کد خبر: ۳۱۷۳۱
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۸ - ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۰
جهانپور:
سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه تاکنون هیچ واکسن کرونایی از سوی بخش خصوصی وارد نشده است، گفت: البته بیش از ۳۵ شرکت در حال دریافت مجوز و نامه نگاری هستند.
قلم‌نیوز: «کیانوش جهانپور» سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به تولیدات واکسن اسپوتنیک روسیه در کشور، بیان کرد: تا این لحظه که خدمت شما هستیم ۴ شرکت کاندیدای تولید واکسن اسپوتنیک در کشور هستند که سه شرکت به طرف روسی معرفی شده است.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم، یک شرکت وارد مدار تولید شده و ظرف چند هفته تا دو ماه اولین محصولات اسپوتنیک داخل کشور وارد کمپین واکسیناسیون عمومی علیه کرونا می‌شود.

جهانپور در پاسخ به اینکه آیا تولیدات داخلی واکسن اسپوتنیک، متمایز از آن ۶۰ میلیون دوزی است که از اسپوتنیک روسیه خریداری کردیم؟ بیان کرد: روی کاغذ شاید اینطور باشد، اما عملاً با توجه به اینکه ظرفیت ساخت اسپوتنیک در خطوط تولید روسیه محدود است، طبیعتاً روس‌ها بسیاری از این قراردادها، وعده‌ها و قول‌هایی که دادند را با توجه به تولید مشترک و تولید قراردادی که در سایر کشور‌ها در نظر گرفتند، امکان دارد برخی از این قرار داد‌ها با تولیدات مشترک و به این شکل، باهم هم پوشانی داشته باشد و به نوعی ایفای تعهدات آن‌ها در قالب تولیدات داخل باشد.

وی افزود: در رابطه با شرکت‌های خصوصی تا این لحظه بیش از ۳۵ شرکت به نوعی مجوز و نامه‌های لازم برای مذاکره و تلاش برای واردات واکسن را دریافت کردند و فکر می‌کنم یک الی دو مورد توانسته برای حداقل خردادماه توافقاتی را با برخی از شرکت‌ها و فروشندگان عمده واکسن در دنیا داشته باشند، اما تا این لحظه واردات توسط بخش خصوصی نداشتیم، اما سازمان غذا دارو به ۳۵ مورد مجوز صادر کرده است.

منبع: ایلنا

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: