کد خبر: ۲۵۲۹۷
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۴ - ۰۸ آبان ۱۳۹۹
واکنش تند دولت به ادعاهای مشاور مهرداد بذرپاش
در میانه تقابل‌های تند و تیز دولت با نمایندگان مجلس در هفته‌های اخیر، دیوان محاسبات بازوی نظارتی مجلس نیز نقش فعالی پیدا کرده است. فعالیت‌هایی که می‌تواند به تقابل بیشتر با دولت دامن بزند.
قلم‌نیوز: اخیرا یکی از مشاوران رییس دیوان محاسبات ادعا‌هایی علیه دولت و حسن روحانی مطرح کرده که در همین راستا قابل تفسیر است. چند روز پیش مشاور رییس دیوان محاسبات در گفت‌وگویی مدعی شد که دولت درآمد کشور را به سه خزانه واریز می‌کند که یکی از آن‌ها "حساب خاص" است و تحت مدیریت شخص رییس جمهور قرار دارد.

محمد حسینی که در مجلس دهم عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بوده حالا به عنوان مشاور مهرداد بذرپاش رییس دیوان محاسبات کشور فعالات می‌کند. او در گفت‌وگویی با خبرگزاری فارس گفت: "در دولت آقای روحانی جای یک خزانه سه خزانه ایجاد شده است. نخستین خزانه، خزانه کل کشور بوده که مدیریت آن با وزارت امور اقتصادی و دارایی است و درآمد‌های عمومی و سایر دریافت‌های قانون بودجه را شامل می‌شود و پرداخت‌ها نیز شامل حقوق و دستمزد و سایر موارد است."

مشاور رئیس دیوان محاسبات کل کشور ادامه داد: "در دو سال اخیر خزانه‌ای به نام سازمان هدفمندی یارانه‌ها ایجاد شده است. اگر به تبصره ۱۴ قانون بودجه مراجعه شود حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان به حساب این سازمان واریز و سپس بر اساس دستور رئیس سازمان برنامه و بودجه به دستگاه‌ها و نیز برای یارانه نقدی پرداخت می‌شود. "

این نماینده سابق مجلس افزود: «علاوه بر این دو خزانه، روند برداشت‌ها از صندوق توسعه ملی برای مباحث مختلف در دولت یازدهم شدت بیشتری گرفته است. خزانه سوم نیز با نظر رئیس جمهور در وزارت نفت ایجاد شده که صرفا به «حساب خاص» بر اساس دستور مستقیم رئیس جمهور اختصاص دارد.»

او همچنین افزود: «تنها در سال ۹۸ از محل مازاد فروش داخلی فرآورده‌های نفتی که در اختیار وزارت نفت است به این حساب ۲۷ هزار میلیارد تومان واریز شده و شماره حساب ۳۵۰۶ خزانه نزد بانک مرکزی متعلق به این موضوع است.»

استفاده از لفظ "حساب خاص" می‌تواند برای دولت حاشیه ساز شود و بحث‌هایی مبنی بر وجود فساد را دامن بزند. 

مشاور بذرپاش مدعی شد که یکی از این برداشت‌ها همان ۱۲۰ میلیارد تومان متعلق به خرید ساختمان دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه شهید بهشتی است.

مدتی پیش رسانه‌های اصولگرا جنجالی بزرگ بر سر خرید ساختمان دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه بهشتی به راه انداختند و تامین اعتبار خرید این ساختمان را به دختر روحانی ربط دادند.

براساس این ادعا پس از آنکه مریم روحانی دختر رییس جمهور به عضویت هیات علمی دانشکده فناوری‌های نوین درآمده، این تامین اعتبار هم صورت گرفته است. آنگونه که مشاور بذرپاش می‌گوید این تامین اعتبار از "حساب خاص" رییس جمهور انجام شده است.

 برخی نمایندگان می‌گویند این اعتبار از اعتبار صندوق توسعه ملی برای کرونا به دانشگاه بهشتی اختصاص داده شده است.

علیرضا نظری نماینده خمین در این باره گفت: «به واسطه هیئت علمی بودن دختر رییس جمهور در دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، مسئولان این دانشگاه تخصیص بودجه‌ای میلیاردی برای ساخت ساختمانی جدید را درخواست کردند و تنها ظرف مدت ۴۸ ساعت و بدون طی کردن مراحل قانونی، مجوز برداشت مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان از منابع یک میلیارد یورویی تامین هزینه‌های مدیریت و مقابله با ویروس کرونای صندوق توسعه ملی برای این امر صادر شد.»

در این باره نامه‌ای هم منتشر شده که روایت نماینده خمین را تائید می‌کند.

واکنش دولت

دولت تا دیروز نسبت به ادعای مشاور رییس دیوان محاسبات واکنشی نشان نداد، اما بازتاب وسیع آن در رسانه‌های اصولگرا موجب شد که علی ربیعی از این گونه حرف‌ها به شدت انتقاد کند. سخنگوی دولت گفت: «این ادعا اساسا غلط است و یک خزانه بیشتر در کل کشور نداریم و همه درآمد‌ها نیز در خزانه کل کشور است. اینکه می‌گویند خزانه سومی به نام "حساب خاص"، درست شده، کذب محض است.»

او در ادامه درباره "حساب خاص" توضیح داد: «هیچ بند، عنوان و حسابی به نام بودجه خاص نداریم و این، فقط یک بیان لفظی و مبتنی بر اولویت بندی است. هدف از بیان آن هم یعنی اجرای طرح‌ها و پروژه‌های نیمه تمام که دارای اولویت هستند؛ بنابراین مجددا تاکید می‌کنم این، بیشتر یک لفظ و عنوان برای برخی مصارف است و نه یک حساب یا پولِ در اختیار. اما متاسفانه برخی طوری القا کرده‌اند که چنین برداشتی در افکار عمومی به وجود آمده است.»

ربیعی همچنین ایجاد خزانه دوم به نام "سازمان هدفمندی یارانه ها" را همکذب ونادرست خواند. ربیعی در ادامه گفت: «افرادی که این شبهه را مطرح کرده‌اند به خوبی می‌دانند آنچه که بعنوان خزانه دوم می‌گویند، مربوط به سازمان هدفمندی یارانه‌ها و تبصره ۱۴ قانون بودجه است. در این باره لازم است دو نکته را بگویم. اول اینکه سازمان هدفمندی یارانه‌ها نه در دولت ما بلکه در دولت قبل ایجاد شده و هیچکس هم به آن معترض نبوده است. ضمن آنکه تخصیص آن هم کاملا تحت نظر سازمان برنامه و بودجه است.»

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور بیان اینگونه شبهات را "جفا" و "بداخلاقی" نسبت به دولت دانست. او تاکید کرد "هیچ پولی خارج از خزانه واحد نداریم." سخنگوی دولت تاکید کرد که تمام برداشت‌ها از کانال سازمان برنامه بودجه انجام می‌شود.

خط و نشان رییس دیوان محاسبات

با این حال به نظر می‌رسد سخنان مشاور رییس دیوان محاسبات نشان دهنده روندی است که در دوره تازه دیوان مشاهده می‌شود. پس از روی کار آمدن مجلس یازدهم یکی از تغییرات مهم در نهاد‌های پارلمان، تغییر پر سروصدای رییس دیوان محاسبات بود. مجلس با وجود اعتراض‌های گسترده و افشاگری‌های فراوان به مهرداد بذرپاش که بیشتر یک چهره‌ای سیاسی است، رای داد.

در جلسه معارفه بذرپاش تاکید کرد که از منتقدان گذشته است اما گفت: "ایستاده‌ام و ذره‌ای از حقوق مردم و بیت المال کوتاه نمی‌آیم و اجازه نمی‌دهم به کسی به اسم عدالت خواهی ظلم شود.

او برای دولت خط و نشان کشید که "نظارت دقیق بر مبنای قانون و سختگیرانه را پیش می‌گیرم، زیرا پای بیت المال در میان است و شوخی ندارم و پاسداری از بیت المال هم ماموریت اصلی دیوان است که باید در سخت‌ترین شرایط آن را رعایت کنیم."

از آن زمان تاکنون بیش از سه ماه گذشته است. یکی از اولین اقدامات دیوان محاسبات این بود که به پرونده نیشکر هفت تپه ورود کرد و خواستار لغو قرارداد خصوصی سازی این مجموعه شد. اما سازمان خصوصی سازی به دلایلی مختلفی از اجرا آن خودداری کرده است. در اقدامی دیگر ۳۰ مهر ماه پرونده‌ای برای سازمان خصوصی سازی تشکیل داد و آن را به دادسرای دیوان محاسبات ارجاع داد.
 
منتقدان این اقدام دیوان می‌گویند بازگرداندن نیشکر هفت تپه به دولت به هیچ عنوان مشکلات آن را حل نمی‌کند و به نوعی پاک کردن صورت مسئله است. از طرف دیگر پیام نامناسبی به فعالان اقتصادی می‌دهد و فرآیند خصوصی‌سازی را با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌کند.

همچنین دیوان محاسبات طی نامه‌ای به رییس مجلس پیشنهاد‌هایی برای اصلاح نظام بودجه‌ریزی کشور ارائه کرده است.

منبع: فرارو
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: