کد خبر: ۲۸۹۳۲
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۲ - ۱۵ بهمن ۱۳۹۹
دکتر زالی با بیان این مطلب که کرونا هرگز ریشه کن نمی‌شود گفت: تا مدت‌های مدید این بیماری گریبانگیر بشریت است و فقط می‌توانیم شتاب آن را کاهش دهیم و ریشه کن سازی آن فعلا منتفی است. حتی اگر در عرصه جهانی نیز کنترل شود قطعا به یک بیماری فصلی و آندمیک تبدیل می‌شود.

قلم‌نیوز:فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران سردرد و کمردرد را از شایعترین دلایل مراجعه افراد به پزشک برشمرد و خاطرنشان کرد: بیش از ۹۰ درصد سردرد‌ها خوش خیم و بدون علت عضوی هستند.

دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در برنامه زنده طبیب امروز (سه شنبه ۱۴ بهمن) ضمن تشریح انواع سردرد و دلایل آن اظهار کرد: سردرد و کمردرد از شایعترین دلایل مراجعه افراد به پزشک هستند.

دکتر زالی بیش از ۹۰ درصد سردرد‌ها را خوش خیم و بدون علت عضوی برشمرد که عمدتا ناشی از استرس، تنش، گرفتگی عروق و یا شبه میگرن هستند، اما یادآور شد که در دوسوم مبتلایان به تومور مغزی نیز شایعترین دلیل مراجعه بیمار سردرد است.

این متخصص جراحی مغز و اعصاب تاکید کرد: در سردرد‌ها افزایش پیشرونده شدت، افزایش تواتر و عدم پاسخ به درمان‌های معمولی قبلی اهمیت دارد و نیازمند بررسی و توجه بیشتر است.

وی با اشاره به اهمیت سردرد‌های صبحگاهی، بی خوابی، کم خوابی و داشتن اوقات پرتنش در روز گذشته را از شایعترین علل این نوع سردرد عنوان کرد و افزود: در افراد مبتلا به نوسانات فشارخون کنترل نشده، سه ماهه اول و دوم بارداری و برخی از ضایعات مغزی نیز شاهد سردرد‌های صبحگاهی هستیم.

دکتر زالی با اشاره به لزوم توجه به تغییر در الگوی سردرد، نوع و محل آن تاکید کرد: سردرد در گروه سنی کودکان بسیار مهم است ودر اکثر موارد ممکن است سردرد کودکان علت عضوی داشته باشد و توجه ویژه تری را می‌طلبد.

استاد جراحی مغز و اعصاب دانشگاه در ادامه گفت: گاهی سردرد همراه با علایم بالینی دیگری نظیر تاری دید، دوبینی، گزگز اندامها، اختلال راه رفتن و تکلم، عدم تعادل، سرگیجه، اختلال در حرکات چشمهاست که در این موارد باید حتما پیگیری شود.

وی با اشاره به الگوی شکل گیری سردرد خاطرنشان کرد: یکی از شایعترین سردرد‌ها که همه افراد به ویژه بانوان تجربه کردند درد مبهم در ناحیه الحاق سربه گردن است که به کل سر توسعه می‌یابد و دور سر فرد درد می‌کند که این الگوی سردرد تنشی است.

سردرد وضعیتی نوع دیگری از سردردهاست که به گفته دکتر زالی شایعترین علت آن سینوزیت مزمن است. البته در مبتلایان به نوسانات فشارخون هم با تغییر وضعیت بروز می‌کند به ویژه مصرف کنندگان دارو‌های کاهنده فشارخون که به خاطر عدم تنظیم دارو هنگام بلندشدن یا خم شدن دچار این نوع سردرد می‌شوند.

این متخصص جراحی مغز و اعصاب به دلیل مجاورت آناتومیک چشم و مغز گفت: گاهی فرد همراه سردرد مکن است درد چشم نیز داشته باشد. اما در نوع میگرن چشمی بیمار از علایم بارزی نظیر درد چشم، دوبینی، تصاویرنورانی، اختلال گذرا در میدان بینایی شکایت می‌کند.

دکتر زالی با اشاره به درمان‌های موجود اظهار کرد: درمان دارویی عمدتا برای تسکین درد به کار می‌رود و البته روش‌های غیر دارویی نظیر ماساژ، طب سوزنی، بیوفیدبک نیز توسط متخصصان توصیه می‌شود.

به گفته وی تغییر الگوی زندگی درمان اصلی میگرن است و با استفاده از دارو‌ها می‌توان حملات میگرنی را کاهش داد. در موارد بسیار شدید میگرن نیز پزشک از بوتاکس استفاده می‌کند. در موارد بسیار نادر که بیمار به هیچ درمان و دارویی پاسخ نمی‌دهد از روش ONS تعبیه یک دستگاه تحریک کننده در بافت مغزیاستفاده می‌شود که در ایران نیز در مورد تعدادی از بیماران انجام شده است.

بی خوابی، بوی عطر‌های خاص، عدم مصرف مواد مغذی کافی، استفاده طولانی از تبلت و موبایل و مصرف پنیر و شکلات، سوسیس کالباس، سس سفید، بستنی و برخی مواد لبنی، جعفری و پیاز خام را از عوامل تشدید کننده درد‌های میگرنی ذکر کرد که بیمار باید از آن اجتناب کند.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در بخش دیگر این برنامه به تغییرات وضعیت بیماری کرونا در پایتخت نسبت به هفته‌های گذشته اشاره کرد و افزود: این افزایش آماری احتمال دارد حاکی از شکل گیری یک موج جدید از بیماری باشد.

دکتر زالی با اشاره به مطالعات گفت: کرونا درمان قطعی ندارد و هیچ دارویی برای ریشه کنی و علاج قطعی آن وجود ندارد و واکسیناسیون تمام افراد جامعه نیز زمان بر است.

وی در ادامه تاکید کرد: علیرغم تمامی ویروس‌های جهش یافته همچنان رعایت اصول و پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و فاصله گذاری در کنترل و پیشگیری از بیماری کرونا موثر است.

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونای پایتخت با توجه به اثربخشی اعمال محدودیت‌ها در آبان ماه از آن‌ها به منزله سرعت گیر برای کاهش شیوع بیماری نام برد و یادآور شد که با توجه به شاخص‌های آماری شاید مجدد نیاز به اعمال محدودیت‌های جدی‌تر باشد.

ریشه کن سازی کرونا فعلا منتفی است

دکتر زالی با بیان این مطلب که کرونا هرگز ریشه کن نمی‌شود گفت: تا مدت‌های مدید این بیماری گریبانگیر بشریت است و فقط می‌توانیم شتاب آن را کاهش دهیم و ریشه کن سازی آن فعلا منتفی است. حتی اگر در عرصه جهانی نیز کنترل شود قطعا به یک بیماری فصلی و آندمیک تبدیل می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اعتبار تست PCR و تست سریع در غربالگری‌های گفت: براساس مطالعات صورت گرفته تست سریع میزان قابل توجهی اعتبار دارد و تست PCR یکی از تست‌های طلایی برای تشخیص بیماری کروناست.

به گفته دکتر زالی تاکنون هرگز با کمبود تخت بیمارستانی در تهران مواجه نشدیم (حتی در تلخ‌ترین روز کرونایی، ۵ آبان ماه با ۷۵۰۰ بیمار بستری) و این موج سنگین با همکاری و رشادت مدافعان سلامت مدیریت شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونای پایتخت در خاتمه سخنان خود خاطرنشان کرد که ناوگان بیمارستانی استان تهران شامل ۱۰۸ بیمارستان است که ۶۰ درصد مربوط به حوزه دانشگاهی، ۴۰ درصد بخش خصوصی، تامین اجتماعی، شهرداری، نفت و خیریه است که در صورت نیاز آماده خدمت رسانی به بیماران هستند.

خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: