گفت. 

انتقاد از همسایگان فلسطین 

حسن روحانی در ادامه با اشاره به تحولات فلسطین گفت: «این مردم عزیز، این مردم مبارز از سال ۱۹۴۸ آواره هستند و از خانه‌های خود بیرون شدند و هر روز یک توطئه ای علیه این مردم ایجاد کردند.»

رییس جمهوری تاکید کرد: "چرا این همه کشتار، چرا این همه جنایت، چرا این همه موشک باران علیه این مردم روا می دارید؟ مگر مردم قدس شریف چه کردند. حالا اسلام را کنار بگذاریم، مگرشما دین حضرت موسی را قبول ندارید؟ البته بعید می‌دانم که شما دین حضرت موسی را هم قبول داشته باشید. شما که کشتار می‌کنید صهیونیست‌های جانی هستید که دین الهی ندارید. زیرا این روش نه در دین حضرت موسی، نه در دین حضرت عیسی، نه در دین حضرت ابراهیم و نوح و حضرت پیامبر(ص) است."

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه همه پیامبران ما را به عدل،‌ مروت و انسانیت دعوت کردند، گفت: "چرا این همه جنایت و کشتار می‌کنید. چرا همسایه‌های اطراف رژیم صهیونیستی ساکت هستند. یک کشور عظیم و بزرگی مانند مصر، مانند اردن همسایه رژیم صهیونیستی هستند چرا حرفی نمی‌زنند. همچنین کشورهای منطقه چرا مخالفت،‌ ایستادگی نمی‌کنند."

روحانی ادامه داد: «انصافا جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مردم فلسطین تقریبا در بین دولت‌ها تنها می‌شود. البته مردم کشورها حمایت می‌کنند. چرا از مردمی که مظلوم هستند و از خانه و کاشانه خود بیرون شدند حمایت نمی‌کنند. چرا در این ماه مبارک رمضان با زبان روزه این مردم و بچه‌ها را می‌کشید و چرا مسجد را اشغال کردید، چرا در کنار قبه الصخره و مسجد الاقصی و قدس آدم می‌کشید.»

او تاکید کرد: «شما قاصر هستید و به این مردمی که صاحب خانه هستید چه می گویید؟ متاسفانه ما با این حوادث تلخ و شوم نیز مواجه هستیم. البته وظیفه ما حمایت است و برای مردم فلسطین هم در ظاهر هیچ راحتی جز ایستادگی و جهاد وجود ندارد.»

رییس جمهوری با ابرازامیدواری از اینکه بتوانیم به وظایف اسلامی و انسانی خود عمل کنیم، تصریح کرد: "این وظایف را نسبت به همه مظلوم به ویژه ملت بزرگ فلسطین عمل کنیم و به روح پاک آن عزیزانی که شهید شدند، درود می فرستیم و برای مجروحان آنها طلب شفای عاجل داریم."

انتقاد شدید به مخالفان دولت 

روحانی در ادامه از لزوم لغو تحریم ها سخن گفت و تاکید کرد "تحریم یعنی حق مردم را خوردن، ظلم مستقیم به فقیرترین افراد جامعه، ظلم به آن بیماری که دارو ندارد یا ناچار است که گران بخرد، ظلم به قشر مستضعفی که به مغازه می رود و می‌خواهد غذاهای روزمره و نان شب خود را بخرد اما ناچار است با قیمت گران بخرد. تحریم یعنی جنسی که می‌خواهیم از خارج بخریم و وارد کنیم ۲۰ درصد اضافه می‌دهیم آنها پیش خدا و در تاریخ جواب بدهند."

رییس جمهوری افزود: "هرکس بتواند تحریم را بردارد و اگر یک لحظه تاخیر بیندازد گناه بزرگ و نابخشودنی نسبت به ملت ایران انجام داده است که من بعید می دانم که خدا از این گناه بگذرد و مردم هم از این گناه نمی‌گذرند. چون بحث گناه بر سر یک نفر نیست به ۸۴ میلیون نفر در این تحریم ظلم می شود."

روحانی با اشاره به سه سال و نیم مقاومت در برابر تحریم‌ها  گفت: «آنهایی که باید در این میدان جنگ به ما کمک کنند، کمک نکردند که خدا از آنها نگذرد. نه تنها کمک نکردند بلکه روحیه رزمندگان خط مقدم را تضعیف کردند که خدا از اینها هم نگذرد. چرا می‌گویم نگذرد چرا که ما بعد از هزار و چند سال باز هم می گوییم خدا نگذرد از کسی که امام علی (ع) را به شهادت رساند. آنها در تاریخ با کشتن امیرالمومنین به فرهنگ اسلام و انسانیت ظلم کردند و تا آخر ملعونند.»

او گفت: "آنهایی که کمک نمی‌کنند به رزمندگانی که وسط میدان جنگ هستند چگونه می خواهند جواب بدهند این گناه نابخشودنی است."

رییس جمهوری با بیان این که ما دو تحریم را شکستیم گفت: «ما در توافقی با یک کشور یا ۱۰ کشور کمتر یا بیشتر باید به صد در صد می‌رسیدیم و به ۹۲ یا ۸۵ درصد رسیدیم. بی انصاف آن ۸۵ درصد را نمی بیند اما همیشه آن ۱۵ درصد را می بیند. در دنیا یک بچه زرنگ و با استعداد که سرکلاس درس می رود و شب هم تا صبح درس می خواند ممکن است نمره ۲۰ نگیرد ۱۷ بگیرد. شما همین ۳ نمره‌ای که نگرفته را می بینید آن ۱۷ نمره را نمی بینید. شما چگونه پدر و مادری هستید. به این بچه رحم کنید. درس می‌خواند نمره ۱۷ یا ۱۸ گرفته است. می گویند نه نمره ۱۷ یا ۱۸ نگویید. ۲ نمره کم گرفته این را بگویید چرا می گویید نمره ۱۸، اگر شما بگویید نمره ۱۸ شما غرب گرا هستید. بگو ۲ نمره کم گرفته این می شود انقلابی.»

روحانی در ادامه با اشاره به مذاکرات وین گفت: "وقتی من مذاکرات روزانه وین را می‌خوانم، مشاهده می‌کنم که این دیوار بلند تحریم هر روز یک تکه‌اش پایین می‌ریزد و خراب می‌شود و اگر همه دست به دست هم بدهیم در یک زمان کوتاهی برچیده می‌شود. حالا ما می‌خواهیم با بولدوزر این دیوار را جمع کنیم، برخی‌ها می‌گویند نه با فرغون و بیل این کار را انجام دهید، اشکالی ندارد ما این کار را با فرغون و بیل انجام می‌دهیم، کمی دیرتر به نتیجه می‌رسیم. بگذارید تمام شود، بگذارید این تحریم کنار برود."

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه ما "ایران‌هراسی را شکستیم"، افزود: «آیا این را هم تردید دارید؟ امروز ایران هراسی به آن مفهومی که ۱۰ سال پیش بود نیست. آنهایی که می‌دانند، متوجه می‌شوند من چه می‌گویم، کسی که تحت فصل هفت شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد یعنی در مرز جنگ و در مرز خطر است، ما کشور را از فصل ۷ درآوردیم آیا این را هم شک دارید؟ قطعنامه‌هایی که با قطعنامه ۲۲۳۱ لغو شد، آیا این را هم نمی‌دانید؟»

افزود: "ما از مهرماه سال گذشته تحریم تسلیحاتی را در کشور برداشتیم، این را هم خبر ندارید؟ این کار که کمک به رزمندگان و میدان است، اینکه دیگر کمک به ارتش و سپاه و روبروی دشمن ایستادن است! این دولت بود که تحریم نظامی را شکست، و بهترین سلاح‌های آفندی و پدافندی را یا ساخت یا تکمیل کرد. اگر شک دارید وزیر دفاع توضیح بدهد، بیان کند و شرح دهد که در هواپیما و ناوچه و زیردریایی چه کارهایی انجام دادیم، در پدافند هوایی و کروز چه کارهایی انجام دادیم. اگر شک دارید وزیر دفاع بیاید و اینها را توضیح بدهد و ببینید که در این ۸ سال چه کارهای عظیم و بزرگی انجام گرفته است."

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: