کد خبر: ۲۷۷۹۴
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۵ - ۱۴ دی ۱۳۹۹
برخی‌ها چالش‌های بودجه سال آتی و احتمال رد و یا اصلاح آن را عاملی برای نوسان شاخص بورس طی روزهای گذشته دانسته و از سوی دیگر هستند کارشناسانی که احتمال وقوع جنگ در منطقه را بی‌تاثیر در افت شاخص نمی‌دانند.
قلم‌نیوز:بازار بورس بازهم صدرنشین بازارهای زیان‌ده شد و در پایان معاملات روز گذشته (شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۹) شاخص بورس با افت ۴۳ هزار و ۶۸۲ واحدی به یک میلیون و ۳۵۴ هزار و ۱۱۴ واحد رسید. همچنین شاخص کل هم وزن نیز ۸۵۳۹ واحد افت کرد و رقم ۴۵۵ هزار و ۱۶۸ ثبت کرد.

ریزش بورس طی روزهای گذشته بیش از هر زمان دیگری سهام‌داران را با نگرانی روبه‌رو کرده است. اما دلیل ریزش‌های اخیر شاخص چیست؟ کارشناسان و فعالان بازار در پاسخ به این پرسش نظرات متفاوتی را مطرح می‌کنند.

برخی‌ها چالش‌های بودجه سال آتی و احتمال رد و یا اصلاح آن را عاملی برای نوسان شاخص بورس طی روزهای گذشته دانسته و از سوی دیگر هستند کارشناسانی که احتمال وقوع جنگ در منطقه را بی‌تاثیر در افت شاخص نمی‌دانند.

فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با ایلنا، درباره دلیل ریزش بازار سرمایه در اولین روز هفته و ارتباط آن با صحبت‌هایی مبنی بر احتمال وقوع جنگ در منطقه گفت: «بازاری که مستعد اصلاح قیمت است و زمانی که p/e به ۲۰ رسیده، در این فضای معاملاتی بازار به شدت حساس است و به تمام اطلاعات جدید اقتصادی و سیاسی واکنش نشان می‌دهد. باید توجه داشته باشیم که تعداد غیرحرفه‌ای‌ها در بازار سرمایه افزایش یافته و نسبت به این اخبار سیاسی بسیار نگران هستند و رفتار این افراد باعث وقوع این شرایط در بازار می‌شود.»

محمد خبری‌زاد، کارشناس بازار سرمایه نیز در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز در رابطه با دلایل افت بازار سهام گفته است: «شروع افت‌ها به واسطه فروش زیاد بازارگردان‌ها و حقوقی‌ها شکل گرفت اما شایعات و افزایش تنش‌ها در منطقه باعث ادامه‌دار شدن ریزش بورس شد. از طرفی بازار سهام به نوعی انتظار کاهش قیمت دلار با نزدیک شدن به روزهای پایانی ریاست‌جمهوری ترامپ را دارد و همین امر باعث روند نزولی و حرکت فرسایشی بورس شده است.»

مجموعه‌ای از عوامل دست‌به‌دست یکدیگر داده تا ریزش را رقم بزند

همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه نیز با اشاره به ریزش‌های اخیر شاخص بورس به «ابتکار» گفت: این‌روزها مجموعه‌ای از عوامل پیچیده که بخش عمده‌ای از آنها واقعیت ندارد، با جوسازی‌هایی زمینه افت شاخص را فراهم کرده است. ریسک‌های سیاسی همانند انتقال قدرت سیاسی آمریکا، بررسی لایحه بودجه 1400 و نرخ ارز از جمله عوامل تاثیرگذار بر روند بازار بورس است.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: متاسفانه این‌روزها بازار تحت تاثیر مجموعه عوامل گفته شده قرار گرفته و سهام داران را نگران کرده است.

دارابی در ادامه گفت‌وگو با بیان این مسئله که بازار عملا فرصت ریزش شدید ندارد، گفت: بازار عملا فرصت ریزش شدید ندارد چراکه قیمت‌ها در کانال‌های پایین قرار دارد، بازارهای جهانی در وضعیت مناسبی بوده و یک‌نوع واگرایی را میان وضعیت بنیادی شرکت‌ها و قیمت سهام آنها را شاهد هستیم.

وی همچنین با بیان این مسئله که بازار شاهد فروش‌های تکنیکال است ادامه داد: از سوی دیگر در بازار فروش‌های تکنیکالی هست مبنی بر این که عده‌ای در سطح شاخص 1 میلیون و 500 هزار واحد اقدام به فروش کرده‌اند و تصور می‌کنند در کانال 1 میلیون 200 تا 300 هزار واحد فرصتی برای خریدشان بوده و می‌توانند بار دیگر سهم‌هایی را خریداری کنند به همین خاطر ما شاهد افزایش عرضه در شاخص 1 میلیون 500 هزار واحد بودیم.

بازار در حالت انتظار قرار دارد

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به حالت انتظار بازار ادامه داد: در حال حاضر بازار بیشتر در حالت انتظار بوده و ممکن است در چند ماه آینده شرایط شاخص تغییر پیدا کند.

وی در ادامه صحبت‌هایش با بررسی وضعیت بازار در فصل زمستان ادامه داد: معمولا فصل زمستان به دلیل کمبود نقدینگی که در اقتصاد وجود دارد، فصل پربازدهی برای بازار نخواهد بود و در سال جاری هم به نظر می‌رسد که زمستانی آرام برای بازار بورس داشته باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بررسی تاثیر تنش‌های سیاسی بر بازارهای اقتصادی ادامه داد: ترس از جنگ را نمی‌توان دلیلی برای ریزش‌های اخیر دانست چراکه ما مختصاتی از جنگ را نمی‌بینیم.

دارابی با اشاره به جوسازی‌های در فضای مجازی و ایجاد فضای مسموم گفت: متاسفانه امروزه فضای مجازی جو مسمومی را به وجود آورده است و این هیاهو تاثیراتی را برای بازارهای اقتصادی به همراه خواهد داشت. اما همانطور که گفتم ما در شرایط برخوردهای نظامی قرار نداریم و این هیاهو بیشتر یک جوسازی است.

منبع: ابتکار
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: