کد خبر: ۲۸۰۶۱
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۹ - ۲۱ دی ۱۳۹۹
مافیای سیگار‌های لاکچری؛
فروش دخانیات همواره با محدودیت‌هایی همراه بوده است اما در حال حاضر دسترسی به انواع این کالا تنها با یک کلیک امکان پذیر شده است.
قلم‌نیوز: تا چند سال پیش فروشندگان دخانیات (انواع سیگار و قلیان) از فروش این گونه محصولات به برخی از اقشار جامعه خودداری می‌کردند. اما به واسطه همه گیری خرید و فروش‌های مجازی، در حال حاضر تنها با یک کلیک این امکان وجود دارد تا هر فرد با هر رده سنی با ثبت درخواست خود این محصولات را به راحتی تهیه و استعمال کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر با وجود اعلام ممنوعیت فروش اینترنتی سیگار و دخانیات، اما همچنان صفحات مجازی در شبکه‌های اجتماعی اقدام به فروش انواع سیگار داخلی و خارجی که عمدتا از طریق قاچاق وارد کشور شده است می‌کنند.

در روز‌های گذشته معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، قوانین ممنوعیت استعمال و تبلیغات دخانیات را به منظور اطلاع رسانی و همچنین مطالبه گری مردم برای جامعه‌ای عاری از دخانیات، به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور اعلام کرده است. بنابر این فروش محصولات دخانی (سیگار، قلیان) توسط دستگاه‌های خودکار فروش، اینترنت (سایت ها، شبکه‌ها و گروه‌های مجازی) و پیامک ممنوع اعلام شده است.

اگر چه برخی از سایت‌های فروش اینترنتی، فروش این اقلام و دسترسی مشتریان خود به این کالا‌ها را محدود کرده‌اند. اما با وجود اعلام این ممنوعیت، اما همچنان فروش این محصولات از طریق برخی از درگاه‌های اینترنتی و صفحات شبکه‌های اجتماعی ادامه دارد.

جست‌وجوی هشتگ سیگار در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد برای تهیه هر نخ از این محصول دخانی باید بین ۵ تا ۵۰۰ هزار تومان هزینه کرد.

مدتی است که با فراگیر شدن خرید‌های اینترنتی زمزمه فروش کالا‌های لاکچری از جمله محصولات دخانی در فضای مجازی شنیده می‌شود؛ برای بررسی بیشتر و آگاهی از قیمت‌ها و نحوه فروش انواع سیگار به چند فروشگاه مجازی در شبکه‌های مجازی سر زدیم. برخی از فروشندگان این محصولات در شهر‌های مرزی ساکن هستند و برخی فروشگاه‌های حضوری هستند که از این طریق محصولات خود را می‌فروشند.

در اغلب صفحات مجازی قیمت‌ها معمولی است، اما نام لاکچری در کنار این محصول نشان می‌دهد که هر نخ سیگار برگ و به اصطلاح لاکچری بین ۵ تا ۵۵ هزار تومان عرضه می‌شود.

سیگار برگ با روکش طلا پر تقاضا، اما کمیاب!

اما این پایان ماجرا نیست و فروش سیگار در فضای مجازی به قیمت ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان خلاصه نمی‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر بسیاری از افراد به دنبال چشم و هم چشمی‌های اینستاگرامی متقاضی خرید سیگار‌های نامتعارف هستند که در اصلاح به نام لاکچری شهرت دارند.

سیگار‌های برگ چند صد تومانی در حال حاضر در رده کالا‌های لوکس قرار دارند که مشتریان خاص خود را دارند. فروشندگان این نوع از دخانیات اغلب مشتریان خود را از طریق فضای مجازی پیدا می‌کنند. به گفته فروشندگان این نوع از سیگار مشتریان خاص خود را دارد، اما در حال حاضر سیگار‌های برگ با روکش طلا لاکچری‌تر از سایر سیگار‌ها هستند که تصاویر آن‌ها در صفحات مجازی خودنمایی می‌کنند.

گرچه اغلب فروشندگان اعلام می‌کنند که موجودی سیگار برگ طلا صفر است و این کالا موجود نیست، اما تاکید می‌کنند که این نوع سیگار برگ با روکش طلا زیاد متقاضی زیادی هم دارد و قیمت آن زمانی که قیمت یک چهارم قیمت حاضر بود، حدود ۳۰۰ هزار تومان بوده است و در حال حاضر بالای یک میلیون تومان ارزش دارد.

ممنوعیت فروش دخانیات، شیر خشک و مکمل‌های ورزشی در فضای مجازی

رضا الفت نسب. عضو هیئت مدیره اتحادیه و انجمن صنفی کسب و کار‌های مجازی در خصوص فروش دخانیات در فضای مجازی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: طبق قوانین فعالیت کسب وکار‌های مجازی فروش هرگونه دخانیات، شیر خشک و مکمل‌های ورزشی در فضای مجازی منع قانونی دارد و با سایت‌های متخلف برخورد می‌شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: با ایجاد محدودیت‌های کرونایی برخی اصناف و بخش‌های خصوصی پیشنهاد دادند که برای جلوگیری از خرید حضوری مردم، فروش این اقلام در فضای مجازی امکان پذیر شود، اما این موضوع همچنان منع قانونی دارد.

او افزود: با سایت‎ها و متخلفان در این امر برخورد می‌شود به طوری که در ابتدا هشدار و در صورت عدم توجه به این هشدارها، جواز کسب از آن‌ها گرفته می‌شود.

الفت نسب در پاسخ به این سوال که چرا با وجود این ممنوعیت همچنان برخی از صفخات و سایت‌ها اقدام به فروش این اقلام می‌کنند، اظهار کرد: تنها با کسب وکار‌هایی برخورد می‌شود که جواز کسب از اتحادیه کسب‌وکار‌های مجازی دارند.

فروش دخانیات در فضای مجازی تنها به اتحادیه کسب‌وکار‌های مجازی مرتبط نیست، چرا که بسیاری از این اقلام از درگاه‌های غیرقانونی وارد کشور شده‌اند، برای بررسی این موضوع و نحوه برخورد با متخلفان این موضوع را از ستاد مبارزه با قاچاق کالا پیگیری کردیم.

برخورد با سیگار‌های قاچاق در دستور کار ستاد مبارزه با قاچاق کالا

علی مویدی خرم‌آبادی رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا در رابطه با فروش سیگار‌های وارداتی و قاچاق که به صورت غیرقانونی از طریق مجازی و در صفحات شبکه‌های اجتماعی به فروش می‌روند، در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: در این حوزه با تعداد زیادی از متخلفان برخورد شده و در این راستا همچنین همکاری خوبی هم با پلیس فتا انجام داده‌ایم و برنامه‌های خوبی را در دستور کار قرار داده‌ایم.

رییس ستاد مبارزه تاکید کرد: بخش باقی مانده هم در آینده نزدیک با عزم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد خواهد شد.

کشف ۸ میلیون نخ سیگار قاچاق در تهران

همچنین یاسر سوادکوهی، یک مقام مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق کالا پیش از این اعلام کرده بود: بیش از ۸ میلیون نخ سیگار قاچاق در تهران کشف و جمع‌آوری شده است.

در جدیدترین اقدام در حوزه دخانیات قرار است تعرفه مالیاتی سیگار‌های داخلی و خارجی در سال ۱۴۰۰ افزایش یابد. رمضانعلی سنگدوینی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مجلس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرده است: تعرفه مالیاتی سیگار‌های داخلی و خارجی در سال ۱۴۰۰ افزایش می‌یابد.

بر این اساس با افزایش تعرفه مالیاتی سیگار‌های داخلی و خارجی حدود ۷ هزار میلیارد به درآمد حاصل از مالیات دولت افزوده می‌شود و به نهاد‌هایی مانند وزارت آموزش و پرورش و ورزش و جوانان اختصاص می‌یابد.

با این حال فروش و عرضه این محصولات از طریق درگاه‌های مجازی نیازمند برخورد جدی مسئولان است؛ چرا که امکان دسترسی به این محصولات و فروش مجازی آن تهدیدی جدی برای نوجوانان و جوانان است. در روزگاری که دانش آموزان رده‌های سنی مختلف در سایه کرونا مجبور هستند آموزش مجازی را بگذرانند، دسترسی به اقلامی، چون سیگار‌های ارزان قیمت در درگاه شبکه‌های اجتماعی مختلف دسترسی افراد زیر ۱۸ سال را به این کالای ممنوعه فراهم می‌کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: