کد خبر: ۲۹۳۹۳
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۶ - ۲۸ بهمن ۱۳۹۹
مرکز تحقیقات وکتور روسیه نتیجه آخرین پژوهش‌های خود را درباره کارآمد بودن واکسن‌های کرونای روسی شامل اسپوتنیک وی و اپیواک کرونا در برابر نوع جدید ویروس کرونای انگلیس اعلام کرد.
قلم‌نیوز:خبرگزاری اسپوتنیک روز سه‌شنبه اعلام کرد مقام‌های بهداشت عمومی بریتانیا دسامبر گذشته اعلام کردند نوع جدید ویروس کرونا در انگلیس را شناسایی کرده‌اند که گفته می‌شود سرعت سرایت آن ۷۰ درصد بیشتر است.

روز سه‌شنبه مرکز تحقیقات وکتور تایید کرد که واکسن‌های اسپوتنیک وی و اپیواک کورنا در مقابل این ویروس جدید کارآمد هستند.

این مرکز که تحت نظر سازمان سلامت عمومی روسیه فعالیت می‌کند، اعلام کرد اثرگذاری این واکسن‌ها علیه ویروس جدید انگلیسی را تایید می‌کند.

مرکز وکتور افزود: تاثیر محافظتی این واکسن‌ها در واکنش‌های خنثی‌سازی با استفاده از سرم به دست آمده از افراد واکسینه‌شده با اسپوتنیک وی و اپیواک کرونا و همچنین آنتی‌بادی‌های ویروس سارس‌کوو-۲ مشخص شده است.

واکسن اپیواک کرونا توسط مرکز تحقیقات وکتور و اسپوتنیک وی از سوی مرکز تحقیقات گمالیا ساخته شده است.

واکسن اسپوتنیک وی اوت ۲۰۲۰ در وزارت بهداشت روسیه به ثبت رسید و در بسیاری از کشورها از جمله روسیه، بلاروس، آرژانتین، بولیوی، صربستان، الجزیره، فلسطین، ونزوئلا، پاراگوئه، ترکمنستان، مجارستان، امارات متحده عربی، ایران، جمهوری گینه، تونس، ارمنستان، مکزیک، نیکاراگوئه، لبنان و میانمار مورد استفاد قرار گرفته است.

نوع جدید ویروس کرونا سپتامبر گذشته نخست در جنوب غرب انگلیس شناسایی شد و به سرعت در سراسر انگلیس و اروپا گسترش یافت.

اوایل ماه فوریه، مجله معتبر پزشکی لانست مقاله‌ای را در بازنگری نتایج فاز سوم آزمایشات بالینی واکسن روسی اسپوتنیک وی منتشر کرد که عملکرد مثبت این واکسن را نشان می‌دهد و آن را یکی از ایمن‌ترین و موثرترین واکسن‌های تولیدی در جهان معرفی کرد.

بر اساس این نتایج، واکسن اسپوتنیک وی تا ۹۱.۶ درصد موثر است و در افرادی بالای ۶۰ سال این میزان موثر بودن تا ۹۱.۸ درصد بالا می‌رود. در عین حال ۹۸ درصد از همه داوطلبان دریافت‌کننده واکسن روسی در بدن خود پادتن داشتند.

واکسن اسپوتنیک وی توسط مرکز تحقیقات فدرال گمالیا تولید شده و در ۱۱ اوت ۲۰۲۰ (۲۱ مرداد۹۹) در روسیه ثبت شد و در زمره اولین واکسن‌های تاییدشده کرونا در جهان قرار گرفت. از آن زمان به بعد این واکسن در بیش از ۲۰ کشور ثبت شده است.

واکسیناسیون سراسری در روسیه در ۱۸ ژانویه ۲۰۲۱ (۲۹ دی ۹۹) آغاز شد.

اولین محموله واکسن اسپوتنیک وی به میزان ۲۰ هزار دوز پنج‌شنبه هفته گذشته (۱۶ بهمن) وارد ایران شد و روز ۲۱ بهمن با استفاده از این محموله، واکسیناسیون کرونا در کشور با اولویت کادر بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستانی آغاز شد.
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: