کد خبر: ۳۱۰۵۸
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۷ - ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامگاه چهارشنبه اعلام کرد ایران کارهای آماده‌سازی برای غنی کردن اورانیوم تا خلوص ۶۰ درصد در سایت هسته‌ای نطنز را تقریبا تکمیل کرده است.
 قلم‌نیوز:آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامگاه چهارشنبه اعلام کرد ایران کارهای آماده‌سازی برای غنی کردن اورانیوم تا خلوص ۶۰ درصد در سایت هسته‌ای نطنز را تقریبا تکمیل کرده است.

آژانس گفته است که ایران قصد دارد تعداد هزار و ۲۴ سانتریفیوژ آی‌آر-یک به سایت هسته‌ای زیرزمینی خود اضافه کند.

آژانس بین‌لمللی انرژی اتمی همچنین اعلام کرد که بازرسان آن در این روز از سایت هسته‌ای نطنز دیدار کرده‌اند.

توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ به تهران اجازه می‌داد تا اورانیوم را تا خلوص ۳.۶۷ درصد غنی‌سازی کند اما ایران پس از خروج آمریکا از برجام با کاهش تعهدات هسته‌ای خود این موضوع را نقض کرد.

طبق این توافق، ایران تنها می‌تواند اورانیوم غنی شده را با حداکثر ۵ هزار و ۶۰ سانتریفیوژ نوع آی‌آر-یک در سایت هسته‌ای نطنز تولید کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش امروز خود تاکید کرده است که با افزایش هزار و ۲۴ سانتریفیوژ، ایران قصد دارد از مجموع ۶ هزار و ۸۴ سانتریفیوژ ای‌آر-یک نصب شده در ۳۶ آبشار استفاده کند.
 
بعد از حادثه سه روز پیش در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز، گزارش‌های مختلف از عقب افتادن چندین ماهه برنامه هسته‌ای ایران منتشر شد. ایران اما بلافاصله اعلام کرد که نه تنها به جای سانتریفیوژهای از کار افتاده، از نسل‌های جدید و پیشرفته‌تر تاسیسات غنی‌سازی استفاده خواهد کرد که حتی سطح غنی‌سازی خود را نیز چندین برابر می‌کند.

منبع: یورونیوز
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: