کد خبر: ۲۹۰۳۵
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۳ - ۱۹ بهمن ۱۳۹۹
وزیر بهداشت:
وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه واکسن معتبر و قابل اعتماد را به مردم تزریق می‌کنیم، در عین حال از آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور از روز سه شنبه جاری و با اولویت کادر درمان خبر داد.
قلم‌نیوز:دکتر سعید نمکی در آیین رونمایی از کارآزمایی بالینی واکسن موسسه سرم و واکسن سازی رازی (واکسن رازی کوو پارس) درباره زمان آغاز واکسیناسیون کرونا، گفت: خبر را شنیده اید که طبق قولی که داده بودیم که واکسیناسیون کرونا را قبل از ۲۲ بهمن در کشور آغاز کنیم. بر این اساس منابع مختلف را ارزیابی کردیم و تلاش کردیم که سالم‌ترین و کم خطرترین را از بین منابع انتخاب کنیم. گرچه واکسن امروز به یک کالای سیاسی تبدیل شده است که برای در فشار قرار دادن کشور‌هایی که با برخی قطب‌های قدرت مشکل دارند، استفاده می‌شود.

وی افزود: واکسنی را که ما انتخاب کردیم از سبد کووکس بود که در این سبد واکسن‌های چینی، استرازنکا و... هم بودند که قرار است به ما برسد. ما فکر کردیم که ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن کووکس جوابگوی گروه آسیب پذیر ما نیست. زیرا برای هشت میلیون و ۴۰۰ هزار نفر استفاده خواهد شد. به همین دلیل واکسن‌های دیگری را از کشور‌های مختلف و قبل از رسیدن واکسن خودمان ارزیابی کردیم که یکی از آن‌ها مجموعه اسپوتنیک روسیه بود. روز‌های اول خیلی بر ما تاختند، اما صبوری کردیم. زیرا قرارمان این است‌که وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم که در طریقت ما کاهلی ست رنجیدن.

نمکی گفت: صبوری کردیم و دیدند که امروز آمریکایی‌ها میخواهند این واکسن را دریافت کنند. وقتی مشخص شد که استرازنکا در گروه‌های بالای ۵۵ سال ایمنی کافی نمی‌دهد، به سراغ اسپوتنیک رفت تا یک دوز از آن زده و دوز یادآور را استرازنکا تزریق کنند و اروپایی‌ها هم داوطلب ثبت و خرید این واکسن هستند.

وی گفت: ما به عنوان اولین کشوری که مذاکرات این واکسن را آغاز کردیم، اما خواستیم که پانزدهمین کشوری باشیم که آن را می‌خریم؛ زیرا دو اصل داشتیم اول اینکه واکسن باید فاز سه مطالعه انسانی را گذارنده باشد، در حالی که کشور‌های همسایه که حرف از واکسیناسیون زدند، فاز آزمایش بالینی را شروع کردند، اما ما میخواستیم همه آزمایشات در بیرون از مرز‌ها گذشته باشد. دومین شرط هم این بود که حتما باید پنج شش کشور معتبر واکسن را ثبت کرده و تزریق شان را شروع کرده باشند تا ما خیالمان راحت باشد که به مردم یک واکسن معتبر و قابل اعتماد را تزریق می‌کنیم.

وی گفت: از روز سه شنبه اولین گروه هدف ما که در سند واکسیناسیون مورد تایید در ستاد ملی است که گروه خط مقدم دفاع سلامت هستند، واکسیناسیون شان را شروع می‌کنیم که شامل افرادی هستند که در‌ای سی یو کار می‌کنند. بعد از آن هم سراغ سایر کادر سلامت، گروه‌های آسیب پذیر در سرای سالمندان، سالمندان بالای ۶۵ سال و ... مرحله به مرحله می‌رویم. سه شنبه صبح واکسیناسیون گروه‌های هدف را که در این دوره همکاران شاغل در‌ای سی یو‌ها هستند، شروع می‌کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در مدیریت کرونا با لطف خدا و با همدلی و وفاق همچون دیگر بحران‌های ملی خوش درخشید. گرچه در جهان التهاب سنگینی از بیماری داریم و کشور‌هایی با زیرساخت‌های اقتصادی و بهداشتی بالا، در باتلاق کرونا مانده اند و متاسفانه هر روز مرگ‌های بیش از ۱۰۰۰ نفر را تجربه می‌کنند، اما جمهوری اسلامی ایران روز‌های آرام تری را می‌گذارند و امیداوریم با ساده انگاری مردم و مسئولان، به دام روز‌های سخت جدید نیفتیم.

وی افزود: یکی از اقدامات در این مدت تکیه بر دانش داخلی برای ساخت واکسن بود. واکسن کووید ۱۹ واکسن ساده‌ای نیست، همانطور که ویروس کووید ۱۹ پیچیده است، ساخت واکسن آن هم بسیار پیچیده است. همان طور که آینده کووید ۱۹ خیلی قابل پیش بینی نیست و جهان دارد با آن شطرنج بازی می‌کند، آینده واکسیناسیون هم برای جهانیان خیلی روشن نیست و هیچکس هم نمیتوانند بگوید که چند درصد واکسن، آینده بیماری کووید_۱۹ را بیمه خواهد کرد و اجازه نخواهد داد که جهان در این ورطه بماند؛ این تشکیکی است که در ذهن تمام دانشمندان جهان وجود دارد، اما واکسن تنها چاره‌ای است که جهان اجبارا باید به آن فکر کند.

نمکی گفت: در این راستا پلت فرم‌های مختلفی مورد بررسی قرار گرفت. ما این افتخار را داریم که روی همه این پلتفرم‌ها فکر کردیم و من به عنوان سرباز کوچک از نخستین لحظه در خدمت تک تک این عزیزان بودم. ما سه راه را برای پوشش واکسیناسیون طی کردیم؛ اول تکیه بر دانش داخل و شرکت‌های دانش بنیان و بضاعت‌های موجود در این سرزمین، دومین راه انتقال دانش فنی از بیرون از مرز‌ها با گروه‌ها و کشور‌هایی که با ما رفتاری دوستانه از سایرین داشتند. البته نه اینکه دانشمندان سایر نقاط جهان نخواهند با ما ارتباط داشته باشند، گاهی مردم یک کشور در بلای اندیشه‌های ستم خیز و انحصارطلب، مجبور به فاصله گیری می‌شوند.

نمکی اظهار کرد: فاصله ما با دانشمندان آمریکا و غرب به دلیل نظام‌های سلطه جویی است که اجازه دوستی و مودت بین قطب‌های دانش را نمی‌دهند. به همین دلیل سراغ کسانی رفتیم که هم صاحب دانش بودند و هم با ما رفتار دوستانه تری داشتند. انتقال دانش فنی از کوبا که در زمینه هپاتیت بی هم این تجربه را داشتیم و در زمینه پنوموکوک هم در پاستور این اقدام را دنبال می‌کنیم. همچنین با کشور روسیه که در زمینه تولید واکسن سابقه نسبتا درخشانی دارند.

وی گفت: راه سوم هم ورود واکسن از منابع مطمئن بود تا قبل از تولید واکسن در کشور خودمان از آن‌ها استفاده کنیم.

منبع: ایسنا

خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: