کد خبر: ۳۱۲۵۳
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۰ - ۳۱ فروردين ۱۴۰۰
جزئیات معاملات بورس امروز سه‌شنبه ۳۱ فررودین ۱۴۰۰
شاخص کل بعد از شروع سبزرنگی که داشت، چند دقیقه بیشتر در مدار صعودی باقی نماند و دویاره در مسیر کاهش قرار گرفت.
 قلم‌نیوز:در ۳۰ دقیقه ابتدای بازار امروز شاخص کل رفت و برگشت سه هزار واحدی را پشت سر گذاشت و در حال حاضر در محدوده روز گذشته قرار دارد و حدود ۵۰۰ واحد رشد کرده است. تا این لحظه شاخص کل پنج صدم درصد و شاخص هم‌وزن سه صدم درصد تغییر داشته که نشان می‌دهد شرایط مثل پایان روز گذشته است. شستا، وبملت، فملی و فولاد بیشترین تاثیر مثبت و پارسان، شپنا و شتران بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل دارند.

 شروع پرنوسان بورس در آخرین روز فروردین

به گزارش فرارو، در ساعات ابتدایی معاملات امروز تعداد نماد‌های سبزرنگ کمی بیشتر شده. طوری که از مجموع ۲۴۸ نماد بورسی معامله شده، ۲۰۷ نماد قرمزپوش هستند و ۴۱ نماد به روند صعودی برگشته‌اند. در بازار فرابورس هم از مجموع ۱۴۸ نماد معامله شده، ۱۱۲ نماد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند و شاهد افزایش قیمت ۳۶ نماد هستیم.

نقشه بازار حاکی از افزایش چشمگیر معاملات در صندوق‌های درآمد ثابت کمند، اعتماد، امین یکم، آسامید، کیان و ... است. موردی که می‌تواند به نشانه خروج پول بورسی‌ها از پارکینگ صندوق‌ها باشد. صندوق‌های سهامی امروز روند صعودی آرامی در پیش گرفته‌اند. پالایش یک درصد، دارا یکم دو درصد و دیگر صندوق‌های ETF سهامی عموما کمتر از یک درصد رشد کرده‌اند. در گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری شاهد افزایش سه درصدی قیمت سهام وبملت هستیم. وتجارت و وبصادر هم در کنار وپاسار و وملل نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می‌شوند و وپارس ۱.۶ درصد رشد کرد. خودرو و ساخت قطعات همچنان قرمزپوش است، اما خبری از صف فروش خودرو نیست. در بین دارویی‌ها اغلب نماد‌های قرمزرنگ هستند و تنها برکت نزدیک به قیمت روز گذشته و کمی صعودی ظاهر شده. نماد‌های بزرنگ فلزات اساسی از جمله فملی، فولاد، فایرا، فخوز و کاوه گام‌های کوچکی در مسیر صعودی برداشته‌اند، اما نماد‌های کوچک گروه در کنار ذوب و فجر با صف فروش دست و پنجه نرم می‌کنند. فرآورده‌های نفتی ترمز شاخص کل شده‌اند. شپنا، شتران، شبندر و شبریز همگی صف فروش دارند. در گروعه محصولات شیمایی شاهد دودستگی هستیم. پترول، پارسان، فارس و شگویا روند نزولی دارند و در طرف مقابل نوری، آریا، شپدیس، شلرد و د چند نماد دیگر در مسیر صعودی گام برمی‌دارند.  

 صف‌های فروش پابرجا هستند

در بازار پرنوسان امروز که شاخص کل چند مرتبه در مسیر صعودی قرار گرفت، صف‌های فروش همچنان پابرجا ماندند. تا ساعات پایانی معاملات امروز حدود ۴۴۰ نماد یعنی ۷۳ درصد بازار با صف فروش دست و پنجه نرم می‌کنند و ارزش صف آن‌ها در مجموع به پنج هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. از آن سو تنها ۱۷ نماد صف خریدی به ارزش ۹۲ میلیارد تومان دارند.

 کویر؛ سنگین‌ترین صف فروش بازار

کویر و بنو درست مثل روز گذشته با صف فروش ۱۷۳ و ۱۴۸ میلیارد تومانی در رتبه‌های اول و دوم سنگین‌ترین صف‌های فروش بازار قرار گرفته‌اند. سمگا هم پشت سر آن‌ها با صف فروش ۶۹ میلیارد تومانی حرکت می‌کند. رتبه چهارم در اختیار یک نماد شاخص‌ساز است. شپنا امروز شاهد تشکیل صف فروش ۶۵ میلیارد تومانی است. خزر، فرزین، غصینو، کاذر، های‌وب، قثابت، غدام، ثنوسا و اخابر از دیگر نماد‌های داراص صف فروش سنگین با ارزش بالاتر از ۴۰ میلیارد تومان هستند

 فنوال؛ مهمان جدید صف‌های خرید

امروز تنها سه نماد در بازار‌های بورس و فرابورس صف خرید دارند و دیگر نماد‌های دارای صف خرید مربوط به بازار پایه هستند. از بین این سه نماد، دوتایشان همان غگیلا و شصدف همیشگی هستند. ارزش صف خرید غگیلا امروز ۳۲ میلیارد تومان و ارزش صف خرید شصدف حدود ۱۲ میلیارد تومان است. این دو نماد امروز مهمان تازه‌ای دارند. فنوال با صف خرید چهار میلیارد تومانی در رتبه سوم فهرست کوچک صف‌های خرید قرار گرفته است.  

 رشد ۲.۸ هزار واحدی شاخص در روز پرنوسان بورس

شاخص کل بورس تهران بعد از افت و خیز عجیبی که امروز پشت سر گذاشت، تا پایان معاملات روز سه‌شنبه ۳۱ فروردین‌ماه ۱۴۰۰ با رشد دو هزار و ۸۲۴ واحدی به رقم یک میلیون و ۲۱۹ هزار و ۶۹۹ واحد رسید. امروز هرچند شاخص کل مثبت بود، اما تعداد زیادی از نماد‌ها صف فروش داشتند و تعداد بیشتری در مسیر نزولی حرکت می‌کردند. شاید به همین خاطر باشد که با وجود رشد ۲۳ صدم درصدی شاخص کل، شاخص هم‌وزن دو صدم درصد کاهش پیدا کرد. امروز شستا، وبملت، فملی، شپدیس، وتجارت و وپارس بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند و تلاش‌های فارس برای کاهش آن تا حدودی بی نتیجه ماند.  

آنطور که نقشه بازار در پایان معاملات امروز نشان می‌دهد، پالایش مسیرش را از دارا یکم جدا کرده. با روند نزولی سهام فرآورده‌های نفتی، پالایش به قیمت روز گذشته خود برگشت و با درخشش نماد‌های بانکی شاهد رشد چهار درصدی قیمت واحد‌های دارا یکم بودیم. دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری عموما در حدود یک درصد نوسان قیمت را تجربه کردند و عموما نزدیک به قیمت روز گذشته به کار خود پایان دادند. بانک‌ها و موسسات اعتباری امرزو سبزترین گروه بازار بود. وبملت در آستان صف خرید قرار داشت، وتجارت ۲.۳ درصد، وبصادر ۱.۳ درصد، وپارس چهار درصد و وپاسار ۲.۸ درصد رشد کردند. انگار که بانکی به استقبال احیای برجام رفته‌اند. خودرویی‌ها، اما چنین پیش‌بینی ندارند. برای همین امروز شاهد تشکیل صف فروش در تمام نماد‌های خودرویی به جز خکرمان بودیم. فلزات اساسی شروع خوبی داشتند، اما تا پایان نتوانستند مسیر خود را حفظ کنند. اتفاقی که باعث شد نهایتا فولاد و فملی به قیمت روز گذشته برگردند، ذوب، فایرا و فجر دچار صف فروش شوند و تنها کاوه، فنوال و میدکو به مسیر صعودی خود ادامه دهند. فرآروده‌های نفتی امروز سراسر صف فروش داشتند. دارویی‌ها هم شرایط مشابهی را تجربه کردند و تنها برکت موفق شد از صف فروش جدا شود. محصولات شیمایی شرایط خوبی را تجربه نکردند و اغلب نماد‌های شاخص‌ساز آن در نهایتا به مدار نزولی برگشتند. شستا از معدود نماد‌های سبز گروه هولدینگ‌ها بود. دیگر گروه‌های کوچک بازار هم عموما لباس قرمز به تن داشتند.

منبع: فرارو
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: