کد خبر: ۲۷۷۴۴
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۰ - ۱۳ دی ۱۳۹۹
شاخص بورس این روز‌ها پر ابهام‌تر از گذشته به کار خود ادامه می‌دهد. شاخص بورس در روز پایانی هفته گذشته از کانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد خارج شد؛ هرچند به گفته تحلیلگران این نقطه مقاومتی شاخص نیست. با این حال به نظر می‌رسد هنوز بازارگردان‌ها نتوانسته اند نقشی در روند صعودی شاخص بورس داشته باشند.
قلم‌نیوز:البته نوسان این روز‌های بازار سهام در حالی است که برخی از کارشناسان معتقدند که از هفته دیگر صعودی شدن شاخص استارت خواهد خورد. بهزاد صمدی در گفتگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه حال بورس به لحاظ پارامتر‌های بنیادی و تکنیکالی خوب است، گفت: «پروسه نوسانی می‌تواند یک الگوی کلاسیک در شاخص کل باشد و این شاخص دوباره رشد خود را ادامه خواهد داد. به اعتقاد من هفته آینده که از سالگرد حمله تروریستی آمریکا و شهادت سردار سلیمانی عبور کنیم شاخص کل دوباره به روند رو به رشد خود تا یک میلیون و ۸۱۰ هزار واحد حرکت خواهد کرد.»

نقاط مقاومت شاخص کجاست؟

همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: احتمال ریزش بیشتر شاخص بورس بسیار اندک است. کف مقاومتی که پیش روی شاخص قرار دارد یک میلیون و ۳۵۰ هزار واحد و بعد از آن یک میلیون و ۲۰۰ هزار است که بعید به نظر می‌رسد با توجه به مختصات آخر سال به این نقاط برسیم؛ هرچند چندان فاصله‌ای تا این نقاط نیست و با ۱۵ تا ۲۰ درصد منفی دیگر این نقاط دست یافتنی می‌شوند.

دارابی با بیان اینکه بازار در حال حاضر تحت چند عامل دچار رخوت شده است، می‌افزاید: در وهله نخست بی‌انگیزگی در بازار به واسطه کمبود نقدینگی بیشتر شده است. هر چه به پایان سال نزدیک می‌شویم کمبود نقدینگی بیشتر می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان می‌کند: از سوی دیگر شاهد فروش دولتی‌ها نیز بوده‌ایم. همچنین فشار بر روی نظام بانکی برای نرخ بهره نیز وجود دارد که جریان افزایشی را پشت سر خود احساس می‌کند که همین عامل جریان نقدینگی در بورس را کاهشی کرده است.

حالت‌های انتظار بازار کدام است؟

دارابی تاکید می‌کند: همچنین چند حالت انتظار نیز در بازار وجود دارد از جمله به نتیجه رسیدن لایحه بودجه و قیمت دلار نیمایی که در چه قیمتی به تصویب برسد. از آن سو بحث انتقال قدرت در واشنگتن و مراسم تحلیف است که امیدواریم زمان باقی مانده آقای ترامپ با ماجراجویی همراه نباشد.

وی می‌گوید: در مجموع، اما بازار در حال حاضر کم پول و کم انگیزه شده است و باید دید در هفته‌های آینده چه اتفاقاتی رخ خواهد داد. فروش‌های تکنیکالی و چارتی نیز بر شاخص یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد فشار می‌آورد و عرضه‌هایی انجام شده است که دوباره روی شاخص یک میلیون و ۳۵۰ هزار واحد و یا نهایتا روی یک میلیون و ۲۰۰ هزار دوباره خرید‌ها انجام می‌شود.

دارابی یادآور می‌شود: به نظر می‌رسد بازار در همین حالت انتظار نسبت به قیمت دلار در بودجه و دولت انتقالی آمریکا بماند و از آن سو باید موضوع نقدینگی و سمت و سوی آن نیز مشخص شود.

بازارگردان‌ها باید بیشتر شوند

دارابی درباره نقش بازارگردان‌ها در بازار بورس نیز می‌گوید: بازارگردانی در ایران با مشکلاتی روبرو است که یکی از دلایل آن عمر کوتاه این پدیده است. از طرف دیگر مختصات بازار ایران با سایر بازار‌های دنیا تفاوت‌هایی دارد به همین دلیل با وجود دامنه نوسان و حجم مبنا فشار بسیار زیادی به عملیات بازارگردانی می‌آید.

وی می‌افزاید: در واقع بازارگردان‌ها باید به حجم مبنا غلبه کنند و بازار مدام در دام صف خرید و صف فروش‌ها گرفتار است. اگر بگوییم بازارگردان در این صف‌ها خرید و فروش نکند پس چه راهی باید انتخاب کند؟

این کارشناس بازار سرمایه تصریح می‌کند: در حال حاضر به دلیل کم شدن نقدینگی در بازار نقش این عملیات پر رنگ‌تر می‌شود. نیاز است که بر روی دستورالعمل‌های بازارگردانی کار شود. همچنین تعداد بازارگردان‌ها نیز محدود است که سازمان بورس باید روند حضور بازارگردان‌ها را تسهیل کند تا فشار از روی بازارگردان‌های فعلی کمتر شده و منابع جدید توسط بازارگردان‌های جدید نیز وارد بازار شود. در مجموع بازارگردانی در ایران عملیات بسیار دشواری است.

بهبود روند شاخص سازان در هفته آینده

همچنین عباس‌علی حقانی‌نسب، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با روند نزولی و کم شدن نقدینگی در بازار سهام گفت: ریسک‌پذیری بازار سهام به دلیل نزدیک شدن به سالروز شهادت سردار سلیمانی و احتمال افزایش تنش‌ها کم شده و به نوعی بورس فعلا دست به عصا حرکت می‌کند، اما به عقیده من با گذر زمان روند صعودی بازار سرمایه آغاز می‌شود.

این کارشناس در رابطه با سیگنال‌های شروع روند صعودی بورس به تجارت نیوز گفته است: ما به هفته‌های پایانی ریاست جمهوری ترامپ نزدیک می‌شویم و هنوز بحث مذاکرات و بازگشت آمریکا به برجام مطرح است از طرفی اخبار غیررسمی نشان از تصویب FATF دارد، اما هنوز در این‌باره چیزی مشخص نیست. همچنین تصویب کلیات بودجه نشان‌دهنده آن است که مجلس با وجود انتقاد شدید، به گشایش اقتصادی امید دارد و این موضوعات باعث می‌شود نقدینگی دوباره به سمت بازار سهام هدایت شود.

منبع: اقتصاد۲۴

خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: