کد خبر: ۳۰۳۸۰
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۵ - ۰۳ فروردين ۱۴۰۰
بررسی روند بازار ملک در بالا شهر پایتخت
دو منطقه یک و دو تهران که دو منطقه پرمشتری و مطلوب برای خریداران مسکن هستند نیز سالی پر رونق را در سال گذشته پشت سر گذاشتند. منطقه دو تهران در سال ۹۹ همیشه در میان سه منطقه پرفروش قرار داشت. منطقه یک هم از لیست ۱۰ منطقه پرخریدار خارج نشد هرچند این دو منطقه نیز در نیمه دوم سال ریزش معاملات را تجربه کردند.
قلم‌نیوز: سال ۹۹، سال پرفراز و نشینی در بازار مسکن بود، سالی که با پیش بینی کاهش قیمت از سوی کارشناسان آغاز شد، اما درواقعیت قیمت‌ها هر ماه افزایش داشت تا سرانجام آبان ماه ترمز افزایش قیمت کشیده شد. اما کاهش قیمت‌ها دوام چندانی نداشت و در دی و بهمن دوباره افزایش قیمت هر چند اندک در این بازار مشاهده شد.

دو منطقه یک و دو تهران که دو منطقه پرمشتری و مطلوب برای خریداران مسکن هستند نیز سالی پر رونق را در سال گذشته پشت سر گذاشتند. منطقه دو تهران در سال ۹۹ همیشه در میان سه منطقه پرفروش قرار داشت و منطقه یک هم از لیست ۱۰ منطقه پرخریدار خارج نشد هرچند این دو منطقه نیز در نیمه دوم سال ریزش معاملات را تجربه کردند.

بررسی قیمت مسکن در این منطقه یک نشان می‌دهد، در فرودین ماه سال ۹۹ برای خرید یک خانه ۸۰ متری در این منطقه ۲ میلیارد و ۵۰۵ میلیون تومان کفایت می‌کرد، اما اگر در بهمن ماه ۹۹ قصد خرید همان خانه ۸۰ متری را در منطقه یک می‌کردید باید ۴ میلیارد و ۷۹۱ میلیون تومان پرداخت می‌کردید.


در منطقه دو نیز برای خرید یک خانه ۸۰ متری، یک میلیارد و ۹۲۳ میلیون نیاز بود که این رقم در بهمن ماه به ۳ میلیارد و ۶۹۰ میلیون تومان رسید.

فروردین ماه؛ آغاز گرانی‌ها

منطقه یک فرودین ماه را با متوسط قیمت هر مترمربع زمین، ۳۱ میلیون و ۳۱۶ هزار تومان آغاز کرد. در این ماه به رسم همیشه خرید و فروش کمی انجام می‌شود وبازار به دلیل تعطیلات نوروز و روشن نبودن وضعیت قیمت ها، تعطیل است. در این ماه ۸۴ معامله در این منطقه ثبت شده است که سهم این منطقه از کل فروش املاک تهران ۶.۸ درصد بوده است.

منطقه دو نیز فرودین را با قیمت ۲۴ میلیون و ۴۲ هزار تومان برای هر متر مربع واحد مسکونی آغاز کرد. در این ماه در این منطقه ۱۰۶ معامله انجام شده است. سهم این منطقه از کل فروش‌ها املاک تهران ۸.۵ درصد بوده است. در این ماه متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در تهران ۱۵ میلیون و ۳۰ هزار تومان بوده است.

در دومین ماه فصل بهار قیمت یک متر مربع آپارتمان در منطقه یک به ۳۳ میلیون و ۸۹۶ هزار تومان می‌رسد، در این ماه ۵۰۶ معامله در این منطقه به ثبت رسیده است. در منطقه ۲ نیز قیمت هر متر مربع آپارتمان به ۲۶ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان رسیده، در این ماه هزار و ۸۵ معامله در این منطقه به ثبت رسیده است. سهم منطقه دو از کل فروش املاک در تهران ۸.۳ درصد است. در این ماه متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در تهران ۱۶ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان است.

آخرین فصل بهار نیز با رشد قیمت مسکن در منطقه یک و دو به پایان رسید. آپارتمان‌های منطقه یک در خرداد ماه به طور متوسط متری، ۴۱ میلیون و ۱۹۸ هزار تومان به فروش رفتند در این ماه ۶۱۲ معامله در این منطقه انجام شده که ۵.۷ درصد ازمعاملات مسکن شهر تهران بوده است.

در منطقه ۲ نیز قیمت هر متر مربع آپارتمان به طرو میانگین ۲۹ میلیون و ۳۸۳ هزار تومان رسیده که ۹۸۳ معامله در این ماه ثبت شده است. متوسط قیمت مسکن در تهران در خرداد ماه به ۱۸ میلیون و ۹۵۰ هزارتومان رسیده است.

تابستان؛ ادامه گرانی‌ها، بازار پر خریدار

منطقه یک تابستان را با افزایش مشتری و قیمت آغاز کرد. در تیر ماه قیمت متوسط هر متر مربع آپارتمان در این منطقه ۴۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اعلام شد و ۷۸۷ معامله نیز در این منطقه ثبت شده است. ۵.۶ درصد معاملات مسکن در تهران در این منطقه انجام شده است.

در منطقه دو نیز قیمت هر مترمربع آپارتمان میانگین هر متر مربع آپارتمان ۳۳ میلیون و ۱۲۳ هزار تومان بوده و در این منطقه هزار و ۲۱۰ معامله به ثبت رسیده است.

متوسط قیمت آپارتمان در این ماه در تهران ۲۰ میلیون و ۹۱ هزار تومان بوده است.

در دومین ماه تابستان قیمت‌ها داغ داغ شده و در منطقه یک متوسط قیمت به ۵۲ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان می‌رسد در این ما ه همزمان با افزایش قیمت تعداد معاملات نسبت به ماه گذشته خود کاهش پیدا می‌کند، اما سهم این منطقه از معاملات کل تهران ۴.۹ درصد است.

منطقه دو نیز در مرداد ماه قیمت متوسط هر متر مربع واحد مسکونی به ۳۶ میلیون و ۵۹۳ هزار تومان می‌رسد دراین ماه متوسط قیمت هر متر مربع به ۲۳ میلیون و ۱۱۰ هزار تومان می‌رسد.

در شهریور ماه قیمت مسکن در منطقه یک عقب نشینی کرده و متوسط قیمت آپارتمان به ۵۰ میلیون و ۷۹۲ هزار تومان می‌رسد. در این ماه در منطقه یک ۳۸۹ معامله انجام شده است.

در ماه پایانی تابستان قیمت متوسط هر متر مربع آپارتمان در منطقه دو به ۳۹ میلیون و ۶۰۳ هزار تومان می‌رسد که نشان می‌دهد برخلاف منطقه یک، قیمت‌ها در منطقه دو همچنان افزایشی است. در این ماه ۷۵۸ معامله مسکن در این منطقه ثبت شده است. قیمت متوسط هر متر مربع آپارتمان در این ماه در شهر تهران ۲۴ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان بود. فصل تابستان برای فروشندگان مسکن در این دو منطقه، فصل پر رونقی محسوب می‌شد.

پاییز پر نوسان؛ ترمز گرانی‌ها کشیده شد

مهر ماه برای بازار مسکن منطقه یک با افزایش قیمت آغاز شد. در این ماه متوسط قیمت هر متر مربع به ۵۶ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان رسید تعداد معاملات مسکن هم ۴۸۳ معامله بود. منطقه دوتهران هم متوسط قیمت آپارتمان ۴۲ میلیون و ۲۹۸ هزار تومان بود در این ماه ۷۲۴ معامله انجام شده است، قیمت متوسط مسکن در این ماه در تهران ۲۶ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بود.

آبان ماه به دلیل شرایط سیاسی و برگزاری انتخابات آمریکا تمامی بازار‌های کشور دستخوش تغییراتی شد. در این ماه به شدت شاهد افت معاملات مسکن بودیم در منطقه یک در این ماه ۲۰۰ معامله انجام شد. قیم مسکن هم کاهش حدود متری یک میلیون تومان را تجربه کرد.

در آبان ماه متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در تهران ۲۷ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان بود، در منطقه یک قیمت هر متر مربع مسکن ۵۵ میلیون و ۱۲ هزار تومان به ثبت رسیده است.

در منطقه دو افزایش قیمت در این ماه هم ادامه داشت، اما تعداد معاملات این منطقه نیز تقریبا نصف شده است. در آبان ماه قیمت هر متر مربع آپارتمان ۴۴ میلیون و ۱۹۶ هزار تومان بوده است.

آخرین ماه پاییز سردی زمستان به بازار مسکن رسیده و باز هم شاهد کاهش معاملات مسکن بودیم. در آذر ماه قیمت مسکن در منطقه یک با وجود بی مشتری بودن بازار افزایش داشته، در این ماه قیمت متوسط آپارتمان در این منطقه به ۵۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده است. تعداد معاملات نیز ۱۶۲ معامله بوده است.

در منطقه ۲ قیمت‌ها اندکی کاهشی می‌شود، در این ماه قیمت متوسط هر متر مربع به ۴۳ میلیون تومان می‌رسد، در این ماه ۱۸۰ معامله در این منطقه به ثبت رسیده است. در این ماه متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان ۲۶ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان بوده است.

زمستان؛ بازار کم رونق، تلاش برای افزایش دوباره قیمت‌ها

در منطقه یک اولین فصل زمستان با افزایش قیمت در منطقه یک آغاز شد، قیمت متوسط هر مترمربع ۶۰ میلیون و ۳۴۸ هزار تومان بوده و ۱۸۷ معامله مسکن نیز در این منطقه به ثبت رسید. در منطقه دو نیز قیمت متوسط هر متر مربع ۴۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان به ثبت رسید. در این ماه در منطقه ۲، ۲۷۱ معامله مسکن انجام شده است. متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در دی ماه نیز ۲۷ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان بود.

در بهمن ماه قیمت متوسط هر متر مربع آپارتمان در منطقه یک ۵۹ میلیون و ۸۹۱ هزار تومان بود و تعداد معاملات مسکن مشابه ماه قبل ۱۸۷ معامله بود. در منطقه ۲ نیز قیمت هر متر مربع آپارتمان به ۴۶ میلیون و ۱۳۳ هزار تومان به ثبت رسیده که در این ماه ۳۰۰ معامله مسکن هم انجام شده است. قیمت متوسط مسکن در تهران در بهمن ماه ۲۸ میلیون و ۳۹۰ هزارتومان بوده است.

منطقه یک و دو در سال ۹۹ شاهد رشد دائمی قیمت‌ها بوده اند. به نظر می‌رسد مخاطبان بازار این منطقه هم مانند بیشتر مناطق تهران در نیمه دوم سال با احتیاط بیشتری خرید کرده اند، اما ریزش معاملات سبب عقب نشینی فروشندگان نیز نشده است.

منبع: اقتصاد نیوز
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: