کد خبر: ۲۵۴۸۳
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۱ - ۱۳ آبان ۱۳۹۹
واکنش مهم ظریف به انتخابات آمریکا
وزیر امور خارجه ایران در سخنانی گفت که آنچه برای تهران اهمیت دارد رفتار آمریکا بعد از انتخابات است نه وعده ها و شعارهایی که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می دهند.
ظریف: رفتار آمریکا بعد انتخابات برای ما مهم است/بر سر برجام مذاکره نخواهیم کردقلم‌نیوز:محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در سخنانی گفت که رفتار آمریکا بعد از انتخابات برای ایران مهم است نه وعده‌ها و شعارهایی که نامزدها در انتخابات می‌دهند.

ظریف در گفتگو با شبکه خبری سی بی اس نیوز اظهار داشت که برای دولت ایران دونالد ترامپ یا جو بایدن تفاوتی ندارند.

تارنمای این شبکه نوشت: وقتی اصرار شد که پاسخی داده شود، ظریف گفت «اظهارات اردوگاه بایدن امیدوار کننده تر است، اما باید منتظر ماند و دید».

ظریف گفت: آنچه برای ما مهم است این است که کاخ سفید پس از انتخابات چگونه رفتار می‌کند، نه اینکه چه وعده‌هایی داده شود، چه شعارهایی داده می‌شود. رفتار ایالات متحده مهم است.

وی افزود: اگر ایالات متحده تصمیم بگیرد که رفتارهای بد خود را علیه ایران متوقف کند، صرف نظر از اینکه چه کسی در کاخ سفید نشسته است ماجرا فرق خواهد کرد.

وزیر خارجه ایران در بخش دیگری از سخنانش ضمن رد مذاکره ایران با آمریکا در خصوص برجام، گفت: اگر می‌خواستیم دوباره مذاکره کنیم چهار سال پیش این کار را با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا انجام می‌دادیم.

به نوشته تارنمای سی. بی. اس نیوز، ظریف با بیان اینکه ایران مایل به بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای است، ادامه داد: بدیهی است که ما می‌توانیم راهی برای تعامل مجدد پیدا کنیم. اما تعامل مجدد به معنای مذاکره دوباره نیست. بلکه به معنای بازگشت ایالات متحده به میز مذاکره است.

ظریف با اشاره به سیاست فشار حداکثری واشنگتن علیه ایران، گفت: این به ایران صدمه زده است اما تغییر سیاسی مورد نظر آمریکا را به ارمغان نیاورد اعم از تغییر رژیم که خواست بخشی خاص از دولت فعلی ایالات متحده بود یا آنچه رئیس جمهور ترامپ می‌خواست که قرار بود ایران را به زانو درآورد تا وی بتواند شرایط مذاکرات خود را دیکته کند.

وزیر امور خارجه ایران گفت: من می دانم که بایدن می فهمد که چنین اتفاقی رخ نخواهد داد [درباره توافق هسته‌ای دوباره مذاکره کنیم] و ممکن است متفاوت عمل کند.

تارنمای سی بی اس همچنین نوشت که ظریف ابراز امیدواری کرد که ترامپ نیز قادر به عملکرد متفاوت باشد.

ظریف همچنین در واکنش به ادعاهای آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا مبنی بر اینکه ایران اطلاعات رأی دهندگان آمریکایی را بدست آورده و از آنها برای کاهش اعتماد به روند انتخابات آمریکا استفاده کرده است، قاطعانه هرگونه مداخله توسط ایران را رد کرد و گفت که ترامپ «تنها فردی است که مهمترین و مؤثرترین اهانت‌ها را به سیستم انتخاباتی آمریکا می‌کند.»

وی افزود: هر کسی که علاقه مند به تضعیف دموکراسی در ایالات متحده باشد، فقط از رئیس جمهور ترامپ می‌خواهد که درباره تقلب و تخلف‌ها در برگه‌های رأی گیری از طریق پست و انواع موارد دیگر صحبت کند.

به نوشته سی. بی. اس نیوز، ظریف همچنین گفت که ایران نامه‌ای را از دولت ترامپ دریافت کرده که در آن گفته شده است ایران در مورد انتخابات آمریکا اقدامی انجام ندهد

خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: