کد خبر: ۲۵۴۴۳
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۸ - ۱۲ آبان ۱۳۹۹
وزیر راه و شهرسازی گفت: از محل برگشت اقساط طبق مصوبه مجلس تعداد زیادی از بازنشستگان، تسهیلات خرید مسکن دریافت کرده‎اند. بنابراین برگشت اقساط مسکن مهر می‌تواند در بهترین حالت خرج تکمیل مسکن مهر یا پشتیبانی از این پروژه شود.
قلم‌نیوز: محمد اسلامی با اشاره به افتتاح خط تولید مسکن اظهار کرد: پروژه اقدام ملی مسکن از دو سال گذشته آغاز و ثبت نام فراگیر بدون هیچ محدودیتی برای مردم در سراسر کشور انجام شد.وی ادامه داد: از تمام ثبت نام‌کنندگان ۴۳۶ هزار نفر واجد شرایط برای مشارکت در این پروژه شناخته شدند.

ثبت نام ۱۷۰ هزار بازنشسته فرهنگی در طرح اقدام ملی مسکن

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: با نهادها و وزارتخانه‌های متقاضی، تفاهم‌نامه‌های ساخت مسکن برای کارکنان و بازنشستگان فاقد مسکن منعقد شد. به طوری که فقط در تفاهنامه‌ای با وزارت آموزش و پرورش ۱۷۰ هزار نفر از بازنشستگان و شاغلان متقاضی طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کردند که از این تعداد ۷۵ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند و برای این جامعه هدف ۴۳ هزار واحد کلنگ‌زنی شد و مابقی واحدها تا پایان سال عملیاتی می‌شوند.

اسلامی ادامه داد: از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفری که در طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کردند برخی کد ملی تکراری داشتند برای مثال یک نفر با یک کد ملی ۴۰۰ بار ثبت نام کرده بود. از این رو پالایش‌ها انجام شد و در نهایت همانطور که گفته شد ۴۳۶ هزار نفر واجد شرایط بودند و برای این تعداد متقاضی، زمین و پروژه فعال کردیم.

وی گفت: تا کنون به ۱۳۵ هزار نفر زمین تحویل داده‌ایم یا در حال تحویل هستیم و در این بخش واحدها شروع به ساخت شده‌اند و پیشرفت فیزیکی خوبی هم دارند. برای مابقی یعنی ۲۶۵ هزار متقاضی پروژه تعریف شده و البته در چند روز گذشته تعدادی واحد جزو طرح اقدام ملی مسکن به افتتاح رسیدند.

دولت برای تولید و عرضه مسکن برنامه جدی دارد

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هفته گذشته طی مراسمی با حضور رئیس جمهوری خط تولید مسکن ملی افتتاح شد، اظهار کرد: در این مراسم هم تحویل مسکن، هم تحویل زمین و هم معرفی به پروژه داشتیم بنابراین دولت و وزارت راه و شهرسازی به صورت کاملاً جدی دارای برنامه‌ای با انضباط و مدیریت شده در حوزه تولید و عرضه مسکن است و با استفاده از ظرفیت مردم و تمام پتانسیل‌های صلاحیت‌دار و افراد و مجموعه‌هایی که می‌توانند کار ساخت و ساز با کیفیت انجام دهند، جریان تولید پایدار مسکن را مدیریت می‌کنیم.

اسلامی در پاسخ به سوالی درباره طرح نمایندگان مجلس برای ساخت چهار میلیون مسکن در چهار سال و تأمین منابع مالی آن بیان کرد: طرحی که توسط نمایندگان مجلس ارائه شده به منابع مالی نیازمند است که در این شرایط کرونایی و شرایط پیچیده و سخت تحریم‌های تروریستی آمریکا این گونه نیست که این منابع مورد نیاز به سادگی قابل تأمین باشد، ضمن اینکه در طرح اقدام ملی مسکن جامعه هدف به این شیوه ذکر شده، شناسایی شده و این طرح به مرحله اجرا رسیده است.

وی ادامه داد: برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن، یک فرایند کامل و یک خط تولید کامل سازماندهی و برنامه‌ریزی کرده‌ایم و این پروژه تا اطمینان کامل از اینکه این جریان به پایداری می‌رسد، پشتیبانی می‌شود و آن را رها نخواهیم کرد تا به هدف اصلی این طرح که صاحب‌خانه شدن مردم است، برسیم.

وزیر راه و شهرسازی درباره پیشنهاد تأمین منابع مالی طرح مجلسی‌ها که گفته شده از محل برگشت اقساط مسکن مهر یا مسکن ملی خواهد بود، گفت: از محل خط اعتباری تخصیص داده شده به بانک مسکن، تسهیلاتی که به مردم داده شده و می‌شود. از ۵۰ هزار میلیارد تومان اقساط مسکن مهر، حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان برگشته‌است. مابقی هنوز وارد قرارداد و فروش اقساطی نشده‌اند تا بتوان دفترچه اقساط صادر کرد و دریافت اقساط آغاز شود. بنابراین در فرایند عقد قراردادها با مردم، عده‌ای واحدهایشان را تحویل گرفتند و هنوز اقساط را پرداخت نکردند که این موضوع در حال پیگیری است و برعکس، تعدادی خانه تحویل نگرفتند اما در حال پرداخت اقساط هستند.

اسلامی ادامه داد: ما وارث این نابسامانی‌ها بودیم و برنامه‌ریزی و تنظیم تمام این موارد انجام شده یا در حال انجام است و البته از محل برگشت همین اقساط، مصوباتی که در گذشته مجلس یا دولت داده، که در حال اجرا است.

پرداخت تسهیلات مسکن از محل برگشت اقساط مسکن مهر

وی با بیان اینکه از محل همین برگشت اقساط مسکن مهر، صندوق پس‌انداز یکم بانک مسکن به ۱۶۰ هزار نفر تسهیلات خرید مسکن پرداخته است، گفت: همچنین از محل برگشت اقساط طبق مصوبه مجلس تعداد زیادی از بازنشستگان تسهیلات خرید مسکن دریافت کرده‌اند. بنابراین برگشت اقساط مسکن مهر می‌تواند در بهترین حالت خرج تکمیل مسکن مهر یا پشتیبانی ازاین پروژه شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: از سوی دیگر مسکن روستایی و مسکن محرومان از محل همین برگشت اقساط در حال انجام و ساخت است و وام‌هایی که تخصیص داده شده هنوز برنگشته است، بنابراین، برگشت اقساط مسکن مهر چیزی نیست که بخواهند به عنوان یک منبع مطمئن بر روی آن برای یک طرح جدید حساب باز کنند.

جریان تولید مسکن باید پایدار باشد

اسلامی با تاکید بر اینکه باید اقداماتی انجام داد که جریان تولید مسکن پایدار باشد، گفت: وقتی این جریان به منابع دولتی متصل شود، پایدار نخواهد شد چراکه منابع دولتی آسیب پذیری زیادی دارند و شرایط گوناگونی پیش می‌آید که امکان عدم وصول منابع وجود دارد. همواره طرح‌های عمرانی جزو اولین مواردی هستند که در شرایط سخت مجبور به حذف منابع و بودجه آن هستند چراکه جزو دیون ممتازه محسوب نمی‌شوند.
وی ادامه داد: از این رو اتصال این طرح‌ها به منابع مالی دولت ناپایداری ایجاد می‌کند و در طرح اقدام ملی مسکن سعی کردیم این سیاست را دنبال نکنیم و شرایط را به گونه‌ای فراهم کنیم که بتوانیم با یکسری اعمال مدیریت‌ها و با قیمت مناسب، جریان عرضه مسکن را پایدار نگه داریم.
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: