کد خبر: ۲۶۸۶۲
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۵ - ۱۸ آذر ۱۳۹۹
یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت: افراد پس از یک بار ابتلا به کرونا در مقابل ابتلای مجدد، مصونیت ندارند و حتی امکان ابتلای شدیدتر به این ویروس وجود دارد.
قلم‌نیوز:دکتر بهزاد محسن‌پور متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اینکه ویروس کرونا بیماری چندسیستمی است و همواره علائم جدیدی از خود نشان می‌دهد، اظهار کرد: این بیماری فقط با علائم تنفسی بروز نمی‌کند. بلکه با نشانه‌های دیگر هم امکان مبتلا شدن فرد به این ویروس وجود دارد.

وی نشانه‌های شایع و معمول بیماری کرونا را تب، سرفه، گلودرد، خستگی و کسالت عنوان کرد و گفت: گاهی این بیماری با علائم گوارشی مانند اسهال و استفراغ، اختلال در هوشیاری، خستگی مزمن، سکته‌های قلبی و مغزی و علائم عروقی خود را نشان می‌دهد.

دکتر محسن‌پور تاکید کرد: در حال حاضر بروز هر گونه علائم بیماری در بدن را نباید با آنفلوآنزا و سرماخوردگی مرتبط بدانیم. بلکه هر علامت تنفسی و نیز سردرد، گلودرد، آبریزش بینی و بدن‌درد را باید کرونا تلقی کرده و سریع به پزشک مراجعه کنیم.

محسن پور با بیان اینکه تشخیص ویروس کرونا در فرد بستگی به زمان ورود ویروس در بدن وی دارد، عنوان کرد: آزمایش پی سی آر فقط ۵۰ درصد افراد مبتلا به کرونا را تشخیص می‌دهد لذا تست منفی دال بر بیمار نبودن فرد نیست.

وی با بیان اینکه بیماری آنفلوآنزا مانند کرونا نیست، افزود: بیماری کرونا بسیار سخت، زجرآور و گسترده است و در هر فردی تفاوت دارد. بنابراین نمی‌توان مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا با آن برخورد کرد.

به گفته محسن پور احتمال ابتلای مجدد به ویروس کرونا در بهبودیافتگان وجود دارد، چرا که در ماه‌های اخیر بیمارانی به بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند که طبق بررسی‌ها مشخص شده که ابتلای مجدد به کووید ۱۹ داشته‌اند.

متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با تاکید بر اینکه امکان ابتلای شدیدتر دوباره به این ویروس در بهبودیافتگان پیش‌بینی می‌شود، اظهار کرد: کماکان بیماران رهاشده از بند این عفونت باید اقدامات پیشگیرانه را جدی بگیرند تا دوباره مبتلا نشوند.

این  متخصص بیماری‌های عفونی ادامه داد: باوری که همیشه درباره بیماری‌های ویروسی مطرح بوده، بیان‌کننده ایمنی معمولاً مادام‌العمر پس از ابتلا به آن است اما جهش‌های ایجادشده در کروناویروس جدید طی ماه‌های اخیر بیشتر حاکی از سرایت‌پذیری سریع و شدیدترشدن بیماری در فرد است.

وی به لزوم رعایت اقدامات پیشگیرانه فرد مبتلا به کرونا بعد از ترخیص از بیمارستان گریزی زد و گفت: سیر بیماری کرونا بسیار طولانی و طبق یافته‌های علمی مستلزم ادامه درمان و مصرف دارو طبق تجویز پزشک تا زمان بهبودی کامل است.

متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: ترخیص بیمار مبتلا به کرونا از بیمارستان به معنای ختم بیماری نیست و بیمار باید طبق شرایط قرنطینگی تحت مراقبت قرار گیرد.

 محسن‌پور گفت: اگر تست پی‌سی‌آر فردی بدون علائم کرونا، مثبت باشد، باید تا ۱۰ روز طبق رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مصرف داروهای تجویزی قرنطینه باشد، قرنطینه درمان نیست. بلکه برای جلوگیری از انتشار ویروس، فرد را به ماندن در خانه توصیه می‌کنند. 

وی به استمرار علائم کوتاه مدت بیماری کرونا در بیماران بهبودیافته اشاره کرد و گفت: عمده عوارض ایجادشده ناشی از این ویروس تغییراتی است که در ریه ایجاد می‌شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان به توصیه‌هایی مبنی بر تغذیه مناسب، مصرف ویتامین دی و دیگر ویتامین‌ها در صورت نیاز بدن طبق تجویز پزشک معالج در دوران نقاهت، اشاره کرد و گفت: ویروس کرونا سوخت و ساز بدن را فعال می‌کند و بیمار دچار کاهش وزن می‌شود. لذا تنوع غذایی و مصرف مایعات برای بهبودی سریع‌تر ضرورت دارد.

دکتر محسن‌پور، مراجعه سریع افراد دارای علائم بیماری کرونا را در روند بهبودی بیماری مهم و حیاتی عنوان کرد و افزود: گاهی افراد با علائم شدید بیماری و درگیری ارگان‌های مختلف بدن یا همان درگیری چند سیستمی با تاخیر طولانی به بیمارستان مراجعه می‌کنند که اکسیژن خون آنان به شدت کاهش یافته و درمان بیماری با مشکلات جدی و بیشتری انجام می‌شود.

خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: