کد خبر: ۲۸۲۷۹
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۸ - ۲۷ دی ۱۳۹۹
دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران گفت:کارگران صنوف و ساختمانی روزمزد بیشترین آسیب را از کرونا دیدند. کارگران نظافتچی و ظرف شوی رستوران‌ها کارگرانی بودند که از حداقل‌ترین حقوق برخوردار بودند که با کرونا همین درآمد را هم از دست دادند.
قلم‌نیوز:هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره به اینکه کارگران صنوف و ساختمانی روزمزد در بحث کرونا بیشترین آسیب را دیدند گفت: بعضی از مشاغل مانند رستوران‌ها، هتل‌ها، تالار‌های پذیرایی و مسافرخانه‌ها آسیب جدی در بحث کرونا دیدند، بخشی از کارگران این مجموعه بیمه بودند، که با وضعیت پرداخت ناقص بیمه بیکاری حقوق کامل دریافت نکردند.

وی ادامه داد: علاوه بر کارگران بیمه شده، کارگرانی بودند که در رستوران‌ها و هتل‌ها ظرف می‌شستند، یعنی به تعداد ظروفی که می‌شستند دستمزد دریافت می‌کردند، به طور مثال برای شست و شوی یک بشقاب ۵۰۰ تومان دریافت می‌کردند. این کارگران آسیب جدی دیدند. کارگران شرایط زندگی سخت و دشواری دارند، برخی کارگران گرسنه هستند، اما نجابت دارند. در حالی که یک نفر زمانی که به رستوران مراجعه می‌کند حداقل ۴۰ هزارتومان برای صرف یک پرس غذا پرداخت می‌کند، اما سهم کارگر برای نظافت ظروف رستوران برای هر بشقاب و قاشق حدود ۱۰۰۰ تومان است.

ابوی افزود: صنوفی مانند آرایشگاه‌ها و خشک شویی‌ها مشتری خود را در دوران کرونا از دست داده اند. میزان مراجعه مردم به خشک شویی‌ها از ترس کرونا بسیار کم شده است، بسیاری از خشک شویی‌ها بیان می‌کنند، با توجه به اینکه حجم مشتری کاهش یافته است، صرفه اقتصادی ندارد که دیگ بخار خشک شویی را روشن نگه داریم. از دیگر کارگران که آسیب جدی دیدند، کارگران نظافتچی منازل ومغازه‌ها بودند. بسیاری از خانواده‌ها از ترس شیوع این ویروس دیگر نظافتچی در منزل خود راه نمی‌دهند. این دسته از کارگران در کف جامعه بودند، بیمه و قرارداد کار و درآمد ثابت نداشتند و در حال حاضر با وضعیت دشواری دست و پنجه نرم می‌کنند.


دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با بیان اینکه جامعه کارگری یک سال مانده به پایان کار این دولت هیچ امیدی در جهت بهبود معیشت زندگی ندارند گفت: می‌گویند مرغ کیلویی ۱۵ هزار تومان است، اما درمغازه‌ها مشاهده می‌کنیم که قیمت مرغ کیلویی ۲۰ هزار تومان هم می‌رسد. مرغ غذایی بود که کارگران می‌توانستند تهیه کنند، اما با گران شدن آن مشاهده می‌کنیم که مرغ هم از سفره کارگران حذف شد.

منبع: تسنیم
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: