کد خبر: ۲۸۴۳۹
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۳ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
در آستانه ورود جو بایدن به کاخ سفید و شروع به کار به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا، تدابیری امنیتی سختگیرانه‌ای در واشنگتن اعمال شده است.
قلم‌نیوز: بیش از ۲۵ هزار نیروی گارد ملی از ترس خشونت‌های بیشتر در واشنگتن مستقر شده‌اند، با استقرار بیشتر از سه برابر نیرویی که هم اکنون به طور کل در عراق، افغانستان، سومالی و سوریه مستقر است واشنگتن شبیه یک منطقه جنگی است.

تمامی خیابان‌ها بسته شده، بلوک‌های سیمانی و کانتینرهای بزرگ ورودی‌های منطقه مرکزی شهر را بسته‌اند. نیروهای امنیتی می‌گویند اطلاعاتی دارند که نشان می دهد نهادهای داخلی قرار است هدف تروریست‌های راست گرا قرار بگیرند.

با بسته شدن واشنگتن به نظر نمی‌رسد جمعیتی برای مراسم تحلیف رئیس جمهور حاضر شود پاندمی بهانه بسیار خوبی برای خالی نگه داشتن محل مراسم است.

نشنال مال که در روزهای تحلیف دیگر رئیس جمهوران آمریکا مملو از جمعیت بوده امروز همچون منطقه سبز بغداد بسته شده و قرق است. در عوض ۲۰۰ هزار پرچم به نشانه کسانی که نمی‌توانند در مراسم شرکت کنند کاشته شده است.

بایدن قرار است درباره امید به اتحاد مجدد کشورش در تحلیفش سخن بگوید، درباره هدفی مشترک و اینکه او رئیس جمهور همه آمریکایی‌هاست و نه فقط کسانی که به او رای داده‌اند.

روز بزرگ بایدن

ظهر امروز (چهارشنبه) به وقت واشنگتن دی.سی، جو بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا سوگند یاد می‌کند و برنامه‌های ویژه‌ای برای این "روز بزرگ" با تدابیر امنیتی ویژه هماهنگ شده است.

به نوشته روزنامه دیلی میل، برنامه‌های امروز جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا و معاونش کامالا هریس براساس ترتیب زمانی زیر به وقت آمریکا برای بیستم ژانویه اعلام شده است:

ساعت ۸:۴۵ صبح: شرکت به همراه اعضای کنگره در آیین عشای ربانی در کلیسای جامع سن متیو در واشنگتن دی.سی.

ساعت ۱۰:۳۰ صبح: بایدن، هریس و حدود ۱۰۰۰ میهمان آنها به کنگره می‌رسند.

ساعت ۱۱:۰۰ صبح: مراسم با نیایش لئو جی. اودونوان، کشیش یسوعی که دوست صمیمی خانواده بایدن است، آغاز خواهد شد.

آندره هال، اولین آتش نشان زن آمریکایی آفریقایی‌تبار در جورجیا، عهد وفاداری را قرائت می‌کند. لیدی گاگا، سرود ملی آمریکا را می‌خواند. بعد جنیفر لوپز و گارث بروکس اجرا دارند.

ساعت ۱۲:۰۰ ظهر: جو بایدن به عنوان رئیس جمهور مقابل جان رابرتس، قاضی‌القضات آمریکا سوگند یاد می‌کند. کامالا هریس هم به عنوان معاون رئیس جمهوری آمریکا مقابل سونیا سوتومایور، اولین عضو لاتین‌تبار دیوان عالی آمریکا سوگند می‌خورد.

ساعت ۱:۴۰ ظهر: بایدن و هریس آمادگی نیروهای ارتش را بررسی می‌کنند.

ساعت ۲:۲۵ ظهر: بایدن و کامالا هریس به همراه همسرانشان به قبرستان آرلینگتون می‌روند تا حلقه گلی روی قبر یک سرباز گمنام قرار دهند.  

ساعت ۳:۱۵ ظهر: رئیس جمهور بایدن و معاونش تا کاخ سفید اسکورت می‌شوند.

ساعت ۵:۱۵ ظهر: بایدن یک سری دستورهای اجرایی و دیگر اقدامات ریاست جمهوری را انجام می‌دهد.

ساعت ۵:۴۵ ظهر: بایدن در روز اول کارش در یک مراسم مجازی که پس از مراسم تحلیفش برگزار می‌شود، مقابل ۱۱ عضو "منصوبین ریاست جمهوری" سوگند یاد می‌کند. هریس هم مقابل سه سناتور دموکرات سوگند یاد می‌کند.

ساعت ۸:۰۰ شب: بایدن و هریس در مراسم ویژه جشن آمریکا با حضور تام هنکس، اوا لونگوریا و کری واشینگتن شرکت می‌کنند.

ساعت ۹:۵۵ شب: رئیس جمهور و معاون رئیس جمهوری آمریکا در بالکن اتاق آبی حاضر می‌شوند.

سازمان‌دهندگان مراسم تحلیف، به علت پاندمی کرونا تعداد شرکت‌کنندگان را از ۲۰۰ هزار تن به ۱۰۰۰ تن کاهش داده‌اند. انتظار می‌رود بیشتر اعضای کنگره و سه رئیس جمهوری در قید حیات آمریکا شامل باراک اوباما، جورج بوش پسر و بیل کلینتون در مراسم حاضر باشند.

اولین اقدامات و دستورات اجرایی بایدن

یک دستیار ارشد جو بایدن گفته است، رئیس جمهوری جدید آمریکا قصد دارد در خاتمه روز شلوغ مراسم تحلیفش از اختیارات خود در ریاست جمهوری برای اعمال تغییرات در سیاستهای مربوط به مسکن، وامهای دانشجویی، تغییرات آب و هوایی و مهاجرت استفاده کند. ران کلین، رئیس دفتر بایدن گفت که در روز تحلیف ریاست جمهوری او از "تقریبا ۱۲ " اقدام اجرایی سابقا وعده داده شده، رونمایی خواهد کرد.

از جمله اقداماتی که قرار است امروز اتخاذ شوند، ملحق شدن مجدد به توافق آب و هوایی پاریس، لغو ممنوعیت مسافرتی در قبال چند کشور مسلمان، تمدید توقف در قبال پرداخت وامهای دانشجویی فدرال، متوقف کردن اخراج‌ها و توقیف‌ها در قبال مستاجران و الزامی کردن ماسک در سفرهای بین ایالتی و املاک فدرال.

همه این تدابیر قبلا اعلام شده بودند.

خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: