کد خبر: ۳۰۷۸۲
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۲ - ۱۸ فروردين ۱۴۰۰
رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی:
به گفته مقام‌های مسئول بنیاد مسکن انقلاب اسلامی وام مسکن ملی به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یافته و پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی وام مسکن روستایی به هیات دولت داده شده است.
قلم‌نیوز:علیرضا تابش در نشست خبری امروز با اشاره به الزام افزایش سقف وام مسکن روستایی گفت: در حال حاضر وام ساخت مسکن روستایی ۵۰ میلیون تومان است که البته به این عدد وام بلاعوض هم اضافه می‌شود، اما در نهایت این تسهیلات برای ساخت مسکن در روستا‌ها هم کافی نیست از این رو پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی وام مسکن روستایی را به هیات دولت دادیم و امیدواریم با پیشنهاد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موافقت شود.

همچنین در این نشست جواد حق شناس معاون بنیاد مسکن از احتمال افزایش وام مسکن ملی از ۱۰۰ میلیون تومان به ۱۵۰ میلیون تومان خبر داد و گفت: با توجه به پیگیری‌های انجام شده از سوی وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با افزایش وام مسکن ملی به ۱۵۰ میلیون تومان موافقت شده و در مرحله اجرا قرار دارد.

تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اقدامات انجام شده پس از وقوع زلزله سی‌سخت در ۲۹ بهمن ماه سال گذشته اظهار داشت: با توجه به ارزیابی‌های صورت گرفته برای ۱۲۶۲ واحد احداثی در شهر و روستا و ۲۹۰۰ واحد تعمیری و ۲۳۰۰ واحد معیشتی اقداماتی انجام شد و تاکنون اعتبارات در نظر گرفته برای تسهیلات احداثی، تعمیری و معیشتی ۲۷۰ میلیارد تومان، برای وام بلاعوض احداثی تعمیری معیشتی و اسکان موقت ۱۳۰ میلیارد تومان و اعتبارات عمرانی ۲۰ میلیارد تومان است که مجموع این اعتبارات در نظر گرفته شده برای شهرستان دنا ۴۲۰ میلیارد تومان است.

وی گفت: به ازای هر واحد احداثی شهری ۱۰۰ میلیون تومان و مسکن روستایی ۸۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده که وام بلاعوض هم در شهر و هم روستا ۲۰ میلیون تومان است. همچنین برای واحد‌های تعمیری شهری و روستایی ۳۰ میلیون تومان و بلاعوض هم ۱۵ میلیون تومان پرداخت شده و می‌شود. همچنین سقف وام بلاعوض برای اسکان موقت در شهر‌ها ۲۰ میلیون تومان و در روستا‌ها ۱۵ میلیون تومان است.

تابش با اشاره به تشکیل پرونده پرداخت تسهیلات برای زلزله زدگان سی سخت اظهار د اشت: تاکنون که کمتر از ۵۰ روز از این زلزله گذشته است برای کلیه واحد‌های احداثی و ۴۰۲۵ واحد تعمیری پرونده پرداخت تسهیلات تشکیل شده است و تاکنون برای ۸۱۰ واحد احداثی و هزار واحد تعمیری مبلغ ۵۳ میلیارد تومان وام بلاعوض برای اسکان موقت داده‌ایم.  

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درباره اقدامات انجام شده برای تامین مسکن اقشار محروم روستایی گفت: طبق هماهنگی‌های انجام شده برای تامین ۱۰۱ هزار و ۴۴۰ واحد مسکونی در ۳۱ استان کشور در سال‌های ۹۷، ۹۸ و ۹۹ تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان برنامه و بودجه و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی منعقد شده که در سال‌های ۹۸ و ۹۹ در مجموع ۵۱ هزار و ۴۹۴ واحد مسکونی برای محرومان مناطق روستایی با اعتبار ۴۲۳۷ میلیارد تومان به پایان رسیده و امسال ۴۹ هزار و ۹۴۶ واحد با اعتبار ۳۲۱۴ میلیون تومان تکمیل و ساخته می‌شود.

تابش همچنین با بیان اینکه برای تامین مسکن خانوار‌های دارای حداقل دو عضو معلول یعنی برای ۱۷ هزار و ۵۷۸ خانوار اقدام شده اظهار داشت: سقف کمک‌های بلاعوض برای واحد‌های روستایی در ابتدایی این طرح ۱۸ میلیون تومان بوده که در حال حاضر به ۸۵ میلیون تومان افزایش یافته و همچنین سقف کمک‌های بلاعوض برای واحد‌های شهری در این شهر ۳۰ میلیون تومان بوده که امروز به ۱۴۰ میلیون تومان رسیده است.

وی ادامه داد: تاکنون ۱۱ هزار و ۴۹۶ واحد مسکونی برای خانوار بیش از دو معلول ساخته شده و در سال ۱۴۰۰ هم ۲۲۵۱ واحد نیمه تمام را تکمیل خواهیم کرد.

تابش همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده در نوسازی بافت در معرض خطر حاشیه شهر‌ها گفت: تاکنون ۱۴۶۳ واحد مسکونی در این بخش به اتمام رسیده است و ۱۷ هزار و ۳۷ واحد با اعتبار ۱۲۸۷ میلیارد تومان در دست اجرا است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات بنیاد مسکن صدور سند در اماکن روستایی است که در سال ۹۹ بیش از ۶۷ هزار سند صادر شده است و در سال ۱۴۰۰ هم حدود ۹۵ هزار سند صادر خواهد شد.

منبع: ایلنا
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: