کد خبر: ۲۹۶۶۶
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۶ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۹
برآورد‌ها نشان می‌دهد رقم بدهی دولت‌های ژاپن و کره جنوبی، تقریبا به هر ایرانی برابر حدود ۳ میلیون تومان است که بازگردانده نمی‌شود.
قلم‌نیوز: پیگیری‌های بانک مرکزی ایران برای آزادسازی منابع مالی این کشور، همچنان ادامه دارد و همتی در جلسات مختلف با سفرای کره جنوبی و ژاپن از برخورد قضایی و درخواست غرامت از این کشور‌ها به خاطر بلوکه کردن منابع مالی ایران سخن می‌گوید.

رئیس کل بانک مرکزی در آخرین مصاحبه خود با بلومبرگ اینچنین از بدعهدی کره ای‌ها سخن می‌گوید: به خاطر همکاری بانک‌های کره‌ای با سیاست فشار حداکثری ایالات متحده علیه ایران، جمهوری اسلامی ایران تاکنون نتوانسته است از منابع خود نزد بانک‌های کره‌ای استفاده کند. این سیاست بر خلاف قوانین بین‌الملل و با اصول حقوقی توجیه‌ناپذیر است؛ بنابراین ما اعتقاد داریم که آن بانک‌های کره‌ای باید خسارت جمهوری اسلامی ایران در طی این دو سال را جبران کنند. میزان این خسارت یک مسئله فنی است و باید توسط متخصصان بانکی و مالی تعیین شود.

از کره جنوبی شکایت قضایی خواهیم کرد

همتی، رییس کل بانک مرکزی درباره وصول مطالبات ارزی از کره جنوبی اینطور می‌گوید که این موضوع در حال پیگیری است و از کره شکایت قضایی خواهیم کرد!

حالا بازهم بعد از تمام تنش‌های تحریمی ایران، روز گذشته سفیر کره جنوبی و ژاپن با رئیس کل بانک مرکزی ایران دیدار کرده اند، دیداری که در آن برای آزادسازی منابع مالی ایران که می‌تواند در پیشبرد اهداف کلان ایران تاثیر بسزایی داشته باشد صحبت‌ها و راهکار‌هایی رد و بدل شده است.

کره جنوبی به ایران چیزی حدود ۷ میلیارد دلار بدهی دارد که از این رقم بیشترین، حجم مربوط به پولی است که در ازای خرید نفت از ایران پرداخت نشده و در بانک مرکزی این کشور مانده است. گفته می‌شود ژاپن نیز در این میان چیزی حدود ۳ میلیارد دلار به ایران بدهی دارد و به دنبال راهکاری برای پرداخت آن است.


رسانه‌های زیادی از گشایش در این موضوع صحبت کردند که صبح امروز رسانه رسمی کره جنوبی، این موضوع را دوباره تکذیب و همه چیز را منوط به تایید آمریکا دانست.

پول های بلوکه شده ایران در کره و ژاپن

در تیتر این خبرگزاری (یونهاپ) آمده است که کره جنوبی در حال مذاکره با مقامات واشینگتن برای آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران در آن کشور است و تنها با اجازه این کشور می‌تواند کاری برای آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی کند!

پول های بلوکه شده ایران در کره و ژاپن

در قسمت دیگری از این گزارش به این نکته اشاره شده است که " کره جنوبی برای تسهیل تجارت کالا‌های بشردوستانه با ایران، مانند دارو و تجهیزات پزشکی، به دنبال استفاده از یک کانال سوئیسی با پشتیبانی ایالات متحده آمریکا، معروف به توافق نامه تجارت بشردوستانه سوئیس (SHTA)، برای فروش کالا به ایران است.

اینجا پای سوئیس هم به میان می‌آید، کشوری که روز گذشته سفیر آن در دیدار با نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور از تقاضای شرکت‌های خصوصی کشورش برای سرمایه گذاری در ایران سخت گفته بود. کشوری که گویا قرار است راه ارتباطی این کشور‌ها با ایران باشد هر چند تجربه‌های گذشته این کشور را چندان خوب نشان نمی‌دهند.

پول های بلوکه شده ایران در کره و ژاپن

در این گزارش به مذاکرات ایران با این کشور، درباره نفتکش توقیف شده کره جنوبی در آب‌های خلیج فارس هم اشاراتی شده که قابل تامل است.

در ادامه دیدار روز گذشته، ژاپن هم پا پیش گذاشته است و پیشنهاد خرید واکسن به جای طلب شرکت‌های ایرانی از این کشور‌ها را داده است.

البته صریحا به این موضوع یعنی واردات واکسن در ازای طلب ایران اشاره نشده است بلکه گفته شده که ایران از پیشنهادات هر دو سفیر برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده استقبال کرده است.

سعید شیرازی کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به تاثیر آزادسازی اموال بلوکه شده ایران بیان کرد: پیش‌تر کشورمان موضوع ۱۱ میلیارد دلار مطالبه از امریکا که به موجب بیانیه اموال بلوکه شده را مطرح کرده بود. اتفاقات خردی رخ داده و منابعی هم رد و بدل شده است، اما این رقم آنقدر ناچیز است که نمی‌توان نام آزادی منابع را روی آن گذاشت.

وی بیان کرد: در برخی از کشور‌ها دارایی‌های ارزی ما بلوکه شده و در برخی دیگر املاک و ساختمان‌هایی که مالکیت آن به جمهوری اسلامی تعلق دارد بلوکه شده است.

شیرازی ادامه داد: به نظر می‌رسد دیگر باید به سمتی حرکت کنیم که مطالبات جنبه قضایی بگیرد، آنطور که آقای همتی وعده شکایت از کشور‌های بدهکار به ایران را می‌کند رویه درستی است به شرطی که عملیاتی شود. هر چند کشور‌های استعمارگری که ایران را تحریم کرده اند از طرق مختلف اجازه برگزاری دادگاه‌ها به صورت عادلانه را نخواهند داد.

این تحلیلگر اقتصادی در پایان در خصوص تبعات مثبت بازگشت دارایی‌ها به کشور نیز یادآور شد: چند میلیارد دلار در موضوع تجارت بین الملل رقم عجیبی نیست، اما هر چه بتوانیم در صحنه رقابت بین الملل این مبالغ را کاهش دهیم قطعا بر رشد اقتصادی کشور تاثیرگذار خواهد بود؛ و مبالغی که آزاد می‌شود به بازگشت آن به کشور قطعا به رونق چرخه تولید کمک می‌کند و در نهایت سرمایه گذاری در طرح‌های سود ده را افزایش می‌دهد.

دلاری که ارزان می‌شود به شرط آزادی منابع بلوکه شده در کشور‌ها

با یک حساب سرانگشتی میزان بدهی این دو کشور را که جمعا چیزی حدود ۱۱ میلیارد دلار می‌شود را با نرخ امروز ارز آزاد یعنی ۲۴ هزار تومان به ریال تبدیل کرده ایم که عددی نزدیک به ۲۶۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان می‌شود که جالب است بدانید که سهم هر ایرانی از این سرمایه ملی برابر ۳ میلیون تومان می‌شود!

حال امروز رئیس کل بانک مرکزی، گزارشی از این گشایش‌ها و احتمال بازگشت مقداری از پول‌های ایران به کشور را در دویست و ششمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ارائه کرده است و گویا اتفاقات جدیدی در این مسیر پیش روی ایران قرار گرفته است.

منبع: باشگاه خبرنگاران
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: