کد خبر: ۳۰۵۸۴
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۴ - ۱۴ فروردين ۱۴۰۰
با بررسی اقدامات صورت گرفته در کیش و تحلیل نقاط قوت و ضعف، باید به تدوین نقشه راه جامع و کلان برای توسعه کیش همت گماشت
قلم‌نیوز:ناصر آخوندی عضو هیات مدیره و معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش با بیان این مطلب گفت: در سال‌های اخیر، تغییرات ارزشمندی در کیش به وقوع پیوست که اثرات رویکرد جامع نگر، دانش محور و عملگرای خود را بتدریج متجلی خواهد ساخت.
وی با اشاره به اینکه، نزدیکی بازار پول و سرمایه با مناطق آزاد یکی از این دستاورد‌های مهمی است است که رفته رفته توسعه خواهد یافت، گفت: البته در حال حاضر کیش به پیشروترین منطقه کشور برای ورود به بازار سرمایه تبدیل شده است.

ناصر آخوندی با اشاره به اینکه تبدیل کیش به هاب فعالیت‌های بانکی و مالی از طریق ابزارهایی، چون بورس بین الملل و مرکزیت یافتن مذاکرات و معاملات در حوزه متنوع بازار سرمایه و نفت، گاز و پتروشیمی از طریق بورس انرژی کیش در این چشم انداز تعریف شده است، اظهار داشت: جزیره کیش نخستین منطقه آزاد کشور بود که از طریق اتصال به بازار سرمایه، روش‌های نوین تامین منابع مالی مانند اوراق صکوک، اوراق خرید دین، صندوق‌های زمین و مسکن که مجوز‌های قانونی آن نیز کسب شده است توانست با تامین منابع مالی خود و جلب اطمینان سرمایه گذاران آنان را به فعالیت گسترده در کیش ترغیب کند.

وی در ادامه گفت: نقدینگی ۱۰۰۰ میلیارد تومانی ازطریق روش‌های نوین تامین منابع مالی، دستاورد این دوران درسازمان منطقه آزاد کیش است که با تدوین برنامه ۳ ساله و اجرای کامل آن، سازمان منطقه آزاد کیش توانست در برنامه‌های راهبردی و هدف گذاری‌های خود موفق باشد. سود حاصل از سپرده گذاری مبلغ حاصله، هزینه‌های جاری سازمان را تامین می‌کند و این حجم از منابع مالی حاصل رویکرد و مدیریت هوشمندانه در ایجاد درآمد پایدار برای منطقه است.


عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش با تاکید بر سیاست تامین منابع مالی و تحقق درآمد‌های پایدار از طریق تغییر سیاست گذاری‌ها با هدف اجتناب از خام فروشی زمین و مشارکت در طرح‌های اقتصادی گفت: بطور تقریبی، ارزش افزوده حاصل از مشارکت سازمان در طرح‌های سرمایه گذاری در سال گذشته حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

وی افزود: در اشاره به مهمترین سرفصل اقدامات، موضوع تعیین تکلیف ویا فعال سازی بیش از ۱۵۰ طرح نیمه تمام در سال‌های ۹۸ و ۹۹ جزیره کیش نیز بسیار حائز اهمیت است. با احیای مجدد این طرح‌های رهاشده که برخی از آن‌ها در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری می‌رسد، هزاران میلیارد ریال سرمایه معوق به چرخه اقتصادی جزیره کیش بازگشت.

معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش در اشاره به سایر اقدامات صورت گرفته گفت: آزاد سازی سواحل در ایفای حقوق ملت و درآمدزایی از طریق اجاره محل‌های خدمات گردشگری به بهره برداران از دیگر راهکار‌های موفق مدیریتی سازمان منطقه آزاد کیش بود. بازنگری و اصلاح شیوه عقد قرار داد‌ها در جهت حفظ منافع سازمان، ساماندهی شرکت‌های تابعه سازمان منطقه آزاد کیش و شفاف سازی سود و درآمد‌ها با تشکیل کمیته‌های حسابرسی در این شرکت‌ها و تعیین تکلیق بدهی‌های معوق مالیاتی و بیمه‌ای، بخشی از موفقیت‌های تیم مدیریتی سازمان منطقه آزاد کیش است که با ایجاد فضای فعالیت دور از استرس و پویا برای همکاران و مدیران سازمان، برخی شرکت‌های زیان ده به سودآوری رسیدند. سود عملکردی شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش نیز که از شرکت‌های تابعه سازمان است و در سال ۹۷ حدود ۲۲ میلیارد تومان بود در سال ۹۹ به بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است که این دستاورد بزرگ و قابل تقدیری است.

وی افزود: تعیین تکلیف بخش عمده‌ای از بدهی‌های مالیاتی سازمان منطقه آزاد کیش نیز از اقدامات قابل دفاعی است که صورت پذیرفت. بدهی‌های مالیاتی که از سال ۹۳ معوق شده بود، تا سال ۹۷ تسویه شده است. همچنین بیش از ۵۰ درصد از مطالبات معوق سازمان نیز وصول شده است.

ناصر آخوندی در پایان گفت: سال ۱۴۰۰ فرا رسیده و هر یک از ما در هر مقام و منصبی باید برای رسیدن به قله‌های پیشرفت باید با قدرت و صلابت فعالیت کند. برای رسیدن به جایگاه آرمانی جزیره کیش که دور از دسترس نیست، کافی است به داشته ‎ها و قابلیت‎هایمان توجه کنیم.

منبع: منطقه آزاد کیش
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: