کد خبر: ۲۶۴۳۸
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۰ - ۰۸ آذر ۱۳۹۹
واکنش به ترور شهید «محسن فخری زاده»
گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور قتل‌های فراقانونی در واکنش به ترور شهید «محسن فخری زاده» در توییتی نوشت قتل هدفمند فرامرزی خارج از درگیری مسلحانه، نقض قانون بین‌المللی حقوق بشر و منشور سازمان ملل است.
قلم‌نیوز: «اگنس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور قتل‌های فراقانونی در رشته توییت‌هایی به ترور شهید «محسن فخری زاده» دانشمند هسته‌ای ایران واکنش نشان داد.

وی درباه این اقدام مجرمانه و غیرانسانی نوشت: «قتل محسن فخری‌زاده، دانشمند ارشد هسته‌ای ایران؛ بسیاری از سوالات همچنان درباره شرایط کشته شدن (شهادت) او وجود دارد. هنوز هیچ بازیگر دولتی یا غیر دولتی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است».

وی در ادامه نوشت: قتل هدفمند فرامرزی خارج از درگیری مسلحانه نقض قانون بین‌المللی حقوق بشر است که محرومیت خودسرانه از زندگی را منع می‌کند و نقض منشور سازمان ملل است که استفاده از زور خارج از مرز در زمان صلح را منع می‌کند.

کالامارد افزود: طبق تعهدات بین‌المللی حقوق بشر درباره رفتار یک کشور خارج از مرزهایش که مورد تایید دیوان بین‌المللی دادگستری، کمیته حقوق بشر، کمیسیون بین‌المللی آمریکایی حقوق بشر و دادگاه حقوق بشر اروپا قرار گرفته، کشورهایی که در اقدامات تجاوزکارانه که منجر به محرومیت از زندگی می‌شوند مشارکت دارند، به دلیل این اقدام تعهدات پیمانی خود را نقض کرده‌اند. کشورهایی که نمی‌توانند با اتخاذ تدابیر منطقی مناقشات بین المللی خود را از طریق مسالمت‌آمیز حل کنند، در پایبندی به تعهد مثبتشان برای تضمین حق حیات هم ناتوانند.
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: