کد خبر: ۲۹۱۲۹
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۲ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۹
روند ریزشی قیمت مسکن در شهر تهران پس از ۲/۵ ماه که حدود ۱۳ درصد کاهش پیدا کرده بود از ابتدای بهمن‌ماه متوقف شده و در عین حال تمایل برای فروش نیز ۹ درصد کاهش یافته است.
قلم‌نیوز:بازار مسکن پایتخت پس از ۲/۵ ماه ریزش نرخ‌ها به مقاومت قیمتی رسیده است. پس از آنکه در دی‌ماه نرخ‌های قطعی معاملات ۱/۸ درصد افزایش پیدا کرد، قیمت‌های پیشنهادی نیز که از نیمه آبان تا اواخر دی‌ماه حدود ۱۳ درصد کاهش یافته بود به ثبات رسیده است.

اطلاعات به دست آمده از سامانه املاک کیلید نشان می‌دهد در دو هفته ابتدای بهمن‌ماه ۱۳۹۹ نسبت به دو هفته قبل از آن قیمت‌های پیشنهادی مسکن از سوی مالکان ۰/۳ (سه‌دهم) درصد افزایش یافته است. این رشد ناچیز در حد صفر که از نرخ‌های عرضه‌شده در آگهی‌ها استخراج شده به مفهوم رسیدن بازار به سطح مقاومتی است که می‌تواند از افزایش اندک خرید و فروش‌های شب عید و توقف روند کاهشی نرخ ارز نشأت گرفته باشد. قیمت آگهی‌ها نسبت به زمان مشابه سال گذشته نیز ۱۲۹ درصد بالا رفته؛ هرچند نرخ‌های قطعی در دی‌ماه بر اساس آمار بانک مرکزی از افزایش ۹۸ درصدی حکایت دارد.

بررسی درصد تغییرات قیمت متر مربع آگهی‌ها در دو هفته ابتدای بهمن‌ماه در مقایسه با دو هفته آخر دی‌ماه نشان می‌دهد قیمت‌های پیشنهادی در پنج منطقه شامل مناطق ۶، ۸، ۱۳، ۱۴ و ۲۱ بین ۲ تا ۱۰ درصد کاهش، در ۹ منطقه شامل مناطق ۲، ۳، ۴، ۷، ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲ و ۲۲ بین ۱ تا ۱۱ درصد افزایش و در دو منطقه ۱ و ۵ ثبات داشته است. مناطق ۱۵ تا ۲۰ نیز به دلیل پایین بودن تعداد آگهی ها در این گزارش لحاظ نشده است.

بیشترین افت قیمت در بین مناطق مذکور طی دو هفته ابتدای بهمن‌ماه نسبت به دو هفته آخر دی‌ماه در منطقه ۱۴ به میزان ۱۰ درصد رخ داده و تعداد آگهی ها ۴ درصد افزایش یافت. قیمت‌ها در منطقه ۲۱ نیز ۹ درصد افت کرد و تعداد آگهی‌ها ۸ درصد بالا رفت. در منطقه یک نرخ رشد قیمت آگهی‌ها صفر بود در عین حال تعداد آگهی‌ها نسبت به دو هفته پایانی دی‌ماه ۱۱ درصد کاهش یافت. در منطقه ۵ که همواره رتبه یکم از نظر تعداد معاملات را دارد قیمت‌های پیشنهادی با ثبات همراه بوده و تعداد آگهی‌ها کاهش ۷ درصدی نشان می‌دهد. در منطقه ۶ قیمت‌ها ۵ درصد پایین آمده و تعداد آگهی‌ها ۲۲ درصد رشد یافته است. در منطقه ۴ نیز به عنوان دومین منطقه پرمعامله شهر تهران قیمت‌های پیشنهادی ۲ درصد افزایش و تعداد آگهی‌های ثبت‌شده در سامانه مذکور ۷ درصد افزایش یافته است.

در منطقه ۱۱ با افزایش ۱۱ درصدی قیمت‌های پیشنهادی و کاهش ۶۰ درصدی تعداد آگهی‌ها مواجه بودیم. در منطقه ۲۲ قیمت‌ها ۴ درصد و آگهی‌ها ۱۲ درصد رشد یافت. منطقه ۱۳ نیز با کاهش ۷ درصدی قیمت مسکن و افت ۱۹ درصدی تعداد آگهی‌ها در دو هفته ابتدای بهمن‌ماه نسبت به دو هفته انتهایی دی‌ماه مواجه بوده است.

ثبات قیمت در آگهی‌های مسکن در شرایطی رخ داد که از نیمه آبان‌ماه و بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و کاهش قیمت ارز نرخ‌های پیشنهادی در سامانه مذکور ۲/۲ درصد کاهش پیدا کرد. در ادامه نیز دو افت ۵/۵ و ۵ درصدی قیمت‌ها در این سایت اتفاق افتاد تا اینکه در نیمه بهمن‌ماه به ثبات رسید.

خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: