کد خبر: ۲۹۳۶۴
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۳ - ۲۸ بهمن ۱۳۹۹
اکثر معامله گران اعتقاد دارند ریشه نوسانات اخیر در قیمت دلار ناشی از برگشت انتظارات در خصوص مسائل سیاسی است.
قلم‌نیوز:سرنوشت قیمت دلار بار دیگر به اتفاقات سیاسی گره خورده است: «خروج ایران از پروتکل الحاقی یا بازگشت مشروط آمریکا به برجام؟». تا سوم اسفندماه مشخص می‌شود که کدامیک از اتفاقات گفته شده رخ خواهند داد؛ اما تا آن زمان به نظر می‌رسد، روند دلار بیشتر تحت تاثیر اخبار و شایعاتی خواهد بود که وقوع یکی از این دو احتمال را برجسته می‌کند. به عنوان مثال، در نیمه دوم روز دوشنبه، بازار تحت تاثیر تحلیل سایت االجزیره از امکان بیانیه مشترک ایران و آمریکا قبل از سوم اسفندماه در مورد بازگشت به برجام دچار نزول شدیدی شد و حتی در مقطع کوتاهی به زیر ۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان رفت. با این حال، زمانی که اعلام شد، نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه ایران تحت برجام تحویل مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده است، قیمت دلار نیز در مسیر صعودی قرار گرفت و به بالای محدوده ۲۵ هزار و ۶۰۰ تومان بازگشت.

اگر دلار زیر محدوده ۲۵ هزار و ۴۰۰ تومانی باقی می‌ماند، به احتمال زیاد میزان فروش‌های ارزی در صبح سه شنبه نیز زیادتر می‌شد. با این حال، در معاملات پشت خطی، معامله گران قیمت را به بالای ۲۵ هزار و ۶۰۰ تومان رساندند. شرط اول دلار برای ادامه روند نزولی، برگشت به زیر ۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان است. اگر قرار باشد، هیجان خرید نیز در بازار شدت بگیرد، دلار باید بار دیگر به بالای ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان برگردد.

نزول قیمت دلار

شرط دیگری که اسکناس آمریکایی برای قرار گرفتن در مسیر نزولی نیاز دارد، از دست رفتن مرز حمایتی حساس ۷ هزار تومانی حواله درهم است. عدد طلایی درهم برای معامله گران تا ۷ هزار و ۹۵ تومان پایین آمده است، ولی برای قرار گرفتن در جاده نزولی میان مدت، از دست رفتن مرز ۷ هزار تومانی درهم حیاتی است.

منبع: اقتصادنیوز
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: