کد خبر: ۲۹۳۱۰
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۳ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۹
نایب رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی
محمدحسین اسلامیان اظهار داشت: یک ماشین لباسشویی ایرانی با برند خوب در بازار داخل حدود ۱۰ تا ۱۱ میلیون تومان قیمت دارد درحالی که در کشور‌های حوزه‌های خلیج فارس، ماشین‌های لباس‌شویی با برند‌های معروف با معیار دلار ۲۵ هزار تومانی، حدود ۶ میلیلون تومان هستند.
قلم‌نیوز:نایب رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در مورد وضعیت صادرات لوازم خانگی اظهار داشت: صادرات ما در حوزه لوازم خانگی بیشتر معطوف به بخاری، کولر و آبگرمکن است. ما در صورتی می‌توانیم صادرکننده موفقی باشیم و سهمی از بازار لوازم خانگی در کشور‌های اطراف خود داشته باشیم که چه از نظر کیفیت و چه از نظر قیمت بتوانیم با کشور‌های دیگر در بازار‌های خارجی رقابت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: یک ماشین لباسشویی ایرانی با برند خوب در بازار داخل حدود ۱۰ تا ۱۱ میلیون تومان قیمت دارد درحالی که در کشور‌های حوزه‌های خلیج فارس، ماشین‌های لباس‌شویی با برند‌های معروف با معیار دلار ۲۵ هزار تومانی، حدود ۶ میلیلون تومان هستند.

ما اگر می‌خواهیم سهمی از بازار خارجی داشته باشیم باید بتوانیم با آن‌ها رقابت کنیم یعنی هم‌جنس باکیفیت داشته باشیم و هم قیمت اجناس ما قابل رقابت باشد.

نمی‌توانیم با برند معروفی که سال‌ها در این بازار‌ها بوده و ماشین لباسشویی را با قیمت ۶ میلیون تومان می‌فروشد رقابت کنیم.

نایب رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تصریح کرد: نهایتا بتوانیم کالا‌هایی را که دیگر برند‌های دیگر به هر دلیلی تولید نمی‌کنند صادر کنیم مانند آبگرمکن گازی و کولر آبی که به دلیل نبود صرفه اقتصادی و دیگر دلایل تولید نمی‌شوند را به کشور‌های اطراف صادر کنیم.

وی در ادامه افزود: طبق آخرین اطلاعاتی که داریم بیشتر صادرات ما برای این اقلام به کشور‌های عراق، افغانستان و اردن بوده و صادرات ما در لوازم خانگی بسیار محدود است. با اینکه ما قابلیت تولید انبوه و با کیفیت کالا را داریم و در حال حاضر نیز تولید بیشتر از تقاضا را داریم و بازار داخلی بسیار اشباع است، صادرات به دلایل گفته شده بسیار محدود است. قطع به یقین باید برای صادرات یک کالا باید زیرساخت‌های خوبی ایجاد شود.

اسلامیان همچنین بیان کرد: قیمت تمام شده برای تولیدکنندگان داخلی زیاد است. برای مثال کمپرسور یخچال وارداتی است، با توجه به قیمت ارز برای تولید کننده بسیار گران تمام می‌شود.

از طرف دیگر قیمت‌های فولاد و پتروشیمی باعث می‌شود که قیمت‌ها تمام شده کالا زیاد باشد. می‌توانیم در ایران در‌ها را ببندیم و کالایی وارد نکنیم تا مردم اجناس داخلی بخرند، اما این کار را نمی‌توان در بازار جهانی انجام داد، آنجا هرکسی که کیفیت بهتر با قیمت پایین‌تری تولید کند سهم بیشتری از بازار می‌برد.

نایب رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در پاسخ به سوالی در مورد آخرین وضعیت واردات در کشور گفت: واردات در کشور همچنان ممنوع است و لوازم خانگی بوش نیز هنوز وارد بازار نشده است.

وی افزود: توصیه ما همچنان این است که اگر مصرف‌کنندگان کالایی خریداری می‌کنند به گارانتی آن توجه کنند که در سامانه جامع گارانتی ثبت شده باشد تا بعدا به مشکل برنخورند.

 وزیر صمت اخیرا گفته بود: کارخانجات لوازم خانگی در شرایط سخت تحریمی با فعالیت شبانه روزی بازار، صادرات خوبی به کشور‌های همسایه داشته و حتی به کشور‌های اروپایی نیز صادرات دارند.

منبع: ایلنا
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: