کد خبر: ۲۵۶۰۴
تاریخ انتشار: ۱۴:۴۱ - ۱۷ آبان ۱۳۹۹
بورس چه زمانی به تعادل می‌رسد؟
در حالی که هنوز نتیجه انتخابات آمریکا و پیروزی جو بایدن قطعی نشده است بازارها همچنان بر مدار ریزش قرار دارند. این ریزش هر چند در دلار و طلا و خودرو برای کلیت اقتصاد خوشحال کننده است اما در بازار سرمایه سهامداران را خسته کرده است.
قلم‌نیوز: شاخص بورس تا این لحظه با افت حدود ۲۵ هزار واحدی روبرو شده و البته بازار ارز هفته را با کاهش چشمگیر هفت درصدی (در یک روز) آغاز کرد. اولین قیمت اعلام شده برای ارز در صرافی ملی نسبت به قیمت روز گذشته ۱۸۵۰ تومان کاهش داشته است.

اولین قیمت اعلام شده برای دلار در صرافی ملی با هزار و ۸۵۰ تومان کاهش (هفت درصد) نسبت به دیروز به ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. ضمنا صرافی ملی همچنان مثل هفته گذشته نرخی برای خرید اعلام نمی‌کند.
در بازار آزاد نیز در ساعات اولیه بازار دلار در کانال ۲۵ هزار تومانی معامله می‌شود.

نرخ ارز سنا (حواله) به ۲۶ هزار و ۱۹۰ تومان برای فروش و ۲۵ هزار و ۸۷۵ تومان برای خرید رسیده است.
آخرین قیمت هر دلار در سامانه نیما نیز برای فروش ۲۶ هزار و ۱۴۸ تومان و ۲۶ هزار و ۹۴۰ تومان برای خرید اعلام شده است.

سکه در کانال ۱۲ میلیونی

با افت سنگین سکه در روز انتهایی هفته گذشته، بازدهی هفتگی آن منفی شد. سکه روز پنج‌شنبه به تنهایی ۲ کانال مهم قیمتی ۱۴ و ۱۳ میلیون تومانی را از دست داد؛ این موضوع موجب شد که فلز گرانبهای داخلی طی یک هفته گذشته بیش از ۴ درصد از ارزش خود را از دست بدهد. سکه دو هفته پیش افت سنگین بالای ۱۰ درصد را به ثبت رسانده بود. فلز گرانبهای داخلی در حال حاضر به کانال‌های ۱۱ و ۱۰ میلیون تومانی دل بسته است و افزایش اونس طلا در بازار‌های جهانی هم موجب شده است که تا حدی معامله‌گران این بازار احساس کنند می‌توانند در برابر افت قیمت‌ها بیشتر از بازیگران ارزی ایستادگی کنند.

اما در بازار آزاد قیمت طلای ۱۸عیار هر گرم یک‌ میلیون و ۱۶۹ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌ بهار آزادی طرح جدید ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و قیمت دلار ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان است.

در بازار داخلی قیمت طلای ۱۸ عیار هر گرم یک‌ میلیون و ۱۶۹ هزار تومان، قیمت دلار ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و قیمت سکه طرح قدیم ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

همچنین در بازار سبزه‌میدان، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه گرمی ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد.

قیمت طلای ۱۸ عیار در هر گرم هم یک‌ میلیون و ۱۶۹ هزار تومان، قیمت طلای ۲۴ عیار در هر گرم یک‌ میلیون و ۵۶۲ هزار تومان و هر مثقال طلا ۵ میلیون و ۶۵ هزار تومان ارزش‌گذاری شده است.

بورس چه زمانی به تعادل می‌رسد؟

با بالا رفتن احتمال پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا نماد‌های ارز محور به دلیل ریزش قیمت ارز روندی نزولی پیدا کردند، اما در عوض نماد‌های خودرویی و بانکی روند مثبت دارند.

امروز درست برخلاف روز چهارشنبه، صف فروش سنگینی برای سهام دلاری و به خصوص گروه فلزات اساسی تشکیل شده است. در ساعات اولیه معاملات حدود پنج هزار و ۸۰۰ نفر از سهامداران فولاد تعداد ۲۶۴ میلیون سهام این شرکت را به ارزش ۳۲۶ میلیارد تومانی به فروش گذاشته‌اند و فعلا خریداری برای آن وجود ندارد.

فولاد صدرنشین سنگین‌ترین صف فروش بازار امروز به حساب می‌آید. وملی با صف فروش ۲۱۴ میلیارد تومانی در مقام دوم و فملی با صف فروش ۱۷۴ میلیارد تومانی در مقام سوم قرار دارند. ثشاهد و کسعدی هم طبق معمول روز‌های گذشته در فهرست سنگین‌ترین صف‌های فروش خودنمایی می‌کنند. بعد از آن‌ها نوبت به شبندر و نوری می‌رسد تا گروه‌های پالایشی و محصولات شیمیایی هم نماینده‌ای در بین سنگین‌ترین صف‌های فروش داشته باشند. در ساعات اولیه معاملات امروز ارزش کل صف‌های فروش در بازار سرمایه به رقمی حدود چهار هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.


پیمان حدادی، کارشناس بازار سهام در رابطه با ادامه روند بازار امروز گفته است: دلار صرافی ملی امروز افت شدیدی داشته و عرضه در نماد‌های ارز محور به شدت زیاد و هیجانی است، حتی با ریزش دلار باز هم سهم‌های ارز محور بازار سهام ارزندگی دارند، اما جو هیجانی باعث ایجاد صف‌های فروش شده است و به نظر می‌رسد در ادامه روند معاملات نماد‌های خودرویی و بانکی نیز گرفتار عرضه و جو هیجانی خواهند شد.

او در رابطه با روند بازار سهام در میان‌مدت گفت: طی روز‌های آینده روند بازار سهام در سهم‌های دلاری به تعادل خواهد رسید و به نظر می‌رسد تا به تعادل رسیدن این نماد‌ها روند شاخص کل نوسانی خواهد بود و احتمالا شاخص کل بین یک میلیون و ۱۵۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد نوسان داشته باشد.

ریزش شدید قیمت در بازار خودرو

در حالی که شنیده می‌شود گروه‌های دلالی خودرو در شبکه‌های اجتماعی مدام از ترفند‌هایی برای حفظ بازار خودور استفاده می‌کنند، اما ظاهراً موج ریزش ادامه دارد.

افزایش شانس برد بایدن در انتخابات آمریکا و کاهش قابل توجه قیمت دلار شاید دو سیگنال مهمتری نسبت به بقیه پیام‌ها برای بازار خودرو باشد.

علاوه بر این، ادامه پیش‌فروش‌های خودروسازان که امروز هم توسط ایران‌خودرو ادامه دارد بر کاهش بیشتر قیمت‌ها دامن زده است.

افزایش رشد تولید در آخرین کارنامه خودروسازان نیز امید‌ها برای کاهش قیمت خودرو را بیشتر کرده است.
در همین حال طی دو روز آخر هفته، افزایش آگهی‌های فروش خودرو نیز بیشتر شده که نشان از افزایش رفتار‌های هیجانی برای فروش خودرو است.

با این حال، آنچه در قیمت‌های اعلامی از سوی خودروسازان طی سه ماه سوم امسال نمود پیدا کرده، رسیدن کف خودرو به حدود ۱۰۰ میلیون تومان است. به این معنا که با گذر از تیبا صندوقدار شرکت سایپا که هم‌اکنون قیمتی معادل ۷۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دارد و ارزان‌ترین خودروی کشور شناخته می‌شود، نرخ تمام محصولات خودروسازان به حدود یا بالای ۱۰۰ میلیون تومان رسیده است.

در همین حال پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد خودرو‌هایی در محدوده ۱۱۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان مستعد ریزش ۱۰ میلیون تومانی قیمت، خودرو‌هایی در محدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان آماده ریزش تا ۱۵ میلیون تومان و خودرو‌های گران‌تر مستعد ریزش بالاتر قیمت‌ها هستند، اما به نظر می‌رسد به دلیل شرایط خاص حاکم بر بازار شرایط چندان آماده خرید و فروش نباشد.

خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: